Księga imion B

Księga imion na literę B

Balbina - imię żeńskie utworzone na pamiątkę męskiego imienia Balbin. Łacińskie słowo balba/balbus oznacza: "jąkała". 

Balbiny są elokwentne i pewne siebie. Przywiązują dużą wagę do starannego ubioru oraz makijażu. Nie oczekują pochwał, bo i tak wiedzą, że na nie zasługują. Czasem potrafią być nieco  aroganckie w stosunku do innych ludzi.

Berenika - imię pochodzenia greckiego. Pierwotnie wywodzi się od macedońskich słów phere ("przynosić") oraz nike ("zwycięstwo"). Oznacza więc: "ta, która przynosi zwycięstwo".

Bereniki są zaradne i godne najwyższego zaufania. Chętnie służą innym radą. W swych przekonaniach bywają konserwatywne.  Często przybierają rolę lidera. To również wielkie miłośniczki sztuk artystycznych z zacięciem pisarskim oraz darem wymowy. Mają szczęście do interesów. Czasami bywają zbyt pedantyczne. 

Benedykt - imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa benedictus, które oznacza: "ten, o którym się dobrze mówi" lub od benedico - "ten, któremu się dobrze życzy". Imię to nosił święty z IV wieku, twórca zakonu, założyciel klasztoru na Monte Cassino.

Benedyktowie jest stateczny i poważny. Ma wiele życzliwości dla ludzi i świata. Do życia jest nastawiony bardzo ekologicznie: oszczędza wodę, segreguje śmieci. Lubi zbierać różne niepotrzebne rzeczy, bo a nuż się przydadzą. 

Beniamin - imię pochodzenia semickiego. Wywodzi się od hebrajskiego słowa Ben-jamin, które oznacza: "syn południa" lub "syn z prawej strony" (w języku hebrajskim północ jest utożsamiana z lewą, a południe z prawą stroną). Imię to jest także synonimem słowa najmłodszy lub ostatni, ponieważ w Biblii Beniamin był ostatnim - najmłodszym i ukochanym - dzieckiem Jakuba (stąd: beniaminek = ulubieniec, pupilek).

Beniamin ma doskonałą intuicję i szczęście do interesów. Trafnie ocenia ludzi i potrafi współpracować w grupie. Jest życzliwy dla innych i chętny nieść im pomoc. Bywa jednak porywczy. 

Barbara - imię pochodzenia greckiego, wywodzące się od żeńskiego odpowiednika przymiotnika barbaros, oznaczającego barbarzyńcę. Dla Greków znaczyło tyle co "cudzoziemka", "obca". Niezwykle popularne w Polsce w XV-XVI wieku pozostało z nami do dziś. Święta Barbara jest patronką górników.

Barbary są uczuciowe i bardzo niezależne. Ciekawe świata lubią podróże i literaturę podróżniczą. Chętnie kolekcjonują nowe doświadczenia. Z natury wrażliwe i empatyczne starają się postępować tak, aby nie krzywdzić innych. To dobre partnerki, przyjaciółki i mamy.

Beata - to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od "beatus"/"beatea", co oznacza "błogosławiona". W Polsce zaistniało wraz z tatrzańską turystką, która w XIV wieku opisała swoje wędrówki po Tatrach. 

Beaty są bezpośrednie i otwarte. Z natury nieco nieśmiałe, niepewność ukrywają pod płaszczykiem odważnego zachowania, które można nawet uznać za tupet. Najważniejsza dla nich jest rodzina, co nie przeszkadza im jednak w zrobieniu kariery. Beaty jak mało kto potrafią realizować się w pracy.

Bartosz - to samodzielnie funkcjonujący skrót od imienia Bartłomiej. Imię to przypisuje się m.in. językom słowiańskim, jako wywodzące się od słowa bartnik czyli pszczelarz lub staropolskiemu Bartodziejowi o takim samym znaczeniu.

Bartosze są poważni i spokojni, a przy tym uparci i wytrwali. Ich wrodzona potrzeba odpowiedzialności za innych ujawnia się już w przedszkolu. Lubią wesołe pogawędki w dobrym towarzystwie, ale nie są nocnymi markami. Jako pracownicy są solidni, choć czasem w pracy przeszkadza im roztargnienie.

Błażej - to imię pochodzące od łacińskiego blatio, co oznacza "gadać", "paplać". Inna teoria głosi, że imię ma źródła słowiańskie i powstało od rdzenia bła-, które znaczy "błagać" lub "modlić się". Błażeje to ekstrawertycy. W dodatku gadatliwi!  Zawsze otwarcie mówią to co myślą, dokładnie jak w powiedzeniu "co w sercu, to i na języku". Uśmiechnięci i przyjacielscy, zarażają otoczenie pogodą, humorem i optymizmem. Potrafią rozśmieszyć i rozchmurzyć nawet największego ponuraka. Z Błażejami nie można się nudzić.

Bernadetta - jest imieniem pochodzenia francuskiego. Inny wariant pisowni to Bernadeta. Osoby o tym imieniu obdarzone są wyjątkową empatią i skłonnością do rozwijania życia duchowego. Wrażliwość i łagodność charakteru łączą z pewnego rodzaju nieustępliwością, zwłaszcza, jeśli są do czegoś absolutnie przekonane.Bernadettycieszą się dużym poważaniem. Są szanowane za odpowiedzialność, dynamizm w działaniu i konsekwentne dążenie do obranego celu. Nie wahają się bronić swoich przekonań i są lojalne do końca. Sytuację pełne napięcia potrafią rozładować poczuciem humoru. Choć na pierwszy rzut oka wydają się dość poważne, lubią się śmiać i są bardzo serdeczne w bliższych kontaktach.

Berta - imię pochodzenia germańskiego, mające wiele znaczeń: (sławna, znakomita, wspaniała, błyszcząca, lśniąca). Według innych źródeł jest samodzielnie funkcjonującym zdrobnieniem imion typu Alberta i Roberta.
Bertycharakteryzują się nierównym usposobieniem i zmiennością nastrojów. Raz są wesołe i rozśpiewane, to znów smutne i przygaszone. Preferują spokojne, rodzinne życie. Bardzo kochają dzieci i są czułymi matkami. Lubią gotować i przyjmować gości, ale nie są typowymi „kurami”. Mają silnie rozwiniętą inteligencję emocjonalną, która pomaga im w utrzymaniu dobrych relacji z ludźmi. Świetnie sprawdzają się w zawodzie nauczycielki.

Benon - imię pochodzenia semickiego. Wywodzi się od słowa benoni, co oznacza: "syn boleści mojej". W Biblii imieniem tym chciała nazwać swego najmłodszego syna umierająca Rachela. Zgodnie z inną teorią jest to samodzielnie funkcjonujący skrót od imienia Bernard.
Benona charakteryzuje siła charakteru i poczucie niezależności. Ma swoje zdanie i wyraża je w sposób zdecydowany. Posiada zdolności przywódcze, więc często jest liderem w grupie, a w sporcie – championem. Bywa trudny dla otoczenia z powodu uporu i narzucania swej opinii innym. W działaniu, niezłomny. W sytuacjach krytycznych, można na nim polegać.

Bernard - imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od staroniemieckich słów: bero / bern ("niedźwiedź") oraz hart ("silny"). Oznacza więc "ten, który jest silny jak niedźwiedź". Bernard jest niezwyklesilny psychicznie. Nie lubi ustępować pola, więc bywa  nielubiany za upór i posądzany o wynoszenie się ponad innych. Potrafi walczyć nawet w obronie przegranej sprawy, jeśli jest do niej wewnętrznie przekonany. W przyjaźni i miłości - wierny i lojalny do końca. Nie zawaha się oddać życia za ludzi, których kocha. Jednak w obliczu zdrady i zawodu, zrywa relacje bezpowrotnie. Zarzuca się mu nieumiejętność wczuwania się w emocje innych ludzi, co bywa krzywdzące, ponieważ w głębi duszy Bernard jest bardzo wrażliwy. Świetnie sprawdza się w roli lidera i przywódcy. Ma charyzmę.

Bohdan - to forma oboczna imienia Bogdan. Mężczyźni o tym imieniu są urodzonymi optymistami. Wrodzone talenty przywódcze sprawiają, że odnajdują się jako liderzy grup, przewodnicy, terapeuci, duchowni. Pomimo skłonności do ulegania drobnym przyjemnościom życia, są dojrzali i odpowiedzialni. Z zapałem uprawiają sporty i lubią oddawać się wszelkim pasjom. „Zarażają” dobrą energią.

Bogusz - Samodzielnie funkcjonujący skrót od imienia Bogusław. Mężczyźni o tym imieniu są nieustępliwi i uparci. Sprawdzają się w sytuacjach kryzysowych. Wierni wyznawanym zasadom do utraty krwi. Niestety, ich bezkompromisowość kładzie się cieniem na relacjach. Mają bowiem kłopot z wyrażaniem uczuć i okazywaniem empatii. Cenią uporządkowane życie, dyscyplinę i dobrobyt.

Bona - imię o niejasnej etymologii. Część badaczy uważa, że pochodzi z języka włoskiego i oznacza: "dobra". Bony są władcze i zdystansowane. W głębi duszy skrywają ogromną wrażliwość na los innych ludzi. W kontaktach z bliskimi potrafią być szorstkie i wymagające, jednak wymagające są przede wszystkim wobec siebie. Kobiety o tym imieniu osiągają sukcesy w biznesie. Doskonale radzą sobie w męskim środowisku i na wysokich stanowiskach. Cenią sobie obcowanie z wysoką sztuką. Bywają też próżne. W rodzinie przyjmują rolę strażniczki ogniska domowego. Lubią, gdy bliscy się podporządkowują. Są przy tym wierne w miłości i oddane jako matki. Można na nich polegać.

Bożena - imię pochodzenia słowiańskiego, utworzone poprzez dodanie do rdzenia boż- (od słowa "Bóg") przyrostka zdrabniającego -ana lub -ena. Początkowo w Polsce imię to brzmiało Bożana oraz Bożechna i oznaczało: "darowana od Boga" albo "obdarowana przez Boga". Bożeny są bezpośrednie i bezkonfliktowe. Łatwo wybaczają wyrządzone im krzywdy. Uwielbiają życie rodzinne i są czułymi matkami. Wybierają zawody, w których nie ma rywalizacji. Lubią pracować w kontakcie z przyrodą i z innymi ludźmi. Doskonale sprawdzają się w roli opiekunek. Nieco kochliwe i skłonne do romansów. Od mężczyzn oczekują adoracji.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Oprac. Joanna Weyna
Źródło: wwwbabyonline.pl

Powiązane artykuły
Produkty powiązane z artykułem