6 miesiąc życia dziecka

6 miesiąc życia dziecka - dzielny zuch!

Za wami pierwsze pół roku życia. Każdego dnia patrzysz z zachwytem na postępy swojego dziecka i nadziwić się nie możesz jak szybko i pięknie się rozwija. 

Twój maluszek coraz wyraźniej dąży do samodzielności. Zdecydowanie woli siedzieć niż leżeć, co więcej szykuje się do raczkowania. Bawi się zabawkami, chwyta je, przekłada z rączki do rączki i odkrywa ich różnorodność. Lubi żywe kolory i zróżnicowane dźwięki. 

Czy dziecko w 6 miesiącu życia może już siedzieć? 

Sześciomiesięczne dziecko potrafi się turlać po podłodze, łożeczku, każdej płaskiej przestrzeni, dlatego trzeba na nie nieustannie uważać, aby przy tym przemieszczaniu nie spadło lub nie trafiło w niebezpieczne dla niego miejsca. W tym okresie zastanawiamy się często, w którym miesiący życia dziecko siada, czy możemy już sadzać nasze dziecko skoro dość pewnie siedzi z podparciem. Tymczasem półroczny malec nie jest jeszcze gotów do samodzielnego siedzenia i utrzymania swojego ciała w pionie. Dlatego dajmy mu czas. Pozwólmy dziecku z czasem usiąść samodzielnie. Najpierw będzie próbowało pozycji na czworaka, podpierało się bokiem, ale kiedy już w końcu usiądzie, na pewno będzie w stanie do tej pozycji wracać, utrzymywać proste plecki i trenować równowagę. Zupełnie pewnie jednak usiądzie dopiero za kilka lub kilkanaście tygodni.

Mały raczek w akcji - kiedy dziecko raczkuje 

W szóstym miesiącu życia twój maluszek to mały raczek. Odkrył już, że potrafi odpychać się jednocześnie obiema rączkami i że jest to całkiem skuteczny sposób przemieszczania. Dlatego chętnie odpycha się od podłoża i zaczyna pełzać do tyłu. Twoje dziecko nie tylko z upodobaniem “wędruje”, ale też i sprytnie podpełza do zabawek. Potrafi już swobodnie operować dłońmi - otwiera je, sięga po przedmioty i bez trudu przekłada zabawkę z rączki do rączki. Jego ulubioną zabawą jest... wyrzucanie przedmiotów. Mały odkrywca spostrzegł, że rzucony przedmiot leci, a upadając wydaje ciekawe dźwięki. Obserwowanie tego zjawiska jest naprawdę fascynujące! Najpiękniej oczywiście spada pilot od telewizora, dlatego - na wszelki wypadek - miejmy go zawsze na oku.

Jeżeli dziecko nadal śpi z tobą, rozważ przeniesienie dziecka do własnego łóżeczka. Nie rób tego jednak, jeśli nie jesteście na to gotowi. Przeniesienie dziecka do własnego łóżeczka to ogromne wydarzenie w jego życiu i nie powinno nastąpić zbyt wcześnie. Rozważnym wstępem do kolejnego etapu samodzielności maluszka może okazać się oswajanie go z własnym łóżeczkiem, w otoczeniu ulubionych przedmiotów i zabawek.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

 

Może Cię również zainteresować: