Pieluchy wielorazowe - jakie mają zalety?

Pieluchy wielorazowe - jakie mają zalety?

Coraz więcej rodziców decyduje się na powrót do korzeni i wybierają dla swoich dzieci pieluchy wielorazowe. Takie naturalne pieluchowanie niesie za sobą zarówno zalety, jak i wady. Wielu niedoświadczonych rodziców przeraża ogrom rodzajów pieluch, sposób ich użytkowania oraz ilość prania. Pozostaje również aspekt higieniczny ważny u wcześniaków, noworodków oraz dzieci np. z chorobami skóry czy  nawracającymi zakażeniami dróg moczowych. U tych dzieci należy bezwzględnie używać pieluszek jednorazowych. Okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny, a przy odrobinie organizacji wielorazowe pieluchy u dzieci zdrowych nie powinny nam sprawić większego kłopotu.

Rodzaje pieluch wielorazowych

Przed wyborem właściwego modelu odpowiadającego naszym potrzebom przyjrzyjmy się jakie pieluszki wielorazowe są dostępne na rynku:

  • Pieluszki formowane – nazywane również formowankami. Swoim kształtem przypominają pieluchy jednorazowe. Mają zapięcia na rzepy, zatrzaski lub troczki, które pozwalają na odpowiednie dopasowanie do pupy malucha. Występują zawsze z otulaczem, który zapobiega przesiąknięciu i zmoczeniu ubranka. Pieluszki znajdziemy w różnych rozmiarach, wykonane z takich materiałów jak bambus, bawełna, frotté, mikrowłókno, flanela.
  • Pieluszki All-in-One (AIO) – to formowanka z wszytym otulaczem, który sprawia, że pielucha jest najwygodniejsza w obsłudze. Używamy jej tak samo jak pampersa, z tą różnicą, że po zabrudzeniu AIO należy wrzucić do kosza na pranie.
  • Pieluszki kieszonki – tutaj wkład chłonący trzeba własnoręcznie wsunąć do specjalnej kieszonki w pieluszce. Kieszonka składa się z dwóch warstw: izolującego nieprzemakalnego materiału oraz przyjaznego dla skóry dziecka mikropolarku. Pomiędzy te dwie warstwy wkładamy chłonną wkładkę, często sprzedawaną w komplecie z pieluszką. Kieszonki są wygodne, szybko schną i występują najczęściej w uniwersalnym rozmiarze.
  • Pieluszki składane – to tetra, pieluchy flanelowe, frotté, bawełniane lub też tzw. prefoldy. Przed użyciem należy je odpowiednio złożyć, a po włożeniu na pupę dziecka zabezpieczyć otulaczem.

Wielorazówki w praktyce

Aby dowiedzieć się, jaki rodzaj pieluch odpowiada nam najbardziej, najlepiej wypróbować wszystkie dostępne rozwiązania i wybrać te, które nam pasują.

Liczba pieluch, jaka będzie nam potrzebna, przy założeniu, że będą prane codziennie, po każdym użyciu to około 10-12 kompletów. W wersji najbardziej ekonomicznej wybierzmy rozmiar one size – powinien wystarczyć na cały okres pieluchowania. Dla nowo narodzonego maleństwa i dzieci z chorobami skóry, czy dróg moczowych wskazane są pieluszki jednorazowe.

Jak prać pieluchy wielorazowe? Nieczystości z pieluszki należy usuwać pod bieżącą wodą bezpośrednio po użyciu. Prać należy pieluszki codziennie. Nie wolno przechowywać zużytych pieluch.

Trzymajmy się zaleceń producentów, którzy sugerują pranie pieluch w 60 -90 stopniach. Dodajmy proszku tyle samo co przy zwykłym praniu i nie stosujmy płynu do płukania, który może zniszczyć właściwości chłonne wkładu. Bezwlględnie należy zaopatrzyć się również w antybakteryjny dodatek do prania, np. Nappy Fresh Bio czy Bio D.

Pieluchy wielorazowe: jak używać i ile to kosztuje?

Początkowy wydatek na pieluchy wielorazowe to około kilkuset złotych. Cena uzależniona jest głównie od wybranego przez nas rodzaju pieluch oraz marki. Koszt pieluszki AIO znanej firmy to wydatek rzędu nawet 100 złotych.

Pieluchy wielorazowe należy regularnie wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, nie rzadziej niż co 1-3 miesiące. Nie wolno używać pieluszek po innych dzieciach, nawet jeśli jest to rodzeństwo.

To, jaki rodzaj pieluszek wybierzemy dla swojego dziecka, zależy tylko od nas i sugestii lekarza prowadzącego dziecko. Z pewnością można rozważyć ideę naturalnego pieluchowania, która pomimo odrobiny wysiłku z naszej strony niesie za sobą również korzyści.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Program SMYK & Spółka

Okazje cenowe