Czy wybór imienia ma wpływ na życie dziecka?

 Czy wybór imienia ma wpływ na życie dziecka?

Niektórzy z nas od razu wiedzą, jakie imię będzie nosiło ich dziecko. Inni wybierają długo i wielokrotnie zmieniają zamysł mając świadomość, że jest to poważna decyzja, która będzie mała znaczenie przez całe jego życie.

Każdy rodzic uważa swoje nowo narodzone dziecko za jedyne, najwspanialsze i wyjątkowe. Chcemy dać mu wszystko to, co najlepsze - również imię - aby miało dobry start w życie, odnosiło jak najwięcej sukcesów, było lubiane, radosne i szczęśliwe. Wybierając imię zwracamy uwagę na przypisywane do niego cechy, sprawdzamy czy będzie pasowało do znaku zodiaku i naszego nazwiska, ale przede wszystkim zadajemy sobie pytanie, jak wpłynie na charakter malca.

Nadawane na całe życie imię dla dziecka będzie wizytówką i znakiem rozpoznawczym, z pewnością  oddziałującym w jakimś stopniu na jego temperament, usposobienie i samoakceptację. Wielu rodziców zapomina o tym jednak,  poprzez nadane imię pragnąc wyrazić przede wszystkim siebie i swoje aspiracje - potrzebę indywidualizmu, oryginalności, czasem przywiązanie do tradycji albo wyznawanej wiary czy postawy życiowej. Nie zawsze jest to dobre. Wydające się oryginalnymi i fikuśne imiona, bywają powodem wyśmiewania przez innych, są przekręcane, ośmieszane i zniekształcane, co ostatecznie odbija się na poczucie własnej wartości dziecka. Są osoby, które zanim jeszcze zdążą dorosnąć, zdążą też nadane przez rodziców imię znienawidzić. Tak bywa dla przykładu z imionami bohaterów filmów czy istotnych wydarzeń historycznych - moda na serial mija, imię pozostaje z dzieckiem, które może czuć się bardzo nieszczęśliwe jako Isaura, Leoncjo, Luz Marija czy Nelson.

Niektórzy zadają sobie także pytanie, czy w ogóle wierzyć w coś takiego, jak wpływ imienia na życie. Oczywiście, można wziąć pod uwagę pewne zbiory cech przypisywane do danego imienia, zastanowić się czy pasują one do naszego dziecka... Pamiętajmy jednak, że o tym jakim stanie się ono kiedyś człowiekiem, decyduje przede wszystkim to, ile miłości i akceptacji dostanie od nas.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Powiązane artykuły
Produkty powiązane z artykułem