Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią

Jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersiąPytanie o to, kiedy i jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią, jest szeroko dyskutowanym zagadnieniem. Wiele wątpliwości budzi wczesne odstawienie dziecka od naturalnego karmienia. Ale mamy zastanawiają się także nad tym, czy długie karmienie piersią ma jakieś negatywne konsekwencje dla nich i dzieci. Chcąc przybliżyć te zagadnienia, wraz z dr n. med. Magdaleną Wołoszko, przygotowaliśmy szereg informacji, które, mamy nadzieję, pomogą w podjęciu tej trudnej decyzji.

Odstawienie dziecka od piersi niesie za sobą sporo emocji i dla wielu kobiet jest bardzo trudną decyzją. To, kiedy i w jaki sposób zakończysz naturalne karmienie, zależy przede wszystkim od ciebie. To twoje ciało i nikt nie powinien podważać podjętej przez ciebie decyzji.

Jak długo karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a po stopniowym wprowadzaniu stałych pokarmów kontynuowanie karmienia przynajmniej do drugiego roku życia. Nie została ustalona górna granica wieku, do której maluch powinien przestać ssać pierś. Dlatego jeśli czujesz, że chcesz karmić dłużej niż dwa lata, masz do tego prawo.

Mleko mamy  jest unikatowe, pełnowartościowe  oraz dostosowuje się do potrzeb dziecka wraz z jego rozwojem. To najlepiej zbilansowane pożywienie dla malucha. Dzięki naturalnemu karmieniu dodatkowo zaspokajana jest również potrzeba bliskości. Pamiętaj jednak, że karmienie powinno przynosić obopólne korzyści. Jeśli chcesz zakończyć wspólną „mleczną drogę”, a karmienie jest dla ciebie uciążliwe i nieprzyjemne, możesz to zrobić w każdej chwili.

Wiele karmiących mam podejmuje decyzję pod wpływem emocji i nie są do końca przekonane o jej słuszności. Warto wcześniej zadać sobie pytanie, dlaczego decydujesz się zakończyć karmienie oraz czy jest to twój świadomy wybór, czy też presja otoczenia.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? - Ograniczaj stopniowo

Początkowo zrezygnuj z jednego karmienia w ciągu dnia. Jeśli malec poprosi o pierś lub będzie się jej domagał, w inny sposób odwróć jego uwagę – pobaw się z nim lub wyjdź na spacer. Odstawianie od piersi w sposób stopniowy jest rozwiązaniem najkorzystniejszym, zarówno dla malucha, jak i dla ciebie.

Popularną metodą odstawiania jest kilkudniowy wyjazd mamy i pozostawienie smyka pod opieką męża lub innej bliskiej osoby. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, zastanówmy się, czy naprawdę chcemy fundować naszemu dziecku taki stres? To właśnie w tym czasie maluch potrzebuje naszej miłości, bliskości i ciepła, a pozbawiając go naszej obecności, możemy odnieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Absolutnie nie zmieniaj zdania pod wpływem impulsu i emocji wywołanych rozpaczającym maluchem. Jeśli raz się ugniesz, kolejny raz znacznie trudniej będzie ci zakończyć karmienie.

Obserwuj dziecko, staraj się, aby jego dieta była urozmaicona, a posiłki wyglądały apetycznie. Nie obawiaj się tego, że po odstawieniu od piersi dziecko będzie odmawiało jedzenia. Po pewnym czasie przekona się do innych smaków.

Często okazuje się też, że nasz lęk związany z zaprzestaniem karmienia jest bezpodstawny, a maluch, szczególnie ten starszy, nie potrzebuje już piersi i się jej nie domaga. Jest on tak zajęty poznawaniem świata i odkrywaniem otoczenia, że ssanie piersi schodzi na dalszy plan.

Kiedy jeszcze poczekać?

Warto, o ile to możliwe, wstrzymać się jeszcze z decyzją o zakończeniu karmienia, jeśli dziecko przechodzi infekcję. Wraz z twoim mlekiem dostaje on przeciwciała pomagające mu w walce z chorobą, a dodatkowo pierś uspokaja, koi ból i pomaga przetrwać chorobę. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku bolesnego ząbkowania. Czas wielkich zmian w waszym życiu, takich jak przeprowadzka, remont, rozstanie rodziców, uroczystość czy żłobek, mogą także utrudnić zakończenie karmienia. 

Laktacja a odstawienie dziecka od piersi

Wiele mam, szczególnie tych, które odstawiły malucha od piersi z dnia na dzień, odczuwa spory dyskomfort spowodowany ciągłą produkcją mleka w ich piersiach. Laktacja wycisza się stopniowo, a proces ten może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli odczuwasz ból spowodowany laktacją, możesz odciągnąć odrobinę pokarmu. Pomocny może się też okazać napar z szałwii lub ciepły prysznic kierowany bezpośrednio na obolałe piersi.

Kobiety często uciekają się do sposobu swoich mam i babć, który polega na stosowaniu okładów z liści kapusty. Odradza się natomiast obwiązywanie piersi bandażem elastycznym i zakładanie ciasnej bielizny, gdyż może to doprowadzić do zapalenia piersi.

Koniec karmienia piersią nie musi i nie powinien oznaczać rezygnacji z bliskości. Ssanie piersi to dla dzieci nie tylko posiłek, ale też kontakt i bliskość z mamą. Jest wiele sposobów budowania więzi z dzieckiem, a karmienie niemowlaka to tylko jedna z wielu dostępnych opcji do wyboru. Pamiętaj, aby okazywać dziecku swoją miłość, przytulać oraz spędzać z nim dużo czasu.

 

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: jak długo karmić piersią, jak odstawić dziecko od karmienia piersią, jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią, karmienie piersią, karmienie niemowlaka

Może Cię również zainteresować: