Bobas lubi wybór - czyli odpowiednia dieta niemowlaka

Bobas lubi wybór

Bobas lubi wybór - czyli odpowiednia dieta niemowlakaBLW z angielskiego Baby-led weaning jest metodą karmienia dzieci, polegającą na stopniowym odstawianiu dziecka od pokarmów mlecznych, sterowaną przez dziecko.  Polega na ominięciu etapu papek i pozwoleniu dziecku na samodzielne jedzenie już od pierwszego posiłku. Dzięki stosowaniu się do zasad metody znanej w Polsce jako „bobas lubi wybór” w krótkim czasie posiłki dla dziecka stają się frajdą, a rodzice nie wiedzą kto to niejadek.

BLW jest metodą na rozszerzenie diety niemowlaka poprzez wprowadzanie stałych pokarmów do jego diety, która rozpoczyna się około szóstego miesiąca życia, gdy tylko dziecko samodzielnie siedzi, umie chwytać palcami i nie ma odruchu wypychania językiem tego, co znajduje się w buzi. Rodzice pozwalają maluchowi jeść palcami i stopniowo przyzwyczają go do używania sztućców. Dziecko dostaje do wyboru różne produkty, z których może wybrać to, na co ma ochotę. Na początek na pokarm dla niemowląt najlepiej nadają się pokarmy, które łatwo chwycić. Najlepsze jako posiłki dla dzieci są pokrojone warzywa w cienkie kawałki albo długie paski. Ważnym elementem jest jedzenie posiłków z całą rodziną. Gdy to możliwe, należy zaproponować dziecku to samo, co jedzą pozostali domownicy. Niemowlę chętniej je, gdy może naśladować innych. Trzeba liczyć się  z tym, że na początku pora posiłku będzie okazją do zabawy i nauki.

Zalety jakie niesie karmienie niemowlaka wg metody BLW

Metoda chociaż wymaga od rodzica sporo cierpliwości zaskakuje efektami.Dziecko od samego początku aktywnie i chętnie bierze udział w posiłkach, które przysparzają mu dużo więcej radości, niż gdyby było zapychane papką. Dzieci, które jedzą samodzielnie z radością czekają na posiłek i z przyjemnością uczą się nowych smaków. Dziecko dostaje możliwość, aby poznać swoje własne tempo jedzenia i decydować kiedy i co jeść. Karmienie dzieci łyżeczką sprawia, że otrzymują one wszystkie smaki zmieszane w jeden. Dzieci jedzące samodzielnie rozwijają swoje zmysły i poznają świat, gdyż uczą się jak wyglądają, smakują, pachną i jaką mają konsystencję podawane pokarmy. BLW wpływa na rozwój dziecka, doskonali technikę gryzienia i żucia, co poprzez wytrenowanie żuchwy, wpływa na szybszy rozwój mowy. Pozwalanie dziecku na takie jedzenie rozwija także jego pewność siebie. Kiedy dziecko wkłada coś samodzielnie do ust, otrzymuje natychmiast nagrodę w postaci nowego smaku czy konsystencji. To pokazuje mu, że to co robi przynosi satysfakcję. Niemowlęta jedzące samodzielnie mają większe zaufanie do jedzenia i chętniej próbują nowych potraw. Korzyści przynoszą też wspólne posiłki, gdyż od samego początku dzieci są włączane we wspólne jedzenie. Przy BLW znika jeszcze jeden problem, chodzi o zabawianie dziecka przy jedzeniu. Rodzice często muszą wymyślać różne metody, aby zachęcić dziecko do jedzenia. Przy BLW nie trzeba dziecka do niczego przekonywać. Nie ma samolotów lądujących w buzi, ani nie są wymagane specjalne potrawy dla dzieci w postaci różnych kształtów dla starszych dzieci. Dzieci od samego początku są zainteresowane jedzeniem, które przynosi im dużo radości. Czy zatem metoda ma jakieś minusy? Największym z nich jest bałagan, który przy jedzących maluchach pojawia się zawsze, ale przy BLW znacznie wcześniej. Niestety trzeba się liczyć z tym, że początkowo część jedzenia ląduje w koszu. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość  i odpowiednio do całego procesu przygotować. Utrudnieniem może być też niezrozumienie ze strony bliskich, oraz konieczność wyjaśniania rodzinie i znajomym, dlaczego pozwala się dziecku na takie zachowanie się przy stole.

Oprac. Agata Opiela (dietetyk, ekspert ds. żywienia) 

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Może Cię również zainteresować: