Jak podnosić noworodka? Czyli jak prawidłowo nosić niemowlę

Jak podnosić noworodka? Czyli jak prawidłowo nosić niemowlęPytanie o to, jak prawidłowo podnosić i trzymać noworodka jest często zadawane przez młodych rodziców. Nic w tym zaskakującego, noworodki są bardzo delikatne, a ich podniesienie z łóżeczka często jest stresującym momentem dla niedoświadczonych jeszcze rodziców. Dlatego też, wraz z dr n. med. Magdaleną Wołoszko, przygotowaliśmy szereg porad, które wszystkim zainteresowanym podpowiedzą, o czym trzeba koniecznie pamiętać, aby prawidłowo podnosić i nosić niemowlaka na rękach.

Branie noworodka na ręce tak naprawdę jest kwestią praktyki, którą mogą opanować wszyscy, i to w krótkim czasie.

W pierwszych tygodniach życia należy podnosić maluszka w całości, tzn. nie za same rączki czy nóżki, lecz tak, aby ani kończyny, ani główka nie zwisały bezwładnie.

Należy starannie chronić szyję dziecka! To dlatego, że główka maluszka jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu do reszty ciała i po prostu za ciężka na to, by niewyćwiczone jeszcze mięśnie szyi mogły ją samodzielnie podtrzymywać.

Sprawdzona metoda podnoszenia noworodka: wsuń mu swoje ramię pod plecki w taki sposób, aby dłonią podtrzymać jego główkę i kark, a potem unieść go jednym spokojnym ruchem.

Jak trzymać noworodka?

Kiedy już podniesiesz noworodka, możesz go umieścić w pozycji horyzontalnej. Niech główka spocznie w zgięciu twojego łokcia, a reszta ciałka ułoży się swobodnie wzdłuż przedramienia.

Możesz też położyć maleństwo płasko na piersiach, twarzą do skóry, ale tak, by mogło swobodnie oddychać! Podtrzymuj wówczas dziecko całą długością przedramienia, a główkę – szeroko rozwartą dłonią, aby nie przechylała się na boki. To dobra pozycja w oczekiwaniu na odbicie po karmieniu. Umożliwia również bliski kontakt, tzw. skóra do skóry. No i maleństwo znów ma okazję posłuchać, jak bije ci serce.

Dobra pozycja trzymania noworodka to również tzw. kołyska. Polega na tym, że siadasz wygodnie na krześle lub w fotelu i kładziesz dzidziusia na udach, brzuszkiem do góry, z główką na twoich kolanach i stópkami w mamusinym podołku.

Pamiętaj! Do około szóstego tygodnia życia dziecko nie podnosi i nie trzyma jeszcze sztywno swojej główki! Dlatego w tym czasie – podczas brania maluszka na ręce i trzymania go – jest ona pod szczególną ochroną.

Czuły dotyk rodziców i zbawienny kontakt fizyczny 

Każdy rodzic, który skąpi tej cudownej pieszczoty swojemu maluszkowi, powinien dostać karę! Noworodek potrzebuje waszego czułego i delikatnego dotyku jak powietrza! Dotykajcie, całujcie, masujcie, przytykajcie skóra do skóry, lekko podmuchujcie i wąchajcie swój skarb jak najczęściej!

Przytulanie, pogaduszki, gruchanie i czułe pieszczoty sprawiają, że wasze dzieciątko jest zdrowsze i szczęśliwsze, a i wam ułatwiają pokochanie go i nawiązanie głębokiej więzi.

Nie bójcie się również przekazać go na chwilę w inne ręce. Jeśli macie pełne zaufanie do osoby, która tego pragnie i wie ona jak trzymać niemowlę – przełamcie niepotrzebny lęk. Chodzi zwłaszcza o ojców dzieci. Oni, podobnie jak matki, pragną bliskości z maluszkiem i doskonale radzą sobie z braniem i trzymaniem dziecka na rękach oraz czynnościami pielęgnacyjnymi.

Kiedy jednak nie mamy ochoty przekazać dziecka konkretnej osobie, nie róbmy tego. W kwestii naszego potomstwa to my, rodzice, decydujemy o tym, kto i w jaki sposób może się nim zająć.

 

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: jak podnosić noworodka, jak prawidłowo nosić niemowlę, jak trzymać niemowlę, jak trzymać noworodka, jak brać noworodka na ręce?

 

 

Powiązane artykuły