Czy niemowlakowi jest potrzebna karuzela nad łóżeczko?

Czy niemowlakowi jest potrzebna karuzela nad łóżeczko?

Karuzela nad łóżeczko to jedna z pierwszych zabawek naszej pociechy. Wielu rodziców otrzymuje ją w prezencie, a niektórzy kupują, kompletując wyprawkę dla niemowlaka. Czy to jednak sprzęt niezbędny maleństwu?

Zalety karuzeli

Mniej więcej 2-3-miesięczne dziecko z pewnością doceni zalety tego gadżetu i będzie patrzyło na wirujące zabawki ze sporym zainteresowaniem. Poruszająca się powoli karuzela może mu pomóc w wyciszeniu się. Nawet jeśli smyk nie zaśnie, wodząc wzrokiem za kolorowymi zabawkami, zyskamy odrobinę czasu tylko dla siebie.

Karuzela do łóżeczka może pozytywnie wpłynąć na rozwój szkraba. Zachęca ona bowiem do poznawania świata wokół i rozwija naturalną ciekawość maluszka. Świetnie wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i słuchowej. Melodyjki wygrywane przez pozytywkę pobudzają również słuch dziecka i pomagają mu skupić uwagę na zabawce.

Karuzela dla niemowlaka - jaką wybrać?

Na rynku znajdziemy ogromny wybór różnego rodzaju karuzeli dla niemowląt. Wybierzmy tę posiadającą kontrastowe barwy, przyciągające wzrok dziecka. Pomimo swojego niewątpliwego uroku produkty o stonowanych pastelowych barwach mogą po prostu nie zainteresować szkraba, który będzie miał problem z rozróżnieniem podobnych do siebie kolorów. Pamiętajmy, aby zabawek dla niemowląt nie było za wiele – zbyt duża ilość bodźców może niepotrzebnie rozdrażnić szkraba. Karuzela powinna poruszać się powoli, aby dziecko miało szansę skupić na niej swój wzrok.

Warto zdecydować się na zakup modelu z pozytywką, która będzie pobudzała słuch niemowlaka. Zadbajmy o to, aby muzyka lub dźwięki wydawane przez karuzelę dla niemowlaka były przyjemne dla ucha. Głośna muzyka może tylko rozdrażnić, zarówno dziecko, jak i nas samych.

Dosyć istotny jest również sposób uruchamiania karuzeli. Najprostsze modele trzeba ręcznie nakręcać (np. BamBam, Smiki czy Canpol Babies), w tych nieco bardziej rozbudowanych wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk (np. VTech). Niektóre zabawki posiadają nawet pilota do uruchomienia zestawu. Wielu rodziców wybiera karuzele, które uruchamiają się, kiedy niemowlę zaczyna płakać.

Spośród oferowanych przez producentów modeli warto zwrócić uwagę na te, które posiadają wbudowany projektor wyświetlający na suficie kolorowe obrazki. Produkty tego typu znajdziemy w ofercie firmy Chicco – to np. Magic Stars w odcieniach niebieskim lub różowym. Gwiezdny pokaz światełek zapewni nam także karuzela Fischer-Price.

Sporą popularnością wśród rodziców cieszą się produkty Tiny Love posiadające unikatowy system poruszania się karuzeli 4D. W karuzelach Wyspa Marzeń i Mała Księżniczka zabawki są zawsze skierowane w stronę dziecka, co ułatwia ich obserwację i pobudza zmysły szkraba.

Zwróćmy uwagę, czy wybrana przez nas karuzela nad łóżeczko umożliwia regulację głośności i włączania każdej funkcji osobno oraz czy istnieje opcja odpinania zabawek (w celu np. wyprania tych pluszowych). Zabawka powinna być również solidna, a pałąk karuzeli nie może utrudniać wyjmowania i wkładania maluszka do łóżeczka. Przyglądaj się reakcji swojego dziecka na zabawkę i w zależności od jego potrzeb, dostosuj działanie karuzeli. Kiedy dziecko jest znudzone – taka zabawka uatrakcyjni mu czas, ale kiedy jest zmęczone albo głodne – może je dodatkowo rozdrażnić.

Karuzela nad łóżeczko może zająć maluszka na długi czas i sprawić, że niemowlak będzie spokojnie zasypiał, patrząc na kolorowe, kręcące się zabawki dla niemowląt. Wybierzmy model posiadający ciekawy design i przyjemne dla ucha melodie, które przypadną do gustu zarówno naszemu maluszkowi, jak i nam samym.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Powiązane artykuły