10 miesiąc życia dziecka - patrz, jaki jestem sprytny!

10 miesiąc życia dziecka - patrz, jaki jestem sprytny!

W dzisiątym miesiącu życia twoje dziecko rośnie nieco wolnej, za to coraz więcej potrafi. Coraz częściej zaskoczy cię spostrzegawczością i tempem w jakim uczy sie nowych rzeczy.

Jeszcze bardziej zaskoczy cię uporem w próbach wstawania i samodzielnych wędrówek po domu. Jest aktywne, ruchliwe, czasem uparte i wciąż musisz mieć je na oku, ponieważ coraz częściej wspina się do stania i zaskoczone ląduje na pupie. W tym okresie będzie też niezwykle towarzyskie i zrobi wszystko, aby znaleźć się w centrum twojej uwagi.

Sprawność fizyczna - kiedy dziecko staje na nóżki 

Twoje dziecko wykazuje ogromną potrzebę ruchu. Nie usiedzi w miejscu, a nawet jeśli już siedzi, to stanowczo domaga się zabawy. Potrafi już usiąść z leżenia na brzuchu, a posadzone utrzymuje wyprostowaną pozycję i pochyla się do przodu by obracać się albo sięgnąć po ulubioną zabawkę. Czasami trzyma ich nawet trzy i opanowało odkładanie przedmiotu poprzez zwolnienie uchwytu. Odkładanie polega najczęściej na rzuceniu, aby obserwować lot i słuchać ich dźwięku przy upadku.

Dziesięciomiesięczny szkrab stoi trzymając się kogoś lub czegoś. Nie jest jeszcze w stanie utrzymać pionu samodzielnie, dlatego często ląduje na pupie. W niczym mu to oczywiście nie przeszkadza - chętnie ponawia próbę wstania albo po prostu turla się przechodząc do kolejnej zabawy. 

Spostrzegawczość dziecka w 10 miesiącu życia 

W dziesiątym miesiącu życia maluch bez problemu rozpozna ulubioną zabawkę czy kubeczek do picia. Wykazuje też pewne przywiązanie do przedmiotów - maskotek, smoczków czy kocyka. Ulubione przedmioty zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa, koją małe żale i smutki, spodziewaj się zatem protestów przy próbie ich odebrania. W tym wieku rośnie także spostrzegawczość dziecka. Bez problemu odnajdzie zabawkę ukrytą na jego oczach - wyciągnie ją spod kocyka, poduszki czy z twojej kieszeni. Jeśli poturlasz do niego piłeczkę, odepchnie ją w twoją stronę, zapraszając tym samym do zabawy. 

Twój dziesięciomiesięczny szkrab coraz sprawniej komunikuje się ze światem. Wyraźnie daje do zrozumienia czego chce, a czego sobie nie życzy. Pojawiają się pierwsze słowa u dziecka. Daje znać, że jest głodny albo potrzebuje twojej pomocy, przyzywa cię kiedy znikasz mu z oczu. Mów teraz do niego jak najwięcej. Choć nie potrafi odpowiadać pełnymi zdaniami, znajdzie sposób by ci odpowiedzieć. Najczęściej szerokim uśmiechem i upragnionym "mama" lub "tata". 

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

 

 

Słowa kluczowe: 10 miesiąc życia dziecka, dziecko 10 miesiąc, dziecko staje na nóżki, pierwsze słowa u dziecka

 

Może Cię również zainteresować: