9 tydzień ciąży - kiedy można poznać płeć dziecka

9 tydzień ciąży - kiedy można poznać płeć dziecka

Podczas dziewiątego tygodnia ciąży Twoje maleństwo rośnie bardzo szybko, każdego dnia jest większe o milimetr. Cały czas rozwijają się jego narządy wewnętrzne. Chociaż płeć dziecka określona jest już w momencie zapłodnienia, to właśnie teraz przyszedł czas na jej ujawnienie. Od tego tygodnia u chłopców i dziewczynek zaczynają się wykształcać narządy płciowe, które są jednak jeszcze niewidoczne w badaniu USG.

9 tydzień ciąży – wielkość płodu

Maluszek ma teraz około 2-3 cm, a jego ciało pokryte jest delikatnym meszkiem zwanym lanugo. Tułów dziecka wydłuża się i prostuje. W tym stadium rozwoju paluszki rąk są dokładnie rozwinięte, chociaż łączy je jeszcze błona. Pierwsze ruchy dziecka są delikatne, ale dają się zauważyć podczas badania USG. Cały czas rozwija się mózg dziecka. Z pęcherzyków mózgowych, które wykształciły się w szóstym tygodniu ciąży, tworzą się półkule mózgowe, międzymózgowie z przysadką produkującą ważne hormony oraz tyłomózgowie, gdzie mieści się m.in. ośrodek oddechowy. Pojawia się odbyt i rozwija się układ pokarmowy. Zachodzi dalszy rozwój płodu i różnicowanie takich narządów, jak wątroba, tarczyca czy nadnercza. Dziecko połyka wody płodowe, dlatego od czasu do czasu może pojawić się u niego czkawka, która będzie występowała nieregularnie przez całą ciążę.

9 tydzień ciąży – USG

Do tej pory chłopcy i dziewczynki mieli jednakowe komórki i gruczoły płciowe. Właśnie teraz maluch zaczyna pokazywać czy jest chłopcem, czy dziewczynką. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek jajniki. Wraz z końcem trzeciego miesiąca pojawią się zewnętrzne narządy płciowe, więc badanie USG będzie mogło ujawnić płeć dziecka. Chłopcy często już teraz rozpoczynają produkcję testosteronu.

9 tydzień ciąży – objawy i samopoczucie

W dalszym ciągu możesz odczuwać poranne nudności, których intensywność może być teraz bardzo duża. Dopiero za kilka tygodni dolegliwości te całkiem ustąpią. Coraz częściej też mogą pojawiać się zachcianki pokarmowe. Za te zmiany odpowiedzialny jest wysoki poziom hormonów w twoim organizmie. Oprócz tych przykrych dolegliwości, mają one dobry wpływ na stan skóry i włosów.

O czym należy pamiętać?

Jeśli nie wykonałaś jeszcze badania USG, to przyszedł na to najlepszy moment. Przyjmuje się, że podczas niepowikłanej ciąży całkowicie wystarczające jest trzykrotne wykonanie badania ultrasonograficznego. Do jedenastego tygodnia ciąży USG przeprowadza się sondą dopochwową. W drugim i trzecim trymestrze ciąży z reguły wykonuje się badanie USG jamy brzusznej. Przed upływem trzynastego tygodnia i szóstego dnia ciąży powinno zostać wykonane tzw. USG genetyczne.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

Program SMYK & Spółka

Okazje cenowe