Odparzenia u dzieci - jak sobie z nimi poradzić?

Odparzenia u dzieci - jak sobie z nimi poradzić?

Delikatna skóra małych dzieci posiada bardzo cienką ochronną warstwę lipidową. Właśnie z tego powodu dosyć często pod pieluszką dochodzi do podrażnień, a w gorszych przypadkach do pieluszkowego zapalenia skóry. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby zapobiec tej przykrej i bolesnej przypadłości.

Przyczyną odparzenia u dzieci jest najczęściej zbyt rzadkie zmienianie pieluszki u dziecka. Zbyt długi kontakt z kałem lub moczem prowadzi do podrażnienia wrażliwej skóry. Zaczerwieniona i piekąca skóra może powodować marudzenie i płacz maluszka oraz sprawić, że dziecko nie będzie mogło zasnąć.

Aby nie dopuścić do odparzenia u niemowląt, konieczna jest częsta zmiana pieluszki oraz właściwa pielęgnacja okolić pieluszkowych. Starajmy się przewijać maluszka co mniej więcej 2-3 godziny, a także po każdym zrobieniu kupki. Przed założeniem pieluchy przetrzyjmy skórę malca nawilżaną chusteczką lub wacikiem zamoczonym w ciepłej wodzie. Osuszmy skórę np. papierowym ręcznikiem i w razie jakiegokolwiek zaczerwienienia użyjmy kremu przeciw odparzeniom.

Co na odparzenia u niemowląt będzie jeszcze skuteczne? Dosyć istotny jest rodzaj stosowanych przez nas pieluch. Zaopatrzmy się w takie, które są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze, jak choćby produkty marki Pampers. Warto rozważyć również zakup pieluch ekologicznych lub wielorazowych.

Z rozwagą stosujmy preparaty zawierające tlenek cynku (Sudocrem, Nappiderm, Biolane Baby). Łagodzą one stan zapalny, działają jednak także wysuszająco. Używajmy ich sporadycznie, a do codziennej pielęgnacji korzystajmy z delikatniejszych środków, posiadających w składzie d-pantenol czy allantoinę - co na odparzenia u niemowląt działają skutecznie, ale delikatnie. Wielu rodziców z powodzeniem nakłada maluszkowi zasypki, które pochłaniają wilgoć i przyśpieszają gojenie się skóry. Warto jednak pamiętać, aby kosmetyk ten stosować na czystą i osuszoną skórę i nie używać go zbyt dużo.

Sucha skóra jest bardzie podatna na podrażnienia, dlatego starajmy się regularnie kąpać maluszka, najlepiej w wodzie z dodatkiem emolientów lub przy użyciu delikatnych środków myjących.

Odparzenia u niemowląt a pieluszkowe zapalenie skóry

Jeśli w porę nie zareagujemy na podrażnienia krocza, może ono przerodzić w pieluszkowe zapalenie skóry. Wtedy na pośladkach pojawia się rumień, widoczne są grudki lub pęcherzyki, z których może sączyć się płyn.

Przy łagodnym zapaleniu powinno pomóc mycie pośladków i okolic krocza ciepłą wodą, osuszanie oraz użycie odpowiedniego kremu. Gojenie się ran może wspomóc także częste wietrzenie. Po wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych, jeszcze przed założeniem pieluszki połóżmy maluszka na kocyku (bezpośrednio pod nim warto podłożyć podkład do przewijania lub podręczny przewijak) i pozwólmy poleżeć bez ubranka przez kilka minut.

W przypadku poważniejszych objawów konieczne może być zasięgnięcie opinii lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie miejscowe. Aby do tego nie dopuścić, warto zwracać uwagę na wszelkie objawy, jakie dają odparzenia u dzieci i reagować natychmiastowo.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Może Cię również zainteresować: