40 tydzień ciąży - poród

40 tydzień ciąży - poród

Przed tobą poród, dla większości kobiet jeden z najpiękniejszych dni w życiu. Twoje dziecko jest już w pełni ukształtowane i gotowe na spotkanie z tobą. Ty, mimo obaw i lęków, czekasz również w pełnej gotowości. Ten dzień być może nastąpi już dziś, czasami jednak trzeba poczekać nieco dłużej. Jedno jest pewne, już niedługo przytulisz po raz pierwszy swoje maleństwo. Wcześniej jednak czeka cię poród. Powodzenia!

Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży - prawidłowa waga dziecka

Statystyczna waga noworodka urodzonego w czterdziestym tygodniu ciąży oscyluje wokół 3,5 kilograma, a jego długość około 50 centymetrów. Maluch wygląda już niemal dokładnie tak, jakim zobaczysz go po porodzie. Zmienić się może jedynie nieco kształt główki dziecka, która na skutek przejścia przez kanał rodny może być nieco zniekształcona. Wszystko wróci jednak do normy w bardzo krótkim czasie od porodu.

Wszystkie układy i narządy malca pracują prawidłowo i jest on gotowy do życia poza twoim organizmem. Istotne zmiany w organizmie dziecka zajdą bezpośrednio po porodzie. Kiedy tylko maluch po raz pierwszy zaczerpnie powietrza, krew w jego płucach dostarczona przez serce i tętnice natleni się i zacznie on normalnie oddychać. Do tej pory bowiem wymiana gazowa i proces oddychania odbywał się przez łożysko.

Dziecko z pewnością ustawiło się już do porodu. Najlepszym i najbezpieczniejszym dla niego ułożeniem byłaby pozycja główkowa. W ten sposób najłatwiej i najszybciej przedostałoby się przez kanał rodny.

Teraz to od dziecka zależy, kiedy rozpocznie się poród. Jeśli będzie gotowe, wyśle sygnał hormonalny do twojego organizmu, który rozpocznie akcję porodową.

Jak czuje się mama - samopoczucie w 40 tygodniu ciąży

Nadszedł długo wyczekiwany termin porodu twojego dziecka. Z pewnością ogarnia cię lęk i obawa, czy sobie poradzisz. Nie martw się, z pewnością dasz radę. Twoje ciało jest do tego przygotowane, a myśl o dziecku i wsparcie najbliższych z pewnością dodadzą ci sił.

Począwszy od tego tygodnia ciąży twój lekarz zaleci, abyś co kilka dni pojawiała się na badaniu KTG. Jest to niezbędne, aby upewnić się, czy wszystko w porządku z tobą i dzieckiem.

Na razie nie ma powodów do niepokoju, dopiero po czterdziestym drugim tygodniu ciąża uważana jest za przenoszoną. W Polsce, jeśli akcja porodowa nie następuje dziesięć dni po wyznaczonym terminie, lekarze decydują się na tzw. indukcję porodu czyli wywołanie porodu. W takiej sytuacji ciężarnej podaje się kroplówkę z oksytocyną, która ma wywołać skurcze porodowe. Innym rozwiązaniem jest doszyjkowe zastosowanie żelu z prostaglandyną E2. Substancja ta powoduje rozwieranie się szyjki macicy. Wielu lekarzy decyduje się również na ręczny masaż szyjki, który ma ją pobudzić. Przebicie pęcherza płodowego często także przyśpiesza rozwiązanie i sprawia, że akcja porodowa rozpoczyna się samoczynnie, jednak metoda ta niesie za sobą pewne ryzyko komplikacji. Zdarza się, że dopiero zastosowanie kilku metod indukcji może wywołać zamierzony efekt. Najbardziej prawdopodobne jest jednak, że akcja porodowa rozpocznie się niedługo sama. By ją nieco przyśpieszyć możesz zwiększyć nieco swoją aktywność - spacerować lub nawet wziąć się za lekkie porządki w domu.

Poród podzielony jest na trzy fazy. Pierwsza, tzw. faza rozwierania, rozpoczyna się w momencie, kiedy odczuwasz bolesne i silne skurcze, a szyjka macicy rozwiera się i skraca. Kiedy osiągnie ona rozwarcie wynoszące dziesięć centymetrów, następuje drugi etap porodu - faza wydalania. To właśnie podczas niej musisz wydać swoje dziecko na świat. Skurcze te są bardzo silne i niezależne od ciebie. Okres ten może trwać nawet do dwóch godzin. Wsłuchaj się wtedy w swoje ciało i wykonuj polecenia wydawane przez położną - to na pewno ułatwi poród. Gdy tylko usłyszysz pierwszy krzyk swojego dziecka i lekarz położy ci go na brzuchu, z pewnością zapomnisz o całym wysiłku i bólu, który temu wydarzeniu towarzyszył. Twoje długo wyczekiwane maleństwo będzie już z tobą. Urodzenie dziecka to jednak nie koniec porodu. Jego kolejny etap to urodzenie łożyska, który trwa około pół godziny. Wiele kobiet pod wpływem emocji nawet nie pamięta tego momentu. Twoje ciało będzie wracało do stanu sprzed ciąży przez około sześć - osiem tygodni, a czas ten to połóg.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: