Księga imion D - cd 2

Księga imion na literę D

Dalia

Imię pochodzenia arabskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego kwiat dalia lub od słowa, które oznacza winorośl.

Dalia to osoba wrażliwa i nieśmiała. To kobieta bardzo delikatna, przez co często raniona przez innych. Posiada umiejętność rozumienia motywów postępowania innych ludzi i wybaczania doznanych krzywd. Bywa nierozumiana przez innych. Żyje w świecie marzeń, z tego powodu ciężko jest jej znaleźć kogoś z kim mogłaby zbudować szczęśliwy i trwały związek. W otoczeniu życzliwych ludzi potrafi być wesoła i pogodna.

Dalida

Imię pozbawione leksykalnego znaczenia. Wymyślony pseudonim francuskiej piosenkarki Yolande Gigliotti.

To kobieta niepewna siebie i bardzo wrażliwa na swoim punkcie, często zagubiona w życiu. Dalida bazuje bardziej na uczuciach niż na rozsądku przez co często jej reakcje są zbyt emocjonalne. W życiu jest bardzo twórcza i kreatywna

Daniel

Imię pochodzenia hebrajskiego, które nosił biblijny prorok (Daniijel). Posiada trzy znaczenia, w zależności od interpretacji. 1 znaczenie: "moim sędzią jest Bóg"; 2 znaczenie: "potężny jest mój Bóg"; 3 znaczenie: "sędzia Boży" (analogicznie jak Gabriel - "mąż Boży", ale i "pokonany przez Boga"). Imię biblijnego proroka i bohatera Księgi Daniela, używane w Polsce od XIV wieku było bardzo popularne na kresach wschodnich.

Mężczyzna zaradny i inteligentny. Daniel to indywidualista, który ma skłonności do narzucania swojego zdania innym i dominacji. Optymistycznie patrzy na świat i nawet różnego rodzaju problemy nie ścierają uśmiechu z jego twarzy.

Dariusz

Imię pochodzenia perskiego. Możliwe są dwa warianty jego powstania. I wariant: od słowa Darayawuą, co oznacza "ten, który zachowuje" albo II wariant: od słowa Darayavahuą (daraya - "posiadać, vahu -"dobro"), czyli: "ten, który posiada dobro /jest dobry/". Do świata chrześcijańskiego trafiło poprzez greckie Dareios, przekształcone następnie w łacińskie Darius. Pierwotnie było imieniem królów perskich. Obecnie nawet w Iranie funkcjonuje jedynie w swojej łacińskiej wersji.

To mężczyzna ambitny, uparcie dążący do wyznaczonych celów. Ceni życie rodzinne i spokój domowego ogniska. Dariusz jest kłopotliwy, ale interesujący. Ma zdanie na każdy temat i często lubi sprzeciwiać się dla zasady. Ma wrodzone poczucie elegancji i lubi ubierać się modnie.

 

Oprac. Magdalena Przypłata
Źródło: babyonline.pl

Powiązane artykuły
Produkty powiązane z artykułem