Księga imion D

Księga imion na literę D

Dąbrówka, Dobrawa

Imię pochodzenia słowiańskiego. Istnieje hipoteza, iż wywodzi się od czeskiego rdzenia dąbr ("ciemny"). W tłumaczeniu Dąbrówka znaczyłaby więc "ciemna" (ciemnowłosa lub o ciemnej karnacji). Inna teoria zakłada pochodzenie tego imienia od słowa dąbrowa (las dębowy) dla określenia osoby pięknej o silnym charakterze. Najprawdopodobniej jednak imię to pierwotnie funkcjonowało jedynie jako polskie zdrobnienie czeskiego imienia Dobrawa (żona Mieszka I).

Dobrawa to kobieta opiekuńcza i skrupulatna. Charakteryzuje ją energiczne i zdecydowane usposobienie oraz zapał w codziennym działaniu. Kobiety noszące to imię nie hamują swoich uczuć i emocji. Lubią podejmować nowe wyzwania i obowiązki oraz wywiązują się ze wszystkich zadań perfekcyjnie. Dobrawa woli działać niż mówić, czasami lubi także pozostać w cieniu.

 

Dagmara

Imię pochodzenia skandynawskiego. Prawdopodobnie wywodzi się z połączenia słów dagr ("dzień") oraz mar ("dziewica, panna" lub mari - "sławny"). Mogłoby więc oznaczać: "sławny dzień" albo "sławna panna". Niektóre źródła podają, iż może to być duńska wersja słowiańskiego imienia Dragomira, które nosiła czeska księżniczka, żona Waldemara II Zwycięzcy.

Dagmara jest osobą ambitną i oryginalną. To kobieta pełna życia i radosna, która w wielu sytuacjach reaguje bardzo impulsywnie. Zaskakuje innych i jest nieobliczalna, mało ceni sobie rozsądek i rozwagę w podejmowaniu decyzji. Dagmara kieruje się emocjami, jednak to co dzieje się w jej duszy pozostaje zwykle tajemnicą. W miłości bywa zaborcza i dominująca, a od partnera oczekuje całkowitego oddania.

Dacjan

Rzadkie imię męskie o niejasnej etymologii. Prawdopodobnie stanowi zapożyczenie z języka francuskiego, gdzie Dacien uchodzi za odpowiednik imienia św. Dacjusza Agliati, biskupa Mediolanu. Oznacza: "dany, darowany" lub "pochodzący z Dacji".

Dacjan ma silnie rozwinięte poczucie własnej wartości. Jest odpowiedzialny i samodzielny. Lubi pomagać innym i ma silny instynkt opiekuńczy. Bardzo ważna jest dla niego kariera i to pracę przedkłada nad założenie rodziny. Dacjan lubi dobrze wyglądać, jest elegancki i atrakcyjny.

Dagobert

Imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się z połączenia słów degr ("dzień") oraz beracht ("jasny, błyszczący"). Oznacza więc: "jasny jak dzień". Może również pochodzić z języka celtyckiego i oznaczałoby wówczas: "jaśniejący dobrocią, sławny z dobroci". Niektórzy historycy stawiają hipotezę, iż to właśnie imię Dagobert nadano Mieszkowi I podczas chrztu Polski w 966 r.

To mężczyzna odpowiedzialny, spokojny i cierpliwy. Ma obrany w życiu cel do którego wytrwale dąży. Jest pomysłowy i zaradny. Czerpie z życia pełnymi garściami i stara się wykorzystywać w pełni każda daną mu chwilę.

 

 

Oprac. Magdalena Przypłata (źródło: www.babyonline.pl)

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem