Leżaczek-bujaczek – czy warto go kupić?

Leżaczek-bujaczek – czy warto go kupić?

Dla jednych zbędny gadżet, dla innych sprzęt, bez którego nie wyobrażają sobie codzienności z niemowlakiem – leżaczek-bujaczek. Stosowany rozsądnie ma naprawdę sporo zalet. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Zalety leżaczka

Leżaczek-bujaczek pozwala wielu rodzicom uwolnić ręce i pogodzić obowiązki domowe z zajmowaniem się maleństwem. Mama może na przykład ugotować obiad, mając niemowlę na oku. Odpowiedni leżaczek z powodzeniem zastąpi także łóżeczko lub kołyskę i pomoże w usypianiu szkraba.

Dziecko w leżaczku może przyglądać się temu, co robią pozostali domownicy i obserwować otoczenie. Dodatkowe elementy dołączone do produktu, takie jak grzechotki czy pozytywki zawieszone na pałąku, mogą spodobać się maluchowi i zająć go na jakiś czas.

Jeśli zdecydujemy się na lekki, łatwy do złożenia model, będziemy mogli go wszędzie ze sobą zabrać.

Tego typu sprzęt posiada najczęściej zmianę kąta nachylenia, dlatego świetnie się sprawdzi również jako pierwsze krzesełko do karmienia dla smyka.

Na co zwrócić uwagę

Przed zakupem leżaczka-bujaczka warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • Jakość wykonania i posiadane atesty – leżaczek musi być przede wszystkim bezpieczny. Wybierzmy solidny model z szeroką podstawą, który nie ma ostrych krawędzi. Warto, aby posiadał także trzypunktowe pasy zabezpieczające malucha przed wypadnięciem oraz  możliwość ustawienia w stabilnej pozycji i zablokowania funkcji bujania.
  • Funkcjonalność – dobrej jakości sprzęt powinien mieć zdejmowany pokrowiec, który można uprać, oraz możliwość zmiany kątów nachylenia siedziska. Jeśli często podróżujecie, wybierzcie taki, który bez problemu złożycie i rozłożycie oraz nie zajmie zbyt wiele miejsca.
  • Dopuszczalna waga – na rynku znajdziemy leżaczki o dopuszczalnej wadze nawet do 18 kilogramów. Taki leżaczek posłuży nam przez długi czas i może być wygodnym siedziskiem dla mniej więcej trzyletniego malucha.
  • Wyposażenie dodatkowe – pałąk z zabawkami znajduje się już niemal przy każdym modelu leżaczka. Ważne jest, aby kolorowe zawieszki można było bez problemu ściągnąć i wymienić na inne, jeśli smyk już się dotychczasowymi znudzi. Wiele leżaczków posiada również tryb wibracji, który ma zadanie wyciszyć i uspokoić dziecko. Wersje nieco bardziej rozbudowane są także wyposażone w składany daszek chroniący szkraba przed słońcem.
  • Oferta leżaczków-bujaczków jest naprawdę spora. Warto dokładnie przyjrzeć się temu, co proponują producenci i wybrać dobrej jakości sprzęt, który posłuży maluszkowi długi czas.

    Oprac. Magdalena Przypłata
    Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

    Może Cię również zainteresować: