Jak radzić sobie z dolegliwościami ciążowymi?

Dolegliwości w ciążyDolegliwości ciążowe to problem, z którym zmaga się wiele kobiet spodziewających się dziecka. Organizm dostosowuje się do nowej sytuacji, stąd też mogą dokuczać drobne niedogodności. Na szczęście to jedynie przejściowa sytuacja i po narodzinach maleństwa wszystko powinno wrócić do normy. Do tego czasu warto dolegliwości niwelować lub przynajmniej łagodzić. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Nudności i wymioty w ciąży

Uskarża się na nie większość przyszłych matek, zwłaszcza w początkowym okresie ciąży. Pojawiają się najczęściej rano, jednak mogą również dokuczać w innych porach dnia. Przyczyną tego stanu są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety.

Aby nieco złagodzić przykre objawy ciąży, nie warto się spieszyć ze wstawaniem po przebudzeniu i poleżeć jeszcze chwilę w łóżku. W tym czasie można zjeść drobną przekąskę, np.  herbatnika czy banana. Przyszła mama powinna spożywać w ciągu dnia około 5-6 lekkostrawnych posiłków i pić spore ilości płynów. Wielu paniom pomagają herbatki ziołowe z melisy, mięty lub rumianku bądź ciepły napar z dodatkiem korzenia imbiru. Należy, o ile to możliwe, unikać intensywnych i drażniących zapachów.

Bóle głowy w czasie ciąży

Bóle głowy u ciężarnych wywołują najczęściej hormony, ale przyczynić się do nich mogą także stres, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Aby zapobiec tej nieprzyjemnej dolegliwości, należy zwolnić nieco tempo życia, zmienić dietę, spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i wysypiać się (przyszła mama powinna spać przynajmniej 8 godzin dziennie). Jeśli jednak ból się pojawi, pomocne mogą się okazać zimny okład na czoło, odpoczynek w przewietrzonym i zacienionym pokoju, krótki spacer lub ciepła kąpiel, pomagająca rozluźnić się i zrelaksować.

Bezsenność w ciąży

Na problemy ze snem skarży się większość przyszłych mam. W pierwszym trymestrze ciąży najczęstszym powodem bezsenności jest lęk o nienarodzone jeszcze dziecko, obawa o to, jak poradzą sobie w nowej sytuacji. Na późniejszym etapie problemem może być powiększający się brzuch i trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania, a także konieczność częstego wstawania do toalety.

Przed snem warto się wyciszyć i zrelaksować, zjeść lekkostrawną kolację, poczytać książkę, posłuchać odprężającej muzyki, wziąć ciepły prysznic. Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 21 st. C. Najlepszą pozycją do spania jest ułożenie się na lewym boku, dla większego komfortu przyszła mama może podłożyć między nogi jaśka lub specjalną poduszkę dla kobiet w ciąży.

Sposoby na ból kręgosłupa

Przytrafia się blisko 80% kobiet, zwykle w trzecim trymestrze ciąży. Ból kręgosłupa to skutek zmiany środka ciężkości spowodowany powiększającym się brzuchem, a także wzrostem masy ciała. Dodatkowo pod wpływem hormonów, m.in. relaksyny, rozluźniają się stawy biodrowo-krzyżowe, co wywołuje dolegliwości bólowe.

Kobieta, której dokuczają bóle kręgosłupa, powinna unikać zbyt długiego stania i przebywania w jednej pozycji. Niezbędne okażą się także wygodne płaskie buty oraz niezbyt miękki materac do spania.

Obrzęki w czasie ciąży

Powiększająca się macica uciska żyły, utrudniając przepływ krwi i zatrzymując wodę w organizmie. Skutkiem takiego stanu rzeczy są właśnie obrzęki, które pojawiają się najczęściej pod koniec ciąży.

W celu zminimalizowania występowania obrzęków ciężarna powinna ograniczyć spożywanie soli. Wskazany jest ruch oraz unikanie zbyt długiego siedzenia lub stania w jednej pozycji. Przyszła mama powinna odpoczywać z lekko uniesionymi nogami.

Uwaga! Konsultacji z lekarzem wymagają obrzęki pojawiające się przed 36. tygodniem ciąży oraz takie, które nie znikają po nocnym odpoczynku.

Sposoby na zaparcia w ciąży

Zaparcia powstają wskutek osłabionej pracy jelit oraz spowolnionego działania całego układu pokarmowego. Bardzo ważna w tym przypadku jest dieta ciężarnej, która swoje codzienne menu powinna wzbogacić w produkty zawierające błonnik. Znajdziemy go w produktach pełnoziarnistych, kaszach, surowych owocach i warzywach. Spacer i odpowiednie ćwiczenia z pewnością również wspomogą pracę jelit.

Męcząca zgaga

Zgaga to skutek ucisku macicy na żołądek i przedostawania się trawionego pokarmu do przełyku. Hormon o nazwie progesteron sprawia, że mięśnie przełyku rozluźniają się i niestrawiony pokarm oraz kwasy żołądkowe wędrują w górę. Skutkiem jest piekący i bardzo uciążliwy ból.

Refluks żołądkowo-przełykowy można pokonać domowymi sposobami. Ważne, by jadać częściej mniejsze porcje posiłków i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Ulgę przyniesie spanie z dodatkową poduszką pod głową. Przyszła mama musi ograniczyć spożywanie słodyczy, ciężkostrawnych potraw oraz napojów gazowanych.

Dolegliwości ciążowe są zupełnie naturalnym zjawiskiem i dotykają przyszłe mamy w większym lub mniejszym stopniu. Warto szukać sposobów na ich łagodzenie, aby ciąża była czasem radosnego oczekiwania na narodziny maleństwa.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: dolegliwości w ciąży, dolegliwości ciążowe, wymioty w ciąży, przykre objawy ciąży, bóle głowy w czasie ciąży, bóle głowy u ciężarnych, sposoby na problemy ze snem w czasie ciąży, obrzęki w czasie ciąży, sposoby na zaparcia w ciąży, zgaga

Może Cię również zainteresować: