Kiedy najlepiej zajść w ciążę - starania o dziecko

Kiedy najlepiej zajść w ciążę - starania o dziecko To naturalne, że będąc w związku, pragniecie założyć rodzinę. A rodzina oznacza również dziecko. Przynajmniej tak uważa wiele par, więc jeśli jesteście zgodni co do tego, że oboje pragniecie już maleństwa, a w związku czujecie się ze sobą dobrze i macie wspólne plany na przyszłość, możecie rozpocząć starania.

Starania o maluszka dzielimy na te, które dotyczą głowy, czyli naszej psychiki i te, które dotyczą całej reszty. Głowa jest ważna, ponieważ w niej rodzi się pragnienie. W niej również rodzą się myśli i wątpliwości, które należy rozwiać. Powstają postanowienia, które trzeba powziąć, a także decyzja i pewność, że to jest TEN CZAS kiedy zajść w ciążę.

Jeżeli nie macie porządku w głowie, a co za tym idzie – w waszym związku, odpuście sobie jeszcze na trochę. Nie ma nic gorszego niż dzidziuś na zgodę, na odmianę losu lub partnera, na poczucie, że mam chociaż „COŚ” na świecie lub na 500 plus.

A kiedy już wasza głowa jest otwarta, myśli czyste, związek oparty na wzajemnym zaufaniu i stabilny, a postanowienie powzięte, czas na konkretne działania.

1. Zanim zajdziesz w ciążę, marsz na badania! Twój ginekolog powie ci, jakie. Wykonanie ich da ci pewność, że jesteś w pełni zdrowa i gotowa na błogosławiony stan (na badania niech wybierze się również przyszły tata!) oraz zminimalizuje choć częściowo ryzyko, że pojawią się problemy z zajściem w ciążę.

2. Zanim zajdziesz w ciążę, wylecz zęby!

3. Już na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę przestaw się na zdrowy tryb życia. Odpowiednia dieta, kwas foliowy, naturalne witaminy i świeże powietrze. Papierosom, alkoholowi i innym używkom powiedz zdecydowane ŻEGNAM!

4. Otwórz się na radosne i spontaniczne przeżywanie seksu. Nie musisz ustawicznie sprawdzać kiedy można zajść w ciążę, czy masz płodny śluz i mierzyć temperatury. Dzieci uwielbiają być poczynane w atmosferze luzu, radości, miłości i bliskości, więc zadbajcie o to z partnerem w tych szczególnych dniach.

5. Rozważ dokładnie, czy dla ciebie i dla twojego partnera będzie lepiej wcześniej zajść w ciążę, ale bez silnego zaplecza finansowego, czy wolicie najpierw zadbać o stabilizację finansową i potem mieć dzidziusia. Pamiętaj przy tym o swoim zegarze biologicznym oraz o jasnych i ciemnych stronach zarówno wczesnego, jak i późnego macierzyństwa.

6. Szukaj informacji na temat ciąży i porodu w sprawdzonych źródłach. Czytaj dobrą literaturę, oglądaj pogodne filmy i rozmawiaj z wiarygodnymi osobami, również odnośnie tego jak zajść w ciążę skutecznie.

7. Nastaw się pozytywnie i nie wywieraj presji. Ani na siebie, ani na partnera. Dajcie sobie rok na radosne próby.

8. Spędzajcie czas ze znajomymi, którzy mają małe dziecko. To otworzy wam szerzej oczy na pewne kwestie i utwierdzi w przekonaniu, czy rzeczywiście pragniecie już mieć swoje maleństwo.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Może Cię również zainteresować