Idealny plecak dla pierwszoklasisty

Idealny plecak dla pierwszoklasisty

Przekraczający po raz pierwszy szkolne progi maluch powinien być wyposażony w sprzęt i akcesoria niezbędne w trakcie nauki. Nieodzownym atrybutem każdego ucznia jest plecak. Jaki jednak wybrać? Wybór tego właściwego nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby się wydawać.

Idealny plecak dla pierwszaka

Dobry plecak powinien być przede wszystkim lekki i dobrze dopasowany do jego właściciela. Dla malucha rozpoczynającego swoją przygodę ze szkołą wybierzmy model z dodatkowym usztywnieniem, który będzie wspierał u niego prawidłową postawę. Funkcje te spełni np. plecak marki Herlitz posiadający ergonomicznie ukształtowany tył, wykonany z oddychającego materiału.

Dobry plecak dla pierwszoklasisty nie może być również zbyt ciężki. Według specjalistów waga plecaka z wyposażeniem nie powinna przekraczać 10% wagi dziecka. Dla ucznia, który nosi ze sobą codziennie mnóstwo przyborów szkolnych, podręczniki i zeszyty, zmieszczenie się w tym limicie jest bardzo trudne. Postarajmy się, aby plecak dla pierwszaka był dosyć lekki i zrezygnujmy z zeszytów w twardej oprawie oraz dużych śniadaniówek.

Niezwykle ważna jest funkcjonalność wybieranego przez nas modelu. Uporządkować wnętrze i szybko odnaleźć dany przedmiot pomogą z pewnością liczne kieszonki i przegrody. Dodatkowo pozwolą one na równomierne rozłożenie ciężaru. Poszukajmy też bagażu ze wzmocnionym dnem i gumowymi nóżkami, które zapewnią mu stabilność.

Niezbędne są również szerokie, miękkie regulowane szelki. Dobrze, jeśli plecak dla pierwszaka posiada dodatkowy pasek na klatce piersiowej, dzięki któremu lepiej rozkłada się ciężar.

Wybierając plecak dla dziecka, zwróćmy także uwagę na jakość wykonania i jego wytrzymałość. Szkolna torba musi naprawdę dużo znieść, często porzucona na szkolnym korytarzu.

Ciekawe modele

Dla dzieci równie ważna jak pozostałe parametry jest kwestia estetyki. Na szczęście istnieje sporo modeli, które spełniają wyżej wymienione kryteria i mogą się spodobać maluchom. Dzieci chętnie wybierają plecaki przedstawiające postaci z ich ulubionych bajek lub takie, które mają związek z ich zainteresowaniami. Chłopcy chętnie wybiorą model ze Spidermanem, bohaterami filmu „Transformers” czy logo ulubionej drużyny piłkarskiej, np. Realu Madryt. Dziewczynkom przypadnie do gustu plecak z wizerunkiem Myszki Minnie (Starpak, Paso lub Deform), bohaterów filmu animowanego „Kraina lodu” (Paso, Derform) czy „Jej Wysokość Zosi”. Piękne plecaki dla małych marzycielek oferuje marka Kori Kumi – Melon Showers i Dreamboat.

A może tornister dla pierwszoklasisty?

Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani do miękkiego plecaka, możemy postawić na tornister, który uważany jest za najlepsze rozwiązanie dla pierwszoklasisty. Tornister ma sztywną konstrukcję, więc dziecko utrzymuje wyprostowaną postawę ciała. Posiada także sporo przegródek, pomagając utrzymać porządek w torbie. Oferta rynkowa tornistrów jest naprawdę spora, a ich wygląd ma obecnie niewiele wspólnego z tymi, jakie pamiętamy z dzieciństwa. Warto przyjrzeć się bliżej produktom marki Herlitz, Starpak, Derform, Paso, Hama czy Smartlife na licencji Lego.

Ciekawym rozwiązaniem są również plecaki i tornistry na kółkach, które dziecko może prowadzić, zamiast nieść. W ten sposób kręgosłup malca jest odciążony, a jego sylwetka zachowuje właściwą postawę.

Przed zakupem idealnego plecaka rozważmy wszystkie dostępne opcje i wybierzmy model, który będzie najwygodniejszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem dla naszej pociechy. Niech zakupiony plecak dla pierwszoklasisty będzie dobrym wstępem do początków nauki.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem