Lęk separacyjny niemowląt - czym jest i jak sobie radzić z lękiem separacyjnym u dzieci

Lęk separacyjny niemowląt - czym jest i jak sobie radzić z lękiem separacyjnym u dzieci

Lęk separacyjny nazywany także naturalnym lub rozwojowym, pojawia się zwykle pomiędzy siódmym a dziewiątym miesiącem życia dziecka, jako zupełnie naturalny etap w jego rozwoju. Maluszek boi się rozdzielenia z mamą, która jest jego całym światem. 

W tym okresie dziecko jest bardzo przywiązane do mamy. Nie rozumie, że kiedy znika na chwilę z jego oczu, nie oznacza to że znika na zawsze. Najczęstsze objawy lęku separacyjnego to wybuchy głośnego płaczu, histeria, a w niektórych przypadkach również problemy ze snem.

Skąd taki lęk?

Ogromny lęk przed rozdzieleniem z matką to przejaw przywiązania i niezrozumienia zjawiska krótkotrwałego zniknięcia. Wynika z prostego mechanizmu kojarzenia - "jeśli coś widzę to znaczy, że to jest a jeśli nie widzę, to tego nie ma" i przeniesienia tego skojarzenia na osobę mamy. Dziecko może płakać zarówno kiedy wyjdziesz na chwilę z pomieszczenia, jak i wówczas gdy pozostaje pod opieką kogoś innego. Jeśli po twoim wyjściu uspokoi się i czymś zajmie, nie masz większych powodów do niepokoju. Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem maluszka lęk separacyjny zanika i nie powoduje żadnych problemów w przyszłości.

Lęk separacyjny u dzieci - jak sobie z nim radzić

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z lękiem separacyjnym jest jego oswojenie. Najważniejsze w tym czasie będzie stałe zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, ogromu czułości i spokoju, który z rodzica przenosił się będzie na dziecko. W przypadku konieczności wcześniejszego powrotu do pracy czy częstszych wyjść, należy przyzwyczajać malucha do pozostawania pod opieką innych stopniowo np. spędzając część czasu przeznaczonego na opiekę osoby trzeciej wspólnie. Dobrze, aby z dzieckiem zostawała zawsze ta sama osoba. Wpłynie to pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa oraz zdolność do budowania więzi z innymi. 

Jeżeli musisz wyjść absolutnie nie rób tego ukradkiem. Spokojnym tonem wyjaśnij maluszkowi dokąd idziesz i kiedy do niego wrócisz. Staraj się mówić tak, by dziecko potrafiło sobie tę porę umiejscowić np. "mamusia będzie z powrotem jak skończysz jeść obiadek". Aby nauczyć dziecko rytuału rozstania i powrotu - taką samą ceremonię przeprowadź dla wyjść i powrotów pozostałych domowników.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

 

 

 

 

Może Cię również zainteresować