Księga imion D - cd

Księga imion na literę D

Dagna

Imię pochodzenia skandynawskiego. Spolszczona forma imienia Dagny, wywodzącego się z połączenia słów dag- ("dzień") oraz -ny ("nowy"). Niektóre źródła podają, iż może to być funkcjonujące samodzielnie zdrobnienie imienia Dagmara.

Osoba nosząca to imię jest nietuzinkowa i oryginalna. To kobieta żywiołowa, dusza towarzystwa, która nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów. Dla Dagny niezwykle istotne są intuicja i uczucia, bardzo szybko się wzrusza. Potrafi być niezwykle pracowita i odpowiedzialna. Preferuje luźne związki i nie śpieszy się z założeniem rodziny.

Dajana

Zapisana fonetycznie spolonizowana wersja angielskiego imienia Diana. Męski odpowiednik: Dajan.

Dajana to kobieta pewna siebie, pozytywnie nastawiona do ludzi. Czuje się dobrze zarówno w domowym zaciszu jak i w trakcie wspólnej zabawy z przyjaciółmi. Optymistka, która jednak w chwilach zwątpienia obawia się przyszłości. Zawodowo realizuje się w zawodach wymagających kontaktu z ludźmi i wyszukiwania informacji.

Damazy

Imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa damádzu ("podbijać, zdobywać"). Oznacza więc: "ten, który zdobywa" albo "zdobyty, ujarzmiony, łagodny".

 

Damazy to człowiek władczy i stanowczy, który ma potrzebę panowania nad drugą osobą. Trudno jest mu się przyznać do błędu i jest dość uparty. Mężczyzna zaradny i przedsiębiorczy potrafiący właściwie kierować powierzonymi mu zadaniami. Z natury miły, uprzejmy i życzliwy, jednak te cechy swojej osobowości często stara się ukryć i nie okazywać przed innymi swoich emocji.

 

Damian

 

Imię pochodzenia greckiego o nie do końca wyjaśnionej etymologii. Prawdopodobnie wywodzi się od słowa damios / demios, oznaczającego "publiczny" albo "uzdrowiciel, lekarz". Tradycja chrześcijańska wiąże to imię z Damianem męczennikiem, który był lekarzem. W Polsce imię było używane już od XII wieku także w formie Doman i Duman.

 

To mężczyzna zrównoważony i inteligentny o silnym poczuciu niezależności. Damian wprowadza spokój i harmonię do otoczenia, rozumie potrzeby innych. To urodzony optymista przekonany, że jest w stanie poradzić sobie z każdymi przeciwnościami losu. W związku jest człowiekiem wiernym, ale też despotycznym.

 

Oprac. Magdalena Przypłata
Źródło: babyonline. pl

Powiązane artykuły
Produkty powiązane z artykułem