Fidget spinner – zabawka, która podbija świat

Fidget spinner – zabawka, która podbija świat

Fidget Spinner to zabawka, która jest jednym z najpopularniejszych gadżetów ostatnich miesięcy. Jest to najczęściej kawałek plastiku przypominający trójkąt, który używająca go osoba musi wprawić w ruch jednym prostym ruchem. W czym zatem tkwi fenomen tej bardzo prostej zabawki i dlaczego stała się tak popularna?

Fidget spinner - Co to takiego?

Fidget spinner działa za sprawą umieszczonych w nim łożysk. To właśnie dzięki nim zabawka wprawiona w ruch jest w stanie wirować przez bardzo długi czas. Możemy kręcić nią pomiędzy palcami, ale także wykonywać rozmaite sztuczki, jak choćby przerzucenie jej z palca na palec czy wprawienie w ruch na przykład na nosie. Konstrukcja gadżetu jest niezwykle prosta – to najczęściej trzy łopatki przymocowane do centralnego koła. Znajdziemy jednak także modele podwójne, posiadające jedynie dwa ramiona, a także 5- lub 6-ramienne. Kolorów i kształtów jest naprawdę sporo i z pewnością znajdziemy ciekawy wariant tej zabawki także dla siebie.

Fisget spinner – zabawka o wielu zaletach

Fidget spinner to zabawka, która początkowo miała być wykorzystywana jako pomoc m.in. dla dzieci autystycznych i z ADHD, pozwalając im na skupienie się, rozładowanie lęków i relaks. Okazało się jednak, że gadżet ten daje mnóstwo frajdy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek 2017 roku także w Polsce.

Jaki fidget spinner wybrać?

Prawdziwi fani fidget spinnerów posiadają przynajmniej kilka egzemplarzy tej zabawki. Istnieje mnóstwo wariantów różniących się kształtem, kolorem i dodatkami. Jeśli zastanawiasz się, jaki fidget spinner wybrać na początek, to najlepsza będzie najprostsza opcja – trójramienny spinner. Najtańszy egzemplarz kupimy już za mniej więcej trzy złote, ale na rynku znajdziemy także spinnery kosztujące nawet kilkaset złotych.

Ciekawe efekty wizualne oferuje nam model pokryty kolorowym chromem. Fanom gier zręcznościowych może spodobać się sześcioramienny model w kształcie gwiazdy lub steru bądź też taki z dwoma ramionami.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego fidget spinnery zyskały tak ogromną popularność. Na ich korzyść przemawiają z pewnością niewygórowana cena, niewielkie rozmiary, a także możliwość rozwijania umiejętności motoryki małej poprzez ćwiczenie efektownych sztuczek.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem