Dziecko idzie do szkoły - dobre rozpoczęcie nauki w szkole

Dziecko idzie do szkoły - dobre rozpoczęcie nauki w szkole

Zdobywanie wiedzy i ćwiczenie nowych umiejętności jest dla naszych dzieci czymś zupełnie naturalnym. Rozpoczęcie nauki w szkole będzie jednak dla nich wielkim przeżyciem i spowoduje stres. Warto mu pomóc. 

Przyzwyczajone do swobody przedszkola i zerówki dziecko, potrzebować będzie nieco czasu, aby przyzwyczaić się do nowych, szkolnych wymagań i warunków. Okres adaptacji potrwać może od kilku tygodni do kilku miesięcy, dlatego ważne jest okazanie dziecku akceptacji i wsparcia w tym szczególnym dla niego okresie. 

Czym się różni szkoła od zerówki? 

Do tej pory twoje dziecko uczyło się przez zabawę - przy okazji codziennych zajęć i w zależności od własnych potrzeb. Nauka w szkole różni się od tego systemu organizacją i koniecznością wytrwania 45 minut w ławce, z obowiązkiem słuchania lekcji prowadzonej przez nauczyciela. W przekazywanej wiedzy dominować będzie teoria, której w wielu przypadkach nie da się zweryfikować w praktyce - zupełnie odwrotnie niż to było w zerówce i przedszkolu, gdzie uczyliśmy się przede wszystkim doświadczając. Dla dziecka to ogromny krok w dorosłość, wymagającą od niego znacznie więcej niż zwykle zaradności i samodzielności. 

Co zrobić, żeby dziecko dobrze się uczyło? Jak zachęcić dziecko do nauki?

O sukcesach dziecka w szkole, w dużej mierze decydują lata przedszkolne. To właśnie wtedy zdobywa pierwsze doświadczenia, nabywa umiejętności i przyswaja wiedzę, która przygotuje je do sprostania przyszłym obowiązkom szkolnym. Zadbajmy o to, aby nasze dziecko nie zniechęcało się po drobnych niepowodzeniach. Chwalmy je i zachęcajmy do ponawiania prób, pomóżmy w przyswojeniu materiału i pokażmy w jaki sposób się uczyć. Nie sadzajmy go do robienia lekcji kiedy jest zmęczone, senne lub rozdrażnione. Nie tylko nie przyswoi skutecznie wiedzy, ale również odczuje z tego powodu frustrację. Wspierajmy dziecko,  powtarzajmy z nim materiał i odpytujmy w formie zabawy. Skojarzona z przyjemnością nauka wyda mu się ciekawa i atrakcyjna. 

Jedne dzieci są zdolne bardziej, inne mniej. Jeżeli twoje dziecko należy do tej drugiej grupy, nie mów mu tego. Tym bardziej zachęcaj, chwal i motywuj do pracy, aby czuło się ważne, rozumiane i akceptowane. Pamiętaj o tym, że od piątki w dzienniczku ważniejsza jest umiejętność zastosowania wiedzy w praktyce. 

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły;
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.  

 

 

Może Cię również zainteresować