Jak pomagać maluszkowi w ćwiczeniu stania?

Kiedy dziecko staje - jak pomagać maluszkowi w ćwiczeniu stania?

Twój maluszek pierwsze próby stania podejmuje jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Nie oznacza to jednak, że wkrótce zacznie chodzić. Można natomiast na tym etapie rozwoju pomóc dziecku w ćwiczeniu stania, które jest wstępem do zdobywania dalszych umiejętności motorycznych prowadzących do samodzielnego chodzenia.

Na pewno nie pomożesz dziecku w nauce stania, stawiając je do pionu! I nie wolno ci tego robić. Dziecko zaczyna stawać na nóżki, opierając rączki na stabilnej podstawie. Dlatego, jeśli chcesz mu pomóc i zapewnić bezpieczeństwo, spraw, aby meble i sprzęty, które mogą posłużyć małemu, były stabilne.

Niebezpieczne są dla niego wszelkie rzeczy wywrotne: kwietniki, stoliczki, taborety itd. Uważaj również na rzeczy wiszące nad głową malca! Zwisający kabel lampki może zachęcić brzdąca do chwycenia się go i o wypadek nietrudno. Jesteś odpowiedzialna za stworzenie bezpiecznej przestrzeni wokół swego dziecka.

Nie zakładaj butów niemowlakowi, który uczy się stawać. Na tym etapie buty mogą mu utrudnić utrzymanie równowagi. Dziecko musi czuć pod stopami podłoże, aby nauczyć się stabilizować odpowiednio ciało i balansować nim.

Nie zakładaj malcowi tzw. „śliskich skarpetek”. Stając w nich przy meblach, może stracić równowagę i upaść dlatego najlepiej kupić skarpetki antypoślizgowe.

Nie próbuj namawiać go do stawiania kroczków, trzymając za uniesione w górę rączki! Na tym etapie dziecko czuje się pewniej, krążąc dookoła jakiegoś stabilnego obiektu. Nawet sama możesz służyć za taki obiekt.

Nie popędzaj małego, żeby samodzielnie stawał i chodził! Stanie, chodzenie przy meblach, a w końcu samodzielne chodzenie zależą od pewności siebie, motywacji oraz rozwoju mięśni i koordynacji ruchowej. Jeżeli próbujesz go popędzać, możesz opóźnić naukę chodzenia, gdyż mały będzie upadał i się wystraszy. Jeśli dziecko raczkuje, pozwalaj mu na to. Maluch zacznie stawać na nogi, gdy poczuje, że jest na to gotowy. Wywieranie na niego presji i oczekiwanie, że będzie jak inne dzieci tylko pogorszy sprawę.

Wprawdzie większość dzieci będzie się podciągać i chodzić przy meblach przed skończeniem roku, ale wiele stanie pewnie na nogi i zrobi swoje pierwsze samodzielne kroki dziecka dopiero w drugim roku życia.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Może Cię również zainteresować: