8 tydzień ciąży: rozwój nowych zdolności dziecka

8 tydzień ciąży: rozwój nowych zdolności dziecka

Kończy się drugi miesiąc ciąży. Wykształciły się już wszystkie organy wewnętrzne, które zaczynają dojrzewać do pełnienia swoich funkcji. Przez cały czas trwa bardzo ważny proces kształtowania narządów zmysłów. Będzie on trwał do końca ciąży oraz w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Rozwój dziecka w 2 miesiącu ciąży

W ósmym tygodniu ciąży dziecko zaczyna się spontanicznie poruszać. Pozwalają  mu na to jego kończyny, które teraz znacznie się wydłużają, a kości utwardzają. Dłonie oraz stopy są już w pełni ukształtowane, ale malutkie palce połączone są ze sobą błoną. Można już zobaczyć główne stawy: ramienny, łokciowy, nadgarstkowy, kolanowy oraz skokowy.

W ósmym tygodniu ciąży nerki zaczynają produkować mocz. Do czternastego tygodnia dziecko będzie wchłaniało wody płodowe przez skórę. Gdy rozwiną się nerki i obudzi odruch ssania, maluch zacznie połykać płyn i wydalać go do worka owodniowego.

Rozpoczyna się bardzo ważny proces kształtowania i doskonalenia narządów zmysłu, który będzie trwał do końca ciąży oraz przez pierwsze miesiące życia dziecka. Jego ewentualne zakłócenia mogą prowadzić do poważnych dysfunkcji tych narządów. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, konieczne jest unikanie wszelkich substancji toksycznych, które mogą mieć wpływ na rozwój dziecka. W ósmym tygodniu ciąży następuje rozwój kubków smakowych. Kształtują się również powieki i nozdrza zewnętrzne. Okolica warg staje się wrażliwa na dotyk i nawet jej lekkie podrażnienie powoduje reakcję całego ciała w postaci zwrotu tułowia. Na malutkim ciele dziecka wyodrębniły się płatki uszu i właśnie zaczyna się proces unerwiania ucha wewnętrznego. Rozwija się również ucho środkowe, a wraz z nim błędnik. Wszystkie te zmiany sprawiają, że rodzaj ruchu wykonywanego przez mamę nie jest obojętny dla dziecka.

Dalszemu rozwojowi podlega układ nerwowy. Rozwija się także serce, które jest już dobrze uformowane, a w jego budowie możemy wyróżnić dwie komory i dwa przedsionki. 

Jak czuje się mama - samopoczucie w 2 miesiącu ciąży

Przyszłej mamie mogą dokuczać bóle w podbrzuszu o średnim nasileniu. Są to najczęściej bóle spowodowane rozciąganiem się wiązadeł stabilizujących macicę. Szczególnie intensywne bywają one w pierwszej ciąży. W ósmym tygodniu ciąży można też zauważyć lekkie zaokrąglenie brzucha poniżej linii pępka. Nie jest to związane z wielkością samej macicy, ale raczej z wiotkością powłok brzusznych. Nudności i wymioty w 2 miesiącu ciąży przybierają na sile i właśnie w teraz są najbardziej intensywne.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News. 

 Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

Program SMYK & Spółka

Okazje cenowe