Grymasy malca przy jedzeniu. Jak sobie z nimi radzić?

Grymasy malca przy jedzeniu. Jak sobie z nimi radzić?Drogi rodzicu, gdy twój maluch zaczyna grymasić przy jedzeniu, robi to najczęściej z trzech powodów: nie jest głodny, nie lubi dania, które mu podajesz lub chce koniecznie zjeść coś innego.

Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść

Pozwól czasem dziecku nie być głodnym. Zamiast walczyć z nim przy stole, robić samolociki lecące do buzi albo uciekać się do przekupstwa, pozwól mu odejść od stołu. Jeśli to jest bardzo małe dziecko, nie karz go niejedzeniem do kolacji.

Jeśli niespełna godzinę po wspólnym posiłku postanowi jednak zjeść obiad, po prostu podaj mu go.

Starsze dziecko możesz uprzedzić o konsekwencji jego decyzji. Gdy np. postanowi nie odrywać się od ekscytującej zabawy i odmawia przyjścia do stołu – zgódź się, jednak uprzedź małego, że kolejny posiłek będzie dopiero za trzy godziny. Pamiętaj, bądź konsekwentna!

Dzieci często grymaszą przy posiłkach, których po prostu nie lubią. I mają do tego prawo! Każdy człowiek wykształca indywidualne smaki. Są dzieci, które wolą mięso, inne bez problemu zjedzą zupę z warzywami. Ty również masz potrawy, których nie znosisz. Czy w takim razie wciskasz je w siebie na siłę?

Zaobserwuj, których dań twój maluch zdecydowanie nie lubi. Zastanów się, jakim innym pokarmem czy produktem można je zastąpić. Nie musisz gotować dla każdego domownika oddzielnie. Nierzadko wystarczy odrobina namysłu i otwarcie się na kompromis, aby każdy dobrze się poczuł przy stole i nasycił swój głód.

Jakie ustępstwa możesz zrobić ze swojej strony?

1. Nie podawaj dziecku dania, którego zdecydowanie nie lubi!

2. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, gdy nie jest głodne.

3. Nie nalegaj na zjedzenie wszystkiego, co jest na talerzu.

 

Jak zachęcić dziecko do jedzenia

1. Jeśli dziecko zwykle zjada określone potrawy bez problemu, a pewnego dnia chce koniecznie zjeść coś innego, wytłumacz mu, że musi zadowolić się tym, co ugotowałaś, gdyż nie zrobisz drugiego obiadu.

2. Dziecko nie może wyjadać z dania tego, co mu odpowiada, np. zrumienionego wierzchu z zapiekanki. Jeśli postępuje tak z kawałkiem na własnym talerzu, pozwól mu, gdy jednak wyjada wierzch z ciasta przygotowanego dla wszystkich, musisz powiedzieć: „stop”.

3. Nie pozwól, aby maluch robił, to, co mu się żywnie podoba z daniami, np. niszczył estetykę podania, bo ma taki kaprys! Kiedy zachowuje się niegrzecznie przy stole i prowokuje innych swoim zachowaniem, poproś, aby odszedł od stołu.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

 

Słowa kluczowe: kiedy dziecko nie chce jeść, co zrobić gdy dziecko nie chce jeść, jak zachęcić dziecko do jedzenia

Może Cię również zainteresować