Czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy?

Porod naturalny po cesarskim cięciu

Według statystyk nawet 60-80% kobiet po operacji cesarskiego cięcia ma szansę na naturalny poród w przyszłości. Jeśli przyszła mama wyrazi chęć na poród siłami natury, obecny poziom medycyny oraz wiedza lekarzy są w stanie jej to umożliwić. Jednak powodzenie w tym przypadku zależy od wielu czynników i nie warto z góry zakładać konkretnego scenariusza. Życie lubi zaskakiwać w najmniej oczekiwanym momencie.

Jakie zatem czynniki muszą zostać spełnione, aby poród odbył się naturalnie?

Wśród wskazań do cesarskiego cięcia możemy wyróżnić wszelkie sytuacje wynikające z choroby mamy, np. związane z układem krążenia, oddechowym, narządem wzroku czy ruchu. Powodem, który uniemożliwia poród naturalny, jest także zbyt wąska miednica rodzącej. Jeśli twoja pierwsza ciąża zakończyła się zabiegiem właśnie z tych powodów, zapewne czeka cię kolejna cesarka.

Jeśli jednak operacja była niespodziewana i dotyczyła złego ułożenia malucha lub zbyt dużej wagi dziecka, prawdopodobnie nie będzie przeciwwskazań do próby porodu siłami natury. Wspólnie z lekarzem prowadzącym możesz wtedy się zastanowić, co będzie najlepsze dla ciebie i dla twojego maleństwa i zadecydować o sposobie rozwiązania ciąży.

Dosyć istotny jest rodzaj cięcia, jakie było wykonane w trakcie pierwszego zabiegu. W przeszłości stosowano długie, pionowe cięcie, skazujące kobietę na kolejne porody w ten sam sposób. Obecnie cesarskie cięcie wykonywane jest wzdłuż linii bikini i pozwala na próbę porodu naturalnego.

Poród siłami natury może być ryzykowny, jeśli przekroczyłaś już czterdziestkę lub masz nadwagę. Istotny jest także czas, jaki minął od poprzedniej ciąży. Blizna w macicy po cięciu musi mieć czas na wygojenie, dlatego warto poczekać z decyzją o kolejnym dziecku przynajmniej dwa lata.

Poród naturalny po cesarce w niektórych przypadkach wchodzi również w grę, kiedy jest to twoja trzecia ciąża, a dwie poprzednie zakończyły się cesarką. Decydując się na kolejne dziecko, musisz pamiętać, że ilość powikłań wzrasta wraz z powtarzaniem zabiegu cesarskiego cięcia. Specjaliści uważają, że zabieg cesarskiego cięcia nie powinien być wykonywany częściej niż trzy razy w życiu, a podjęcie decyzji o czwartej i kolejnej ciąży może być ryzykowne.

Ryzyko powikłań

Jeśli twoja pierwsza ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, w drugiej lekarz oprócz standardowych badań dokona najprawdopodobniej ultrasonograficznej oceny blizny macicy. Ginekolog będzie także z jeszcze większą starannością kontrolował stan i samopoczucie malucha w twoim brzuchu. W trzecim trymestrze zleci natomiast systematyczne badania KTG.

Jeśli w trakcie próby porodu naturalnego wydarzy się coś nieoczekiwanego i pojawią się kłopoty, lekarze zapewne podejmą decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia.

Poważnie rozważ decyzję o znieczuleniu. Pomimo tego, że to ogromne udogodnienie dla rodzącej, często spowalnia poród. W przypadku kobiet po cesarskim cięciu decyzję należy podjąć z lekarzem prowadzącym poród.

Korzyści z porodu naturalnego

Oba rodzaje porodów mają swoje wady i zalety. Rodząc naturalnie, sama kontrolujesz przebieg porodu, jesteś aktywna, nie patrzysz biernie na to, co się dzieje wokół ciebie. W trakcie porodu może towarzyszyć ci partner, który wesprze cię w trudnych chwilach. Naturalny poród to także budowanie niezwykłej więzi pomiędzy tobą a maleństwem.

Pamiętaj jednak, że to, w jaki sposób twoje dziecko przyjdzie na świat, nie definiuje tego, jaką będziesz mamą. Zawsze najważniejsze jest zdrowie i życie noworodka oraz twoje. Często to natura decyduje za nas i pomimo chęci z naszej strony poród kończy się inaczej, niż planowaliśmy.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

 

Słowa kluczowe: poród naturalny po cesarskim cięciu, poród naturalny, naturalny poród, cesarskie cięcie, cesarka, poród siłami natury, poród naturalny po cesarce, 

Może Cię również zainteresować: