Rozwój półrocznego dziecka - jak wspomagać rozwój niemowlaka

Rozwój półrocznego dziecka - jak wspomagać rozwój niemowlaka

Twój maluszek przeżywa właśnie kolejną małą rocznicę. Obwieszczasz z dumą, że skończył pół roczku. Jeszcze drugie tyle i będzie zdmuchiwał swoją pierwszą urodzinową świeczkę. Już od dobrych kilkunastu tygodni nie jest tym różowym, bezbronnym maleństwem, które przywiozłaś do domu ze szpitala.

Wasze półroczne dziecko potrafi już naśladować mimikę i dźwięki, kojarzy dźwięki z czynnościami, jest coraz silniej przywiązany do swoich opiekunów oraz nabrał takiej masy i wyglądu, że cała rodzina prześciga się w braniu go na ręce i wszyscy widzą w nim potencjalnego modela w reklamie pieluszek.

A zatem - jak wspierać rozwój dziecka 6-miesięcznego?

1. Dawaj mu bezpieczne zabawki do rączek. Maluszek w tym wieku uwielbia obracać je w rączkach, dotykać i sprawdzać, jak smakują.

2. Podawaj mu różne przekąski, które może sobie sam wkładać do buzi, np. kawałek biszkopta dla niemowląt, ugotowaną marchewkę czy długą kukurydzianą chrupkę. Zawsze bądź przy dziecku podczas samodzielnego jedzenia.

3. Równie ważna jest rozwijająca zabawa z półrocznym dzieckiem - graj razem z maluszkiem na prostych instrumentach muzycznych. Perkusję możesz zrobić z patelni i drewnianej łyżki, a za cymbałki mogą posłużyć puste butelki i słoiki.

4. Leżcie sobie w pełnym relaksie na kocyku rozłożonym w cieniu drzewa. Opowiadaj swojemu maluszkowi o płynących po niebie chmurach i biedronce, która wspina się na źdźbło trawy. Twój niespieszny, ciepły i zrelaksowany głos zadziała na dziecko kojąco i stymulująco.

5. Dobrym pomysłem jest również wspieranie rozwoju dziecka przez stymulowanie jego układu nerwowego - pokazuj maluchowi fotografie bliskich. Ucz go rozpoznawać twarze babci i dziadka, taty i siostry. Już bardzo małe dzieci potrafią skupić się dłuższą chwilę na oglądaniu rodzinnego albumu.

6. Zachęcaj dziecko do samodzielności i chwal je za nią, ale jednocześnie dawaj mu poczucie bezpieczeństwa i nie spuszczaj z oka, gdy jest w fazie aktywności.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Może Cię również zainteresować: