Dokąd po wyprawkę i podręczniki szkolne, czyli jak robić zakupy na powrót do szkoły?

Dokąd po wyprawkę i podręczniki szkolne, czyli jak robić zakupy na powrót do szkoły?

Część szkół przygotowuje listy podręczników i przyrządów niezbędnych w kolejnym roku szkolnym już w czerwcu. Zwykle przypominamy sobie o niej jednak dopiero na kilka tygodni (albo i dni!) przed końcem wakacji, co skutkuje koniecznością stania w kolejkach wraz z innymi rodzicami, którzy także odłożyli zakup wyprawki na ostatnią chwilę. Stresu i kolejek towarzyszących szkolnym zakupom można jednak uniknąć, odpowiednio się do nich przygotowując. Oto kilka przydatnych wskazówek na temat tego, kiedy i gdzie warto kupić wyprawkę i podręczniki szkolne, które nie są finansowane z budżetu państwa.

Kiedy warto zacząć szykować wyprawkę szkolną?

Strategie kompletowania wyprawki szkolnej są różne. Jedni wolą zaopatrywać się w poszczególne artykuły stopniowo, inni kupują całą wyprawkę podczas jednych zakupów. Z zakupem potrzebnych do szkoły akcesoriów nie warto jednak zwlekać do ostatniej chwili, bo łatwo wówczas o spontaniczne i niewystarczająco przemyślane decyzje. Zakupy szkolne w ostatnich tygodniach sierpnia czasem wiążą się też z koniecznością stania w kolejkach, niekiedy problemem bywa też dostępność niektórych produktów, dotyczy to przede wszystkim podręczników szkolnych. Przynajmniej książki warto zatem kupić nie na końcu, lecz na początku sierpnia albo nawet w lipcu. Co prawda większość podręczników obowiązujących w szkole podstawowej jest obecnie refundowana, nie dotyczy to jednak książek do zajęć dodatkowych, czyli religii lub etyki, drugiego języka obcego oraz podręczników do przedszkola i zerówki.


Dlaczego lepiej kupować podręczniki z wyprzedzeniem :

 • Brak kolejek
 • Oszczędność czasu
 • Większa dostępność produktów
 • Mała szansa opóźnień przy realizacji zamówień online
 •  

  Z zakupem artykułów szkolnych też nie trzeba czekać do sierpnia. Zeszyty, długopisy czy ołówki dostępne są w sklepach przez cały rok, więc zakupy do szkoły można bez problemu rozłożyć w czasie, część produktów kupując w lipcu, a część pod koniec wakacji – tym sposobem nie obciążymy aż tak bardzo domowego budżetu. Pamiętajmy również, że nasz uczeń nie będzie potrzebował wszystkich artykułów plastycznych czy całego zestawu geometrycznego już na pierwszych zajęciach z plastyki lub techniki. Bibułę, pastele czy inne materiały można dokupić dopiero, gdy nauczyciel zasygnalizuje taką potrzebę, o czym była też mowa w artykule „Wyprawka szkolna - co kupić?”, który jeszcze szczegółowiej porusza tę kwestię.

  Księgarnia czy Internet ?

  Księgarnia Internet Pomoc osoby pracującej w sklepie w odnalezieniu szukanej książki Często niższe ceny Możliwość fizycznego obejrzenia książki Większa dostępność Sposób na zachęcenie dziecka do literatury Nie wymaga wychodzenia z domu Forma wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem Brak ciężkich toreb do noszenia   Oszczędność czasu   Możliwość przeczytania opinii o produkcie od innych klientów   Swoboda i brak skrępowania przy oglądaniu i kupowaniu

   

  Gdzie kupić nierefundowane podręczniki szkolne? Jak zaoszczędzić na ich zakupie?

  Istnieją księgarnie, które specjalizują się w dystrybucji podręczników szkolnych i to właśnie tam wielu rodziców kieruje się z listą książek, jaką otrzymali od wychowawcy dziecka. Jednak podręczniki równie dobrze można kupić przez Internet – oszczędzi nam to dźwigania ciężkich toreb, a w przypadku, gdy okaże się, że w danym sklepie nie ma interesującej nas pozycji, zamiast biegać po mieście, wystarczy poszukać interesującej nas książki na innej stronie. Podręczniki szkolne dostępne w Internecie miewają też atrakcyjniejsze ceny niż książki dostępne w sklepach stacjonarnych. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie książek do nauki języków obcych, które obecnie są zwykle najdroższym elementem książkowej wyprawki. Język rosyjski. Nowyj Dialog, Alles Klar Neu, Gateway Plus – te tytuły kupimy w Internecie nieco taniej.


  Podręczniki do przedszkola i zerówki lub raczej karty pracy, bo to one coraz częściej zastępują klasyczne książki w edukacji najmłodszych smyków, warto natomiast kupować w kompletach, wówczas ich cena także może być atrakcyjniejsza. Oszczędzamy w ten sposób również czas, jaki musielibyśmy poświęcić na kupowanie kolejnych kart pracy.

  W pudełkach, nazywanych też boxami, znajdują się wszystkie niezbędne podczas całego roku nauki materiały. Niekiedy wydawnictwa dorzucają do takich zestawów dodatkowe akcesoria - w przypadku pakietu Tropiciele dla pięciolatków jest to tekturowa maskotka kota Paka, którego maluchy przez cały rok będą oglądać na kartach zeszytów ćwiczeń. Innym przykładem cyklu przedszkolnego, który dostępny jest zarówno w formie pojedynczych zeszytów z kartami, jak i praktycznego zestawu, gdzie można znaleźć je wszystkie, jest Paczka Puszatka – popularny cykl do nauki w zerówce. Także pakiet Trampolina. Zanim zostaniesz uczniem – również adresowany do sześciolatków – możemy kupić w praktycznym boxie, w skład którego wchodzą wszystkie karty pracy, ćwiczenia na rozwój inteligencji emocjonalnej i szablony do wykorzystania podczas zajęć plastycznych.

  Nie można zapominać również o komisach używanych podręczników. To rozwiązanie raczej dla uczniów szkół średnich, których podręczniki szkolne nie są refundowane. Znajdziemy tam również podręczniki do nauki języków obcych i religii obowiązujące w szkole podstawowej. Decydując się na zakup używanych książek, koniecznie należy się upewnić, że podręczniki z komisu odpowiadają aktualnej podstawie programowej, która potrafi zmieniać się z roku na rok. Nauczyciele zwykle nie akceptują też zapisanych zeszytów ćwiczeń, dlatego karty pracy do zerówki i przedszkola nie mogą raczej pochodzić z drugiej ręki.

  Oprac. Joanna Żelazińska

  Powiązane artykuły