2 miesiąc życia dziecka - już nie jestem noworodkiem!

2 miesiąc życia dziecka - już nie jestem noworodkiem!

Twoje dziecko ma już dwa miesiące, wychodzi z okresu noworodkowego i rozpoczyna zupełnie nowy etap życia. Od teraz będzie już niemowlakiem, coraz bardziej aktywnym i coraz szybciej uczącym się nowych rzeczy, ale przede wszystkim lepiej koordynującym swoje ruchy. 

W końcu drugiego miesiąca życia dziecka piąstki malucha są coraz częściej otwarte. Co więcej - odkrywa on, że dłonie są dwie i że można je ze sobą łączyć w środkowej linii ciała. Powoli także zaczyna zanikać odruch Moro, który ponieważ powoli zaczynają dominować świadome ruchy dziecka nad odruchowymi. 

Poznajemy mamę i tatę 

W drugiem miesiącu życia maluszek rozpoznaje już osoby, które towarzyszą mu na co dzień, a oglądanie ich twarzy jest dla niego prawdziwą atrakcją. Próbuje dotykać twarzy mamy i taty, próbuje ją głaskać i badać paluszkami, które wędrują do oczu i uszu, często również chwyta za włosy aby nas za nie pociągnąć. W tym samym czasie pojawia się pierwszy świadomy uśmiech, najbardziej chyba wyczekiwany przez rodziców. Od tej chwili malec uśmiechać się będzie znacznie częściej - i to aż z dwóch powodów - aby nawiązać kontakt z nami oraz w odpowiedzi na kierowany do niego uśmiech.

Poznawanie własnego ciała przez dziecko 

Mający dwa miesiące maluch postanawia poznać siebie bliżej. Odkrywa możliwość zmiany pozycji za pomocą przenoszenia ciężaru ciała i odwracania głowy. Pamiętajmy o obserwacji i zwróceniu uwagi na to, czy nie odwraca jej tylko w jedną stronę. Będzie to dla nas sygnał, że dzieje się coś niepokojącego i należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym dziecko. Położone na brzuszku powinno w tym okresie podnosić już główkę, choć nie będzie jeszcze w stanie jej dłużej utrzymać. Zmieniajmy mu często pozycje i zapewniajmy swobodę ruchów oraz szerokie pole widzenia. Wpłynie to pozytywnie na rozwój fizyczny oraz ciekawość świata stymulującą zdolności poznawcze. 

W drugim miesiącu życia niemowlę chętnie zatrzymuje wzrok na interesujących go przedmiotach na dłużej. Szczególnie fascynujące są żywe kolory pokazywanych zabawek, a mózg doskonali w tym czasie widzenie obuoczne. Aby w tym pomóc można rozważyć zakup karuzelki w ciekawych, kontrastujących barwach. Warto jednak pamiętać, aby przed zakupem sprawdzić zawartość dostępnych w zabawce melodyjek. Nie powinny być one zbyt głośne; postawmy raczej na spokojne, przyjemne kołysanki, które nie wystraszą malucha i nie doprowadzą nas do rozpaczy przy setnym i tysięcznym odtworzeniu. 

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Może Cię również zainteresować: