Pierwsza wizyta u dentysty - jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u dentysty - jak się przygotować?

To bardzo ważny moment w życiu dziecka. Często pierwsze spotkanie z dentystą i sposób, w jaki ono przebiegnie, będzie decydować o nastawieniu do leczenia stomatologicznego w dorosłym życiu.

Jak się przygotować?

Dzieci często odczuwają strach przed nieznanym, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie przygotowanie i wytłumaczenie maluchowi, jak będzie przebiegać wizyta i co go czeka. Przydadzą wam się do tego specjalne książeczki związane z tym tematem, np. „Basia i dentysta” czy „Zuzia idzie do dentysty”. Możecie mu też kupić zestaw do zabawy w stomatologa.

Dentysta dla dzieci - sprawdźcie miejsce

Jeśli macie spore obawy przed wizytą, spróbujcie znaleźć gabinet, który pozwala na tzw. wizytę adaptacyjną. W jej trakcie dziecko poznaje nowe miejsce i ma okazję usiąść na fotelu dentystycznym. Lekarz może mu także skontrolować stan uzębienia i sporządzić ewentualny plan leczenia.

Poszukajcie odpowiedniego stomatologa

Nie wybierajcie się na wizytę do pierwszego gabinetu dentystycznego, jaki znajdziecie. Najlepiej popytajcie znajomych lub poszukajcie opinii w Internecie na temat przychodni oferujących właściwe podejście do małych pacjentów oraz posiadających poczekalnię z kącikiem zabaw dla dzieci.

Kluczową sprawą jest znalezienie cierpliwego i uprzejmego specjalisty, który ma podejście do maluchów. Dentysta dla dzieci musi nawiązać właściwy kontakt z maluchem, w przeciwnym razie wizyta może okazać się katastrofą.

Nie oszukujcie dziecka

Nie obiecujcie, że zabieg będzie bezbolesny, jeśli nie macie pewności, że tak właśnie będzie. Maluch może poczuć się rozczarowany i zniechęcony do kolejnych wizyt, a wy stracicie wiarygodność w jego oczach.

Po wizycie pochwalcie dziecko i powiedzcie, że było bardzo dzielne oraz że jesteście z niego dumni.

Pierwsza wizyta u stomatologa - bądźcie przykładem

Regularnie odwiedzajcie dentystę i dbajcie także o stan swojego uzębienia. Nie pokazujcie dziecku, że się boicie i nie unikajcie wizyt u stomatologa za wszelką cenę. Nie róbcie też z tego powodu wielkiego wydarzenia, a traktujcie je jedynie jak rutynową kontrolę u specjalisty.

Nie zwlekajcie z wizytą, ponieważ leczenie sporych ubytków będzie dla dziecka znacznie bardziej bolesne. Jeśli zadbacie o zdrowy uśmiech malucha odpowiednio wcześnie, unikniecie przykrych sytuacji w przyszłości.

Oprac. Magdalena Przypłata

Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem