Najpopularniejsze zabawki interaktywne dla malucha – Ranking

Interaktywne zabawki mają na celu bawić, ale umożliwiają też dziecku zdobywanie nowych umiejętności. Ponieważ obecnie są bardzo popularne, propozycji jest tak wiele, że czasem trudno jest wybrać najlepszą opcję dla naszego smyka. Sprawdziliśmy więc, jakie gadżety rodzice wybierają najczęściej. Oto ranking najpopularniejszych zabawek interaktywnych dla malucha!

Czym się kierować, wybierając zabawki interaktywne dla dzieci?

Wszelkiego rodzaju zabawki, które mają za zadanie stymulować wyobraźnię i koordynację wzrokowo-ruchową dzieci to zabawki interaktywne. W zależności od wieku i umiejętności naszej pociechy powinniśmy zwracać uwagę na ich poszczególne cechy. Wybierając interaktywne gadżety dla malucha (ciekawe propozycje można znaleźć nawet dla niemowląt), należy zwrócić szczególną uwagę na trzy aspekty.

Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Zabawki interaktywne dla maluchów powinny być wykonane z trwałych materiałów, zwróćmy też uwagę na to, czy nie zawierają drobnych lub wystających elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie. Pamiętajmy, że dziecko lubi „sprawdzać” wytrzymałość przedmiotów, dlatego upewnijmy się, że nie ma ryzyka połknięcia przez smyka jakiegoś elementu lub zahaczenia o coś. Zawsze sprawdzajmy czy dana zabawka interaktywna posiada odpowiednie atesty, które są gwarancją bezpieczeństwa.

Warto zwrócić także uwagę na materiały, z jakich wykonana jest zabawka. W ich składzie nie powinno być szkodliwych substancji, takich jak na przykład pochodnych kwasu ftalowego, PAK, barwników azowych, formaldehydów czy metali ciężkich.

Kolejną rzeczą, którą zawsze powinniśmy brać pod uwagę, jest wiek dziecka.Ma on szczególne znaczenie, bowiem zabawki interaktywne przystosowywane są do możliwości rozwojowych maluchów. Ich funkcjonalność, elementy mające pobudzać zdolności manualne, poznawcze czy wyobraźnię, a także efekty dźwiękowe – wszystko to dostosowane jest do wieku dziecka. Tylko odpowiednio dobrane zabawki pozwolą na maksymalnie efektywne ich wykorzystanie. W końcu zazwyczaj zupełnie inna zabawka zainteresuje niemowlaka, a inna zadowoli dziecko w wieku przedszkolnym. I choć rodzice sami mogą ocenić możliwości swojej pociechy, powinni też kierować się oznaczeniami zawartymi na metce lub w opisie na opakowaniu zabawki – zawarte są tam informacje dla dzieci w jakim przedziale wiekowym powstał dany produkt. To powinno wiele ułatwić.

Istotne są także zainteresowania. Na szczęście bez trudu powinniśmy znaleźć propozycję zarówno dla małego sportowca, naukowca, artysty, kucharza czy dla pasjonatów dinozaurów, przyrody czy kosmosu. To na podstawie własnych obserwacji rodzic powinien zdecydować, jaką zabawką dziecko będzie się chętnie bawiło, a która raczej nie trafi w jego gust.  

Jakie zabawki dla maluszków, a jakie dla kilkulatków?

Wybierając pierwszą zabawkę interaktywną dla maluszka, warto pamiętać o tym, że kilkumiesięczne niemowlę potrzebuje raczej prostych gadżetów. Jego uwagę przyciągnie nieskomplikowany, kolorowy wzór, wesoła melodia czy migoczące światełka. Wybierajmy zabawki, które umożliwią wejście w interakcję. Dla maluszków sprawdzą się więc takie gadżety, które umożliwią trzymanie, potrząsanie czy naciskanie. Ich uwagę z pewnością przykują zabawki wydające dźwięki, na przykład imitujące odgłosy zwierząt.

W przypadku starszych dzieci sprawdzą się między innymi zabawki mające na celu stymulację motoryczną. Dla kilkulatków można więc wybrać takie, które umożliwiają układanie czy dopasowywanie poszczególnych elementów. Efekty dźwiękowe mogą natomiast ubarwić zabawę i pozwolić na rozwój zdolności muzycznych. Tu doskonale sprawdzą się tablice interaktywne, puzzle, instrumenty czy zabawki tematyczne związane z ulubioną zabawką dziecka.

Ranking najpopularniejszych zabawek interaktywnych:

1. Zabawka interaktywna Fisher-Price, Siostrzyczka Szczeniaczka "Poziomy Nauki"

Siostrzyczka Szczeniaczka doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku sześciomiesięcznych malców, jak i starszych dzieci nawet do trzeciego roku życia. Zabawka reaguje na dotyk dziecka, zachęca malucha do zabawy piosenkami, melodiami i wyrażeniami podzielonymi na trzy poziomy: odkrywania, zachęcania i naśladowania. Co więcej, uczy dziecko nazw części ciała, kształtów, kolorów i liczb z wykorzystaniem technologii "Poziomy nauki" umożliwiającej dostosowanie treści do wieku dziecka. Zabawka jest miękka w dotyku, a estetyką idealnie wpisuje się w oczekiwania maluszka.

Fisher-Price, Siostrzyczka Szczeniaczka Poziomy Nauki, zabawka interaktywna

2. Zabawka interaktywna Fisher-Price, garnuszek na klocuszek

To już kultowa zabawka interaktywna dla najmłodszych (6-24 miesiące), która zapewni edukacyjną zabawę na długie godziny. Maluch poprzez dopasowywanie odpowiednich kształtów do otworów wokół garnuszka ćwiczy nie tylko swoje zdolności manualne; zadaniem zabawki jest również wpływanie na rozwój myślenia. Zabawka uczy przy okazji pierwszych cyferek i rozpoznawania podstawowych kształtów. Dziecko wybiera i wkłada do odpowiednich otworów klocki, a garnuszek śmieje się i mówi, jaki mają kształt i jakie znajdują się na nich cyfry.

Fisher-Price, garnuszek na klocuszek, zabawka edukacyjna

3. Zabawka interaktywna Fisher-Price, Szczeniaczek Uczniaczek „Poziomy Nauki”

Szczeniaczek Uczniaczek to interaktywna zabawka, która będzie idealnym prezentem zarówno dla 6-miesięcznego niemowlaka, jak i nieco starszego smyka – będzie wspierać rozwój dziecka aż do 3 roku życia. Kolorowy piesek zachęca do zabawy piosenkami, melodiami i wyrażeniami. Nasza pociecha może bawić się na trzech poziomach: odkrywania, zachęcania i naśladowania. Każdy z nich oferuje mnóstwo piosenek, dźwięków i wypowiedzi. Gadżet posiada kilka punktów aktywacji: na łapkach, brzuszku, uszku i sercu małego przyjaciela. Szczeniaczek Uczniaczek wyposażony jest w technologię „Poziomy nauki” umożliwiającą dostosowanie treści edukacyjnych do wieku i etapu rozwoju smyka.

Fisher-Price, Szczeniaczek Uczniaczek Poziomy Nauki, zabawka interaktywna

4. Zabawka interaktywna Fisher-Price, Ucz się i śmiej, Uczące kredki „Kolorki-Humorki”

Warto sięgnąć po Kolorki-Humorki w formie śpiewających kredek, które mają na celu uczyć dzieci rozpoznawać i nazywać emocje. Maluchy poznają uczucia, które towarzyszą im na co dzień: złość, zaskoczenie, senność, smutek i radość. Uczą się także dopasowywania liczb i kolorów. Każda kredka opisana jest inną cyfrą, a dodatkowo ma inny kolor. Za ich prawidłowe przyporządkowanie do otworów w pudełku maluch zostaje nagrodzony radosnymi melodiami. Doskonale sprawdzą się jako pierwsza zabawka interaktywna dla kilkumiesięcznego malucha.

Fisher-Price, Ucz się i śmiej, Uczące kredki „Kolorki-Humorki”, zabawka niemowlęca

5. Interaktywna zabawka Bam Bam – Gumowa Kula

Bam Bam to gumowa kula przeznaczona dla maluchów już od 10 miesiąca życia, mająca rozwijać ich zdolności motoryczne i manualne. To nie tylko doskonała zabawka do rzucania, turlania i toczenia. Sprawdzi się także do zabawy podczas kąpieli. Przeźroczysta, plastikowa kula wypełniona tęczowymi kuleczkami wbudowana jest w sztywny okrąg utkany z plastikowych paseczków. Podczas podrzucania kuleczki odbijają się o siebie, dzięki czemu zabawka głośno i przyjemnie grzechocze.

BamBam, Gumowa kula, zabawka niemowlęca

6. Zabawka interaktywna Mom's Care, szeleścik z gwiazdką

Do milutkiego, delikatnego w dotyku materiału minky szybko przekona się każdy maluch! Zabawka interaktywna szeleścik wykonana jest właśnie z przytulnego minky pokrytego licznymi wybrzuszeniami. Każdy dotyk sprawia, że materiał wydaje szelest, dźwięk wpływający na dzieci w dwojaki sposób. Zabawka z jednej strony wzbudza zainteresowanie malca, z drugiej go wycisza i uspokaja.

Mom's Care, szeleścik z gwiazdką, zabawka niemowlęca, czarny

7. Zabawka interaktywna Tablet Malucha

28 „aplikacji” w jednej małej zabawce interaktywnej dla najmłodszych. Dziecko może poznać wszystkie litery alfabetu oraz nazwy poszczególnych przedmiotów. Tablet zachęca do zabawy, odgrywając śmieszne odgłosy, melodyjki i sześć piosenek do wspólnego śpiewania. Dzięki technologii „Poziomy Nauki” edukacyjne treści można dostosować do wieku i umiejętności maluszka.

Fisher-Price, Tablet malucha, zabawka interaktywna

8. Zabawka interaktywna Smily Play, Poczytaj mi

Interaktywna zabawka w formie książeczki to świetny sposób na zachęcenie maluchów do pierwszej aktywności wzrokowo-ruchowej. „Poczytaj mi" zawiera ruchome elementy i żywą kolorystykę, a każda strona przedstawia inną historię, umożliwiając interakcję. Dziecko może wciskać, przekręcać i przesuwać poszczególne elementy historyjek, co pozytywnie wpływa na rozwój i zmysły malca.

Smily Play, Poczytaj mi, zabawka interaktywna

9. Zabawka interaktywna Dumel Discovery, Silly Sam Młoteczek

Gadający młoteczek Silly Sam świetnie sprawdza się już w przypadku sześciomiesięcznych dzieci, wystarczy tylko, by potrafiły chwytać i utrzymać zabawkę w rączce. Interaktywny gadżet nie tylko mówi oraz wydaje dźwięki stukającego młotka przy każdym uderzeniu, ale i zachęca dziecko do zabawy, uczy zaangażowania w domowe zadania oraz wspiera rozwój koordynacji ruchowej.

Dumel Discovery, Silly Sam Młoteczek, zabawka interaktywna

10. Zabawka interaktywna Fisher-Price, Uczący smartfonik Szczeniaczka "Nagraj wiadomość"

Uczący smartfonik to zabawka, która zachęci do zabawy już sześciomiesięczne maluchy, ale nada się także dla starszych dzieci do trzeciego roku życia. Wielbiciele wesołego pieska z pewnością ucieszą się z szerokich możliwości zabawki. Ta posiada aż 29 interaktywnych przycisków zapewniających radosną zabawę w odgrywanie ról oraz 8 emotikonek uczących wyrażania uczuć i emocji. Smartfonik uczy liczenia, nazw tygodnia, dźwięków i 75 piosenek, które zapewnią świetną zabawę podczas wspólnego śpiewania zarówno dla malcowi, jak i rodzicom.

Fisher-Price, Uczący smartfonik Szczeniaczka Nagraj wiadomość, niemowlęca zabawka interaktywna

Oprac. Natalia Olszewska

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem