9 miesiąc życia dziecka - pogadamy?

9 miesiąc życia dziecka - pogadamy?

W dziewiątym miesiącu życia twój maluch nie jest już wcale mały. Jego waga wzrosła i wynosi średnio 7-10 kilogramów, jest teraz znacznie silniejszy, jeszcze bardziej ciekawski, poznał i rozpoznaje wiele nowych słów.

Twoje dziewięciomiesieczne dziecko może już umieć raczkować. Potrafi wówczas dotrzeć w każdy zakamarek mieszkania, niekiedy wspina się przy meblach i próbuje samodzienie stawać. Bardzo stabilnie siedzi, a do zabawy i jedzenia używa obu rączek. Ma już także swoje pierwsze upodobania - ulubione smaki, kolory i dźwięki.

Świadome dziecko

Dziewięciomiesięczny maluch jest bardzo towarzyski. Uwielbia spędzać wspólnie czas, bawiąc się z tobą, dotykając i tuląc. Właśnie w ten sposób okazuje swoje uczucia i potrzebę bliskości z mamą. Zauważ, że do nieznajomych nadal podchodzi niepewnie, z dystansem, a zaczepiany przez nich odczuwa onieśmielenie lub lęk. Śmiechem wybuchnie dopiero wówczas kiedy się z nimi oswoi, chętnie też zaprezentuje wszystkie swoje umiejętności, bo bardzo lubi się nimi popisywać. W tym wieku dziecko potrafi już naśladować otaczających go domowników i robi to bardzo często. Przekomarzaj się z nim i rób śmieszne miny - będzie to okazja do ćwiczeń i doskonałej zabawy.

Kiedy dziecko zaczyna mówić 

Twoje dziecko odczuwa potrzebę porozumiewania z otaczającym go światem. W tym celu z zapałem ćwiczy wydawane przez siebie dźwięki gaworząc i artykułując przypadkowe sylaby. Niektórym brzmieniom nadaje konkretne znaczenie np. "da" znaczy zazwyczaj "podaj" lub "daj", a “ba” oznacza “spadło” w nawiązaniu do wymawianego przez nas “bach”. Do pierwszych samodzielnie wypowiedzianych słów jest wprawdzie jeszcze daleko, ale już teraz możesz ćwiczyć z dzieckiem rozmowę, opowiadając mu o wszystkim co robicie. Im więcej będziesz do niego mówić, tym więcej słów przyswoi. W dziewiątym miesiącu życia dziecko potrafi przypisać brzmienie wypowiedzianej głośno nazwy do przedmiotu i odszukać go wzrokiem.

Czas na odstawienie od karmienia piersią

Bywa, że dziewięciomiesięczne niemowlę przestaje interesować się piersią. Wynika to z zaabsorbowania otaczającym światem i ciągłego rozproszenia chęcią doświadczania. Jeżeli chcesz dalej karmić, wybierz miejsce, które nie będzie dostarczać dziecku rozpraszających je bodźców. Gdy to naprawdę nie działa, rozważ odstawienie dziecka od piersi i rozpoczęcie karmienia butelką. Być może dziecko zdecydowało, że pora zrobić kolejny krok i pożegnać się z mlekiem od mamy. Możesz mu je podawać nadal, w butelce, szanując tę małą “dorosłość”. 

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

 

Może Cię również zainteresować: