6 tydzień ciąży: dalszy rozwój narządów dziecka

6 tydzień ciąży

 

Dziecko rośnie tak szybko, że w każdej minucie życia powstaje ponad milion nowych komórek. W maleńkim organizmie trwa intensywny rozwój narządów i  organów. Właśnie teraz kształtują się ośrodkowy układ nerwowy, serce, układ pokarmowy
i wydalniczy.


Rozwój dziecka w 6 tygodniu ciąży - prawidłowy rozwój płodu

Dziecko jest mniej więcej wielkości pestki granatu, ale to właśnie teraz jest bardzo ważny okres jego rozwoju.  W 25 dniu od zapłodnienia zamyka się przedni otwór cewy nerwowej, a 2 dni później tylny. Zaburzenie tego procesu może doprowadzić do poważnych wad układu nerwowego. Cewa nerwowa przekształci się w górnej, szerszej części w mózg, a w dolnej, węższej, w rdzeń kręgowy. Szósty  tydzień ciąży to moment, w którym zaczyna bić serce maluszka. W zależności od połóżenia zarodka podczas badania USG, można zobaczyć akcję serca dziecka, które w tym czasie wynosi ok. 110 uderzeń na minutę. Powstaje jelito pierwotne i zawiązek wątroby. W przedniej części jelita pierwotnego pojawia się tzw. rynienka oddechowa, dająca początek układowi oddechowemu. W tym tygodniu powstaje również zawiązek układu moczowego i pierwotna forma nerek.

Maluszek zmienia się też zewnętrznie. Obecnie przypomina kijankę. Ma dużą głowę i mały tułów, a na nim zawiązki ramion, nóg oraz ogonek. Jego ramiona wyciągają się, wykształca się staw łokciowy, wyodrębniają się palce. Zalążki nóg zakończone są stopami, pojawiają się maleńkie paluszki u stóp. Oczy dziecka chociaż są wielkości małej kropki składają się już z soczewki, tęczówki, rogówki i siatkówki. Przyszłe uszy zarysowane są jako dwie dziurki po bokach głowy.

Cały czas rozwija się łożysko. Kończy się rozwój pępowiny, która będzie łącznikiem między dzieckiem a łożyskiem. Minie jeszcze kilka tygodni, zanim przejmie funkcję odżywiania i zaopatrywania w tlen rozwijający się płód.

Jak czuje się mama - objawy ciąży w 6 tygodniu

Chociaż ciąża nie jest widoczna, przyszła mama doskonale czuje zmiany zachodzące w jej organizmie. Hormony umożliwiające rozwój dziecka i powiększanie się macicy powodują zmiany emocjonalne i fizyczne. Trapią cię zmiany nastroju w ciąży. Mogą pojawić się już poranne nudności w ciąży, które niedługo osiągną swój szczyt. Przyszłe mamy może zaskoczyć także szereg innych objawów wczesnej ciąży. Są nimi częstsze oddawanie moczu, nadmierna produkcja śliny, bóle podbrzusza, zaparcia, wzdęcia, plamienia z dróg rodnych czy też powiększenie i tkliwość piersi. W szóstym tygodniu ciąży mama może czuć się totalnie wyczerpana, ogarnia ją zmęczenie i senność. Odpoczynek jest teraz niezbędny. Natura zmusza zapracowane kobiety do zwolnienia tempa życia i skierowania energii na rozwój dziecka, który tej energii potrzebuje.

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Ciąża tydzień po tygodniu

Program SMYK & Spółka

Okazje cenowe