Mądry pomysł na prezent dla dziecka

Mądry pomysł na prezent dla dziecka

Nie kupuj ubrań, nie wydawaj fortuny, nie kieruj się własnymi upodobaniami… Najłatwiej powiedzieć, jakiego prezentu nie kupować. Trudniej, jaki prezent kupić!

Dzieci cieszą się z prezentów bardziej niż dorośli. Ma to swoje fizjologicznie uzasadnienie. Znajdujący się w ich mózgach ośrodek nagrody bardziej się w takich momentach aktywizuje. Wprost zalewa go dopamina, bez której nie ma ruchu, emocji i uczenia się. Dorośli już tak gwałtownie nie reagują. Dzieci są więc wprost stworzone do otrzymywania prezentów. Nie oznacza to, że ucieszy je wszystko, co dostaną. Można się bardzo pomylić. Zamiast dzikiej radości mogą być „podkówka” i łzy. Dlatego do tak poważnego zadania - co kupić dziecku - powinniśmy podejść metodycznie.

Wywiad - sposób na wybór prezentu dla dziecka

Zanim wybierzemy się do sklepu, porozmawiajmy z dzieckiem na temat prezentów. Zapytajmy: „co to jest prezent?”, „dlaczego ludzie dają sobie podarunki?”, „co podarowałbyś swojemu ulubionemu koledze?”, „o czym marzysz?” itd. Dziecko udzieli nam wtedy wielu cennych wskazówek dotyczących kryteriów, którymi powinniśmy się kierować w czasie zakupów.

Bezpieczny prezent dla dziecka

Podstawą kupowania prezentu jest sprawdzenie go pod względem bezpieczeństwa. Odpadające drobne elementy czy dziwnie pachnąca farba powinny nas zaniepokoić. Materiał, z którego wykonana jest zabawka, nie może dziecku zaszkodzić, szczególnie zwracajmy na to uwagę, kiedy dziecko ma alergię czy np. choroby skóry. Sprawdzajmy, czy produkt posiada stosowne atesty.

Dopasowany do wieku i potrzeb - przemyślany wybór prezentu

Warto dobrze się zastanowić zanim postanowimy małemu dziecku sprawić prezent w postaci zwierzątka. Kilkuletni maluch nie będzie w stanie odpowiedzialnie i świadomie nim się zająć, zatem należy założyć, że opieka nad zwierzęciem spadnie na rodziców. Decyzja o przyjęciu do rodziny zwierzaka powinna być przemyślana.

Jakich prezentów dla dzieci unikać

Nie kupujmy dzieciom np. encyklopedii szkolnej, jeśli dopiero rozpoczęły naukę. Lepszym wyborem jest  ciekawa, bogata w ilustracje, schematy, szkice przystosowana do ich wieku książka edukacyjna. Nie uszczęśliwiajmy dziecka np. rolkami, jeśli nie chce/nie lubi jeździć. Nie kupujmy mu kursu języka szwedzkiego, jeśli wcale o tym nie marzy. Może woli dostać płetwy na basen albo model kościotrupa (do wygłupów, a nie do nauki anatomii, bo tej nauczy się w czasie zabawy!).

Najlepsze pomysły na prezent dla malucha

Klocki – różnego rodzaju; puzzle, układanki; książki interaktywne, zabawki „kuchenne” (np. warzywa do krojenia); zestawy do majsterkowania; modele, przedmioty do zabaw w lekarza; przedmioty plastyczne: ciastolina, masa samoutwardzalna, zestawy kreatywne do robienia ozdób; dźwiękowe zabawki edukacyjne; zestawy do robienia teatrzyków (pacynki, kukiełki, kostiumy).

- Żadne dziecko nie oprze się pełnym humoru wierszom Wandy Chotomskiej - doradza Izabela Kieś, terapeuta, neurologopeda z fundacji „Słyszę Mówię Czuję”. - Zdadzą egzamin wesołe zagadki, które w formie książki lub gier (np. „Zagadki Smoka Obiboka”) znajdziemy w księgarni czy sklepie zabawkowym. Każda książka czy gra, która pobudzi ciekawość, rozweseli, pomoże wypowiedzieć emocje, będzie dobrą nauką dla dziecka. Uśmiechnięta buzia malucha to znak, że trafiliśmy w dziesiątkę.

Co jest najważniejsze?

- Wielofunkcyjność prezentu
- Zainteresowanie dziecka prezentem
- Możliwości edukacyjne zabawki

Prezent to nie wszystko

Prezent jest dodatkiem, nie powinien zastępować uwagi, serdeczności. Nawet największy i najdroższy nie zastąpi dziecku obecności rodzica, zabawy z nim, towarzystwa. To miłość i uwaga rodzica przez cały rok jest dla dziecka najważniejsza.

Opr. Marcin Bieniek

Może Cię również zainteresować: