Kiedy zacząć czytać dziecku książki?

Kiedy zacząć czytać dziecku książki?

Od kiedy zacząć czytać dziecku? To pytanie często zadawane jest przez młodych rodziców – nic w tym dziwnego – czytanie maluchom to świetny sposób na pobudzenie ich wyobraźni i oswojenia z książkami. Czy jest jednak jakiś szczególny moment w rozwoju dziecka, kiedy należy zacząć to robić? Na to pytanie odpowiadamy wraz z Aleksandrą Błaszkiewicz-Okrągły.

Na czytanie książek maluchom nigdy nie jest za wcześnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zacząć to robić już w okresie prenatalnym! Regularne czytanie książek zapewnia pociechom lepszy życiowy start oraz pobudza ich wyobraźnię.

 

Zalety czytania

Rozwija kreatywność i twórcze myślenie. Ma także ogromny wpływ na osobowość dziecka. Codzienne czytanie bajek poprawia koncentrację i sprawia, że maluch może się skupić na danej czynności zdecydowanie dłużej niż rówieśnicy, których rodzice pozbawili tej przyjemności.

Niewątpliwą zaletą wspólnego czytania jest wzbogacenie słownictwa malucha.

Odpowiednio dobrane książki dają dziecku do myślenia, wpływają na jego światopogląd i na zmianę postawy. Maluch poznaje świat i poszerza swoje horyzonty. Właściwie dopasowany tekst może sprawić, że smyk zacznie odróżniać dobro od zła i nieobce mu będą takie wzorce jak tolerancja czy odwaga.

Czytanie może zastąpić popularne „wypełniacze czasu”, czyli telewizor czy komputer. To również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Rodzice czytający swoim dzieciom książki mają okazję do bardzo bliskiego kontaktu z maluchem i zbudowania silnej emocjonalnej więzi. Poświęcając swój czas i uwagę, sprawiamy, że dziecko czuje naszą miłość.

Kiedy można zacząć?

Czytając maleństwu już w ciąży, dajemy mu poczucie bezpieczeństwa. Dziecko przyzwyczaja się do głosu mamy, a słysząc go, uspokaja się. Warto sięgać wtedy po książki, których czytanie sprawia przyszłej mamie przyjemność i relaksuje ją.

Kiedy maluch już pojawi się na świecie, wybierajmy książeczki z czarno-białymi obrazkami, ponieważ niemowlę na początku swojego życia dostrzega tylko kontrastowe barwy.

Kartonowe i plastikowe bajeczki będą idealnym rozwiązaniem dla kilkumiesięcznego smyka. Możemy wraz z maluchem przekładać kartki książki i mówić, co znajduje się na danej stronie, albo naśladować dźwięki wydawane przez zwierzęta z obrazków. Postarajmy się, aby książeczki były dopasowane do wieku malucha. Pozwólmy również dziecku odkrywać książeczkę wszystkimi zmysłami, wybierzmy takie z szeleszczącymi kartkami, elementami o innej teksturze, których będzie mogło dotknąć.

Po jakimś czasie sięgnijmy po bajki nieco bardziej skomplikowane. Czytając je, modelujmy głosem i odgrywajmy czytane sceny. Postarajmy się, aby czynność ta była dla malucha czymś przyjemnym i aby z chęcią sięgał po kolejne pozycje w waszej biblioteczce.

Bardzo ważny jest właściwy dobór książek. Zwróćmy uwagę na ich odpowiedni przekaz oraz użyty w bajce język. Sami przeczytajmy najpierw dokładnie wybraną przez nas pozycję. Książka nie może wywoływać lęku czy strachu u malucha, unikajmy również takich, w których znajdziemy stereotypy związane z rasą czy płcią.

Warto rozpocząć przygodę z książką jak najwcześniej. Czytanie dziecku ma ogromny wpływ na jego rozwój psychiczny, emocjonalny oraz społeczny. Jeśli chcemy, aby maluch lubił czytać książki, zacznijmy robić to wspólnie.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Może Cię również zainteresować: