Jak bezpiecznie zrobić mydło z dzieckiem? Te zestawy Ci w tym pomogą!

jak zrobic mydlo

Jak zrobić mydło w domu? Receptura może okazać się prostsza od przepisu na domowy chleb lub szarlotkę, a wykonanie nie mniej skomplikowane niż wydzierganie szalika na drutach czy serwetki na szydełku. Kto wie, może zorganizowanie domowych warsztatów mydlarskich pomoże w odkryciu nowej pasji? Jedno jest pewne – by się o tym przekonać, po prostu trzeba spróbować! Podpowiadamy, jak można bezpiecznie zrobić pierwsze mydło domowym sposobem.

Domowe warsztaty mydełkowe – świetny sposób na nudę i lekcja chemii w jednym!

Zrobienie mydła jest proste i bezpieczne, dlatego bez obaw można potraktować to jako zabawę, w dodatku połączoną z przyjemną lekcją chemii. Obserwacja lub aktywne uczestniczenie w mydlarskich warsztatach to wspaniała przygoda, dzięki której można poczuć się jak w laboratorium. Poszczególne składniki trzeba przecież dokładnie odmierzyć, rozpuścić i wymieszać – wszystko to ma w sobie coś z magii.

Na początek proponujemy najprostszą metodę robienia domowych mydełek. Na te bardziej skomplikowane przyjdzie czas, gdy okaże się, że złapaliście bakcyla. Wtedy nie odstraszy was już nawet żadna z chemicznych nazw, takich jak wodorotlenek sodu. Póki co przygotujmy składniki, których nazwy brzmią zdecydowanie przyjaźniej:

  • glicerynowa baza mydlana (przezroczysta lub biała),
  • barwniki w ulubionych kolorach (można poeksperymentować i zrobić mydełko wielokolorowe),
  • olejek zapachowy.

Następnie przygotujcie akcesoria takie jak:

  • łyżeczka lub drewniana szpatułka do mieszania,
  • miseczka,
  • garnek,
  • tarka lub nożyk,
  • plastikowe opakowanie (np. po serku waniliowym) i/lub foremka (np. silikonowa, do kostek lodu w kształcie serduszek).

Pamiętajcie o rękawiczkach i fartuszkach ochronnych!

Jak zrobić mydło? Skąd wziąć glicerynę i inne produkty?

jak zrobic mydlo

Bazę glicerynową wystarczy pokroić lub zetrzeć na mniejsze kawałki i rozpuścić w miseczce zanurzonej w garnku z gorącą wodą (czyli w tzw. kąpieli wodnej). Do rozpuszczonej masy można dodać barwnik – najlepiej po kropelce, tak by osiągnąć pożądany odcień wybranej barwy. Jeśli chcemy, mydło może być też wielokolorowe. Aby to zrobić, należy zabarwić cześć masy glicerynowej na jeden kolor (np. zielony), a po zastygnięciu, dołożyć zabarwiony kawałeczek do czystej, jeszcze płynnej masy.

Z podobną ostrożnością jak w przypadku barwnika warto postępować, dodając aromat. Chodzi o to, aby zapach mydełka był wyczuwalny, lecz nie nazbyt intensywny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperymentować z różnymi woniami – mieszać je w wybranych proporcjach i za każdym osiągać różne efekty.

Uzyskaną płynną masę należy przelać do plastikowego pudełka i... uzbroić się w cierpliwość. Na jej zastygnięcie trzeba nieco poczekać, a czas zależy od ilości substancji. Czasem jest to kilka godzin, a niekiedy nawet całą dobę. Jeśli przy wyjmowaniu mydła z formy czujesz, że nie do końca stwardniało, warto odczekać jeszcze trochę czasu. Po całkowitym zastygnięciu wystarczy pokroić mydło w plastry o dowolnej grubości. Gotowe!

Półprodukty kosmetyczne potrzebne do zrobienia mydełek są dostępne w aptekach, sklepach oferujących składniki do produkcji domowych kosmetyków lub popularnych drogeriach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Najprostszym rozwiązaniem może jednak okazać się gotowy zestaw kreatywny złożony ze wszystkiego, co potrzebne do wyczarowania mydełka handmade. Poniżej znajduje się krótki przegląd tego rodzaju zabawek.

Zestawy kreatywne, dzięki którym własnoręcznie przygotujecie pachnące mydełka

     Lisciani, L.O.L. Surprise, Stwórz swoje zapachowe mydełka, zestaw kreatywny

jak zrobić mydło

Ta propozycja może się okazać strzałem w dziesiątkę zwłaszcza dla fanek serii L.O.L. Surprise. Własnoręcznie zrobione różane mydełka można bowiem zapakować w samodzielnie złożone pudełeczka z popularnymi postaciami L.O.L. Tak zapakowane mydełko powinno być przemiłą niespodzianką dla siostry czy przyjaciółki.

Składniki mydełka wystarczy podgrzać i zmieszać, nadając im pożądany kolor i zapach. Nie trzeba martwić się przy tym o proporcje – wszystko zostało starannie odmierzone. Gdyby jednak pojawiły się wątpliwości, można je rozwiać przy pomocy szczegółowej instrukcji dołączonej do zestawu.

Dzięki foremkom znajdującym się w zestawie, wykonacie mydełka w kształcie róży, serduszek, kostki z napisem LOVE lub kwiatka.

     Lisciani, Księżniczki Disneya, magic soaps, zestaw kreatywny

Księżniczki Disneya magic soaps zestaw kreatywny

Ten bajkowy upominek prawdopodobnie spodoba się każdej księżniczce.

Dzięki bezpiecznym dla skóry składnikom, foremkom i dołączonej książeczce stworzycie pachnące cudeńka w rozmaitych kształtach.

Czas niezbędny na zastygnięcie mydełek można wykorzystać na przygotowanie pudełeczek. W tym zestawie także znajdziemy materiały niezbędne do ich wykonania – na wieczku każdego z pudełeczek znajduje się podobizna innej księżniczki.

     Trefl, Science4You, Pracownia mydełek, zestaw M

Science4You Pracownia mydelek zestaw M

Jak zrobić mydło z gliceryny? Nic nie stoi na przeszkodzie, by dowiedzieć się tego we własnej pracowni mydełek.

W zestawie znajdziemy aż tuzin elementów i książeczkę, która może być wspaniałym podręcznikiem wprowadzającym w świat wiedzy o mydłach, mydełkach i nie tylko.

Zestaw umożliwia wyczarowanie małych arcydziełek sztuki mydlarskiej. Mydełka mogą przybierać rozmaite kolory i kształty – od gwiazdy po róże.

A jak zrobić mydło w płynie?

Powyższe porady dotyczą tego, jak zrobić mydło w kostce, a właściwie w różnych fantazyjnych kształtach. Przygotowywanie tego typu mydełek z reguły sprawia dzieciom najwięcej frajdy – właśnie ze względu na możliwość eksperymentowania z różnymi formami i barwami. Nie znaczy to jednak, że w domowych warunkach nie można zrobić mydła w płynie. Jest to równie proste!

Wystarczą trzy składniki: mydło w kostce (można wykorzystać resztki), przegotowana woda i ulubiony olejek eteryczny (np. sosnowy, grejpfrutowy czy bergamotkowy). Przyda się też specjalny pojemnik z pompką.

Produkcję należy zacząć od starcia 1/4 kostki mydła na drobnej tarce, tak by otrzymać ok. 25 g mydlanych wiórków. Następnie trzeba wsypać je do garnka z litrem przegotowanej wody i podgrzewać na niewielkiej mocy palnika do momentu rozpuszczenia się mydlanych drobinek. Uzyskany roztwór należy odstawić na 24 godziny, a następnie dodać do niego aromat. Jak widać, przepis na mydło – czy to w kostce, czy w płynie – nie musi być trudny.

 

Oprac. Luiza Słuszniak

 

Może Cię również zainteresować: