Śliniaki dla dzieci – jaki wybrać?

Śliniaki dla dzieci – jaki wybrać?

Wydawać by się mogło, że wybór właściwego śliniaczka dla naszego maluszka nie powinien stanowić żadnego problemu. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej asortymentowi, jaki oferują sklepy, wielu z nas może mieć kłopot z zakupem tego właściwego. Jaki zatem śliniak wybrać?

Śliniaki dla dzieci - rodzaje

  • Śliniak tradycyjny – wykonany z materiału, posiadający najczęściej podszycie z ceratki lub folii i zapięcie w postaci sznureczka lub na rzep. Niestety, takie śliniaczki dla niemowląt musimy prać niemal po każdym posiłku dziecka. Ich zaletą jest jednak miękkość i ochrona delikatnej skóry malca. Ciekawe modele oferują nam tacy producenci jak Smiki, Sassy czy Teddykompaniet (np. Słoń, Myszka, Kot)
  • Śliniak jednorazowy – świetnie sprawdza się w szczególności w podróży, kiedy chcemy szybko nakarmić malucha, bez konieczności prania czy czyszczenia śliniaka syntetycznego. Jest zapinany najczęściej za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, z powłoką zapobiegającą przenikaniu brudu na ubranko smyka. Takie śliniaki dla noworodka są pakowane najczęściej po kilka lub kilkanaście sztuk, więc z pewnością wystarczą na wiele wypraw. Możemy wybierać spośród produktów marki Toly, Nuby, Tommee Tippee.
  • Śliniak syntetyczny – wykonany z syntetycznego materiału, np. pianki PU, kauczuku czy silikonu. Obecnie chyba najczęściej wybierany model śliniaka. Produkt nie przepuszcza wilgoci, szybko wysycha i jest wygodny w pielęgnacji. Wystarczy go przetrzeć lub opłukać do czysta i pozostawić do wyschnięcia. Ciekawe modele to: Elodie Details, Babybjörn, Mon Petit Bleu czy Smiki by Marcus & Marcus pod postacią takich zwierzątek jak żyrafa czy świnka.
  • Śliniaczki dla niemowląt - na co zwrócić uwagę

    Przed zakupem zwróćmy uwagę na sposób, w jaki zapinane są śliniaczki dla niemowląt. Bardzo wygodne jest zapinanie na rzep, inną ciekawą opcją mogą być klipsy lub guziki. Maluchy z reguły nie lubią modeli zakładanych przez głowę lub zawiązywanych sznureczkiem.

    Wiele modeli śliniaczków dla noworodków posiada praktyczną kieszonkę na okruchy i resztki jedzenia. Taki pojemniczek na „odpadki” pomoże nam utrzymać ubranko dziecka w czystości i zapobiegnie spadaniu pokarmu na podłogę.

    Postarajmy się właściwie dopasować rozmiar. Za mały śliniak nie będzie spełniał swojego zadania, za duży z kolei będzie przeszkadzał maluszkowi, utrudniał mu jedzenie i powodował dyskomfort. Wielu rodziców decyduje się także, aby zakupić śliniaczki dla niemowlaków z rękawkami, np. Close Parent czy Smiki, które sprawdzą się przy próbach samodzielnego jedzenia maluszka.

    Decydując się na śliniaki dla dzieci, wybierzmy rozwiązanie wygodne dla nas i naszej pociechy, które dodatkowo będzie cieszyło oko. Maluszek zdecydowanie chętniej założy śliniaczek, który go zainteresuje i ma kolorowe nadruki.

    Oprac. Magdalena Przypłata
    Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

    Może Cię również zainteresować: