Jak uspokoić dziecko? Co zrobić gdy dziecko ciągle płacze?

Jak uspokoić dziecko? Co zrobić gdy dziecko ciągle płacze?

Każde małe dziecko płacze i uwierzcie, że powodów może być wiele. Jak można je uspokoić?

Matki malutkich dzieci bardzo szybko uczą się rozpoznawać płacz swojego potomstwa. Najczęściej uczymy się bezbłędnie odkrywać, czy płacze dlatego, że jest głodne, czy dlatego, że ma mokro. W sytuacji płaczu nieopanowanego oraz takiego, który trwa nieprzerwanie i dużo dłużej niż zwykle, nie należy zwlekać z próbą poszukania pomocy. Można zadzwonić do zaufanego pediatry lub poradzić się przyjaciółki. Gdy zauważymy, że nieprzerwanym łzom dziecka towarzyszą dziwne zmiany w zachowaniu i wyglądzie, np. nienaturalne wyginanie ciałka, zmiana kolorytu skóry, wysypka czy wysoka gorączka, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem!

A teraz podpowiemy, co możesz zrobić, aby uspokoić maleństwo i jakie są przyczyny płaczu dziecka:

1. Jedzenie. Czy to nie pora na karmienie? Może twój maluszek obudził się właśnie z długiej drzemki i poczuł gwałtowny głód? O, przyssał się do piersi i już jest szczęśliwy. Pamiętaj, że choć ty obywasz się trzema posiłkami w ciągu dnia, małe dziecko należy karmić na żądanie.

2. Sen. Czasami dziecko jest za bardzo zmęczone, aby mogło spokojnie zasnąć. Tak, tak. Jeśli wróciliście od znajomych lub rodziny, gdzie była masa bodźców, np. pochylających się nad dzieckiem cioć z grzechotkami i przeróżnych odgłosów, ono – pomimo zmęczenia – może być wciąż pobudzone.

3. Przewijanie. Nikt nie lubi mieć mokro w majtkach. Maleństwo samo się nie obsłuży. Czas na zmianę pieluszki.

4. Bezpieczeństwo. Niektóre noworodki potrzebują szczelnego owinięcia w kocyk lub pieluszkę, aby poczuć się bezpiecznie (czyli jak w brzuchu u mamy) i spokojnie zasnąć (tak było z moją córką).

4. Uspokajanie. Twój dzidziuś może potrzebować, abyś mu przed snem zanuciła, pogłaskała go i utuliła. Trochę trudu, a zapadnie na dłuższy czas w objęcia Morfeusza.

5. Noszenie. I takie małe gagatki się zdarzają. Nie zasną, dopóki mama lub tata ich nie ponoszą. A gdzie zasypia się najlepiej, jeśli nie w ich przepastnych i bezpiecznych ramionach?

6. Porządne odbicie. Maluszek jest tuż po karmieniu. Ma cudownie pełny brzuszek i oczka mu się kleją. Super, zaraz będzie błogo spać. Ale przedtem powinno mu się porządnie odbić. Czasami dziecko płacze z powodu dyskomfortu wywołanego problemami z trawieniem.

7. Delikatny masaż. Wysil się trochę. Dzieci uwielbiają masaże. Rodzicielskie ręce działają na nie wręcz terapeutycznie, a użyty do masażu odpowiedni olejek (żadne chemiczne i uczulające świństwo!) jest kojący.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

 

Słowa kluczowe: przyczyny płaczu dziecka, jak uspokoić dziecko,  co zrobić gdy dziecko ciągle płacze, 

Może Cię również zainteresować: