Niestandardowe pomysły na walentynki z dzieckiem. 6 propozycji

walentynki

Nie tylko zakochane pary mogą świętować walentynki. Możemy potraktować ten dzień, jako świetną okazję do pielęgnowania rodzinnych więzi i rozmów o uczuciach. Niech smyki dowiedzą się jak je okazywać i jak sprawiać bliskim radość. Niech nauczą się doceniać nie tylko drogie prezenty, ale także mniejsze upominki i miłe, drobne gesty. Poniżej znajdziecie 6 pomysłów na to, jak mogą wyglądać takie rodzinne walentynki. Świętować można na różne sposoby. Niektóre propozycje to świetny pretekst do rozmowy o miłości, inne zachęcają do spędzenia czasu razem, a jeszcze inne to po prostu drobne życzliwości, o których warto pamiętać nie tylko w walentynki.

Walentynki z dzieckiem – pomysł nr 1. Porozmawiajcie o miłości podczas wieczornej lektury

Rozmowy o uczuciach nie należą do łatwych, tym bardziej gdy naszym rozmówcą jest małe dziecko, które może jeszcze nie rozumieć, czym jest szacunek i odpowiedzialność. Z okazji walentynek warto jednak podjąć próbę takiej rozmowy.

Od czego zacząć taką dyskusję? Pretekstem może być książka traktująca o miłości np. „Miłość” autorstwa Astrid Desbordes. To bardzo krótka opowiastka adresowana do przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Historia zaczyna się od pytania, jakie mały Archibald zadał przed snem swojej mamie – chłopiec zapytał po prostu, czy mama będzie go kochać całe życie. Kobieta mogła zbyć go krótkim „tak”, ale zamiast tego dokładnie wyjaśniła mu, za co jest kochany, cały czas podkreślając że jej miłość jest bezwarunkowa i kocha swojego synka, nawet jeśli ten nie zachowuje się tak, jakby tego oczekiwała. 

Walentynki z dzieckiem – pomysł nr 2. Zagrajcie w grę, która pozwoli Wam się lepiej poznać

W walentynki można również zagrać z dziećmi w grę planszową, najlepiej taką, która pozwoli całej rodzinie lepiej się poznać. Na rynku jest wiele tytułów, które wam to umożliwią. Szczególnie polecamy „Ego. Emocje” od Egmont. Zasady gry są niezwykle proste – uczestnicy losują z puli różne hasła, czytają je na głos, a następnie określają, jakie wiążą z nim uczucia (pozytywne, neutralne lub negatywne). Zadaniem pozostałych graczy jest odgadnąć prawidłową odpowiedź aktywnego uczestnika.

Hasła na kartach często bywają zabawne lub podchwytliwe. Możemy wylosować kartę z nazwiskiem jakiegoś celebryty, nazwą potrawy albo społecznego problemu. Każda rozgrywka może być więc pretekstem do rozmowy zarówno na błahe, jak i bardzo poważne tematy. Nie jest też wykluczone, że dowiecie się o sobie czegoś nieoczekiwanego.

Walentynki z dzieckiem – pomysł nr 3. Zacznijcie dzień od walentynkowego śniadania  

Śniadaniom zazwyczaj towarzyszy duży pośpiech. Niech te walentynkowe będzie więc inne. Usiądźcie przy stole całą rodziną i znajdźcie czas na to, aby w spokoju zjeść coś pożywnego i napić się wspólnie ciepłej herbaty.

Jeśli macie ochotę i czas, możecie przygotować do jedzenia coś niestandardowego np. wytrawne muffiny w foremkach w kształcie serc. Do środka mogą trafić jajka, szpinak, papryka czy inne warzywa – nie jest wykluczone, że dzięki niecodziennej formie podania smyki się do nich przekonają. Aby oszczędzić sobie gotowania o poranku, warto przygotować wszystko wieczorem, a potem jedynie odgrzać jedzenie.

Walentynki z dzieckiem – pomysł nr 4. Dołączcie malcowi walentynkową kartkę do drugiego śniadania

O walentynkach może przypominać nie tylko pierwsze, ale i drugie śniadanie. Wystarczy, że włożycie smykowi do śniadaniówki walentynkową kartkę, na której napiszecie coś miłego. Jeśli obawiacie się, że kartka mogłaby się pobrudzić w pudełku z jedzeniem, po prostu włóżcie ją do strunowego woreczka. Istnieją także śniadaniówki, w których kartki i rysunki umieszcza się w zewnętrznej ramce, gdzie pobrudzenie im nie grozi. Przykładem takiego produktu jest lunchbox GoVinci marki Benbat. W okienku znajdującym się w przykrywce smyk może umieszczać własne rysunki. Równie dobrze można tam jednak włożyć walentynkowe serduszko albo karteczkę przypominającą dziecku o jakimś ważnym wydarzeniu.

Walentynki z dzieckiem – pomysł nr 5. Zorganizujcie w domu walentynkowe podchody. Niech smyki poszukają ukrytych czekoladek

Na pewno słyszeliście o wielkanocnej tradycji szukania jajek. A gdyby tak 14 lutego zorganizować walentynkową wersję tej zabawy? Celem mogą być walentynkowe kartki, czekoladki albo jeden pokaźniejszy prezent, np. pluszowy miś, którego ukryjecie gdzieś w domu. Kto wie, może smykom tak spodoba się ta zabawa, że stanie się to waszą tradycją?

Walentynki z dzieckiem – pomysł nr 6. Zróbcie wspólnie coś, co dzieci uwielbiają, ale na co dzień nie macie na to czasu

Na koniec zostawiliśmy najlepszy pomysł na walentynki, zarówno z małym, jak i nieco starszym dzieckiem – po prostu poświęćcie mu nieco więcej czasu niż na co dzień. Możecie wspólnie ugotować wasze ulubione danie, dać się zaprosić dziecku na herbatkę w towarzystwie misiów i lalek albo wystawić w domu sztukę teatralną np. o miłości. Możliwości jest nieskończenie wiele, bo dzieci są bardzo kreatywne w wymyślaniu zabaw. 

Czas dla dziecka, prezent dla drugiej połówki

Planując walentynki z dzieckiem, nie zapominajmy również o swoim partnerze lub partnerce. Tego dnia drugiej połówce również należy się pamięć. Wszystkich tych, którzy wciąż nie mają żadnego upominku, odsyłamy na specjalną podstronę z walentynkowymi prezentami. Znajdziecie tam urocze maskotki, markowe perfumy dla niej i dla niego, pachnące świece oraz wiele innych walentynkowych gadżetów.

ZNAJDŹ PREZENT NA WALENTYNKI

Oprac. Joanna Żelazińska

 

Powiązane artykuły