5 tydzień ciąży: intensywny rozwój narządów wewnętrznych

5 tydzień ciąży

Chociaż to dopiero początek ciąży, rozpoczyna się decydujący etap rozwoju maluszka. Właśnie komórki zaczynają się różnicować, powstają najważniejsze narządy  i układy dziecka.  W tym czasie zachodzą niezwykle ważne procesy w rozwoju dziecka, dlatego konieczne jest unikanie wszelkich substancji toksycznych, które mogą mieć negatywny wpływ na ich przebieg.


Prawidłowy rozwój dziecka w piątym tygodniu ciąży

Rozpoczyna się piąty tydzień, w którym dochodzi do licznych podziałów komórkowych
i intensywnego rozwoju zarodka.  Pod koniec 5 tygodnia ciąży maluszek osiągnie wielkość ok. 2 mm. Najwięcej miejsca w rozwijającym się zarodku  zajmuje tkanka, z której powstanie mózg. Już w piątym tygodniu ciąży wykształca się cewa nerwowa, z której następnie rozwinie się mózg i rdzeń kręgowy.

Pod koniec tego okresu ciąży zacznie się również rozwijać struktura, z której w przyszłości powstanie serce i część układu krążenia. U dziecka w piątym tygodniu ciąży zaczyna się także kształtować układ kostnoszkieletowy oraz mięśniowy. Zarodek jest jeszcze bardzo mały, ale można już dostrzec u niego kulisty zawiązek głowy, a także mały ogonek. Powoli wyodrębniają się zagłębienia, z których powstaną oczy, uszy, nos i usta. W ciele zarodka widoczne są zawiązki rąk i nóg wystające z ciałka, a dłonie i stopy mają już zalążki paluszków.

Dieta w piątym tygodniu ciąży

Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważna jest suplementacja kwasem foliowym przed zajściem w ciążę i do końca 12 tygodnia jej trwania. Wady cewy nerwowej powstają w pierwszym miesiącu ciąży, a przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety w wieku rozrodczym zmniejsza ryzyko ich wystąpienia aż o 75%. Wady cewy nerwowej są bardzo ciężkimi wadami wrodzonymi (w Polsce występują około 4 razy na 1000 porodów). Niedobór kwasu foliowego może wpływać na powstawanie wad ośrodkowego układu nerwowego oraz na nieprawidłowy rozwój łożyska. Może prowadzić także do samoistnego poronienia oraz zmniejszać urodzeniową masę ciała noworodków.

Jak czuje się mama - pierwsze objawy ciąży

W piątym tygodniu ciąży mogą zacząć cię trapić tzw. poranne nudności.  Dotyczą one 70% ciężarnych. Zazwyczaj ustępują samoistnie ok. 13-go tygodnia ciąży. Głównym winowajcą nudności i wymiotów jest rosnące stężenie hormonu „ciążowego” – gonadotropiny kosmówkowej (HCG).

W piątym tygodniu ciąży duża część kobiet, które jeszcze nie odczuwały żadnych zmian w funkcjonowaniu organizmu, zaczyna obserwować u siebie pierwsze objawy ciąży. Już nie tylko brak miesiączki, ale obrzmiałe piersi, nudności i zmęczenie świadczą o wielkich zmianach jakie zachodzą w organizmie kobiety. Do tego może dołączyć „huśtawka” nastrojów, która w drugim miesiącu zyskuje na intensywności.


Wizyta u lekarza - etapy rozwoju ciąży

Aby potwierdzić  ciążę najlepiej wykonać dostępny w aptekach test ciążowy z moczu. Testy te opierają się na ocenie stężenia HCG wytwarzanej przez zarodek. Gdy jednak  test okaże się ujemny a miesiączka nie wystąpiła, nie wyklucza to w 100% ciąży. Aby upewnić się czy przypuszczenia o ciąży są słuszne najlepiej poczekać jeszcze kilka dni i powtórzyć test. Ciążę powinien potwierdzić lekarz, na podstawie badania ginekologicznego oraz USG. Lekarz w trakcie badania ginekologicznego wyczuje nieznacznie powiększoną macicę, rozpulchnioną szyjkę oraz zaobserwuję jej purpurowe zabarwienie. Badanie USG jest najczęściej wykonywane między 5 a 10 tygodniem ciąży. W tym czasie, w trakcie badania można już uwidocznić ciążę oraz potwierdzić jej lokalizację. Badanie powinno wykazać obecność pęcherzyka ciążowego. Lekarz może stwierdzić również, czy w pęcherzyku rozwija się pęcherzyk żółtkowy – dopiero jego obecność oznacza najczęściej prawidłowo rozwijającą się ciążę. Zarodek w tym okresie może być jeszcze niewidoczny. 

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: