37 tydzień ciąży - ciąża donoszona

37 tydzień ciąży - ciąża donoszona

Dziecko urodzone po trzydziestym siódmym tygodniu ciąży nie jest już wcześniakiem, a twoja ciąża uważana jest za ciążę donoszoną. Maluch waży już około 2800 gramów i mierzy około czterdzieści siedem centymetrów od czubka głowy do stóp. Twój smyk jest już w pełni rozwinięty i gotowy na spotkanie z tobą.

Ciąża donoszona a rozwój dziecka

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży nadnercza dziecka zaczęły wytwarzać kortyzol - hormon wpływający na pracę płuc i proces oddychania. Oznacza to, że malec jest gotowy do życia poza twoim brzuchem. Jego płuca wytworzyły odpowiednią ilość surfaktantu i są w pełni wykształcone. Mimo wszystko proces wzrostu ciągle trwa. Niektóre noworodki urodzone w tym tygodniu potrzebują jeszcze pomocy w oddychaniu.

37 tydzień ciąży – Ruchy dziecka

Podczas ciąży donoszonej Maluch teraz intensywnie ćwiczy wdychając i wydychając wody płodowe (ćwiczenia te pomogą mu w oddychaniu powietrzem), ssie kciuk (przygotowując się do ssania pokarmu), mruga i kręci się z boku na bok.

Gruba warstwa mazi płodowej, która chroniła malca do tej pory, rozpuściła się niemal zupełnie, jej śladowe ilości pozostały jedynie w zgięciach łokci i kolan oraz pod pachami.

Z powodu braku miejsca do poruszania się, ruchy dziecka są jeszcze bardziej ograniczone, ale ciągle bez trudu odczuwane przez mamę.

37 tydzień ciąży – samopoczucie mamy

Możesz czuć się zmęczona i senna, dlatego odpoczywaj jak najwięcej. Wykorzystaj jak najlepiej czas, który pozostał ci do rozwiązania, dużo spaceruj, aby złagodzić bóle w okolicach miednicy stosuj ciepłe kąpiele. Ucinaj sobie krótkie drzemki w ciągu dnia, które wynagrodzą ci w jakiś sposób bezsenne noce.

Ginekolog na kolejnej wizycie może sprawdzić gotowość szyjki macicy do porodu i stwierdzić jej początkowe rozwarcie. Na tej podstawie lekarz jest również w stanie powiedzieć, jak długo trzeba będzie jeszcze czekać na malucha i ustali termin porodu.

Jeśli zdecydowałaś się na poród z mężem, porozmawiajcie o tym, jak ma wyglądać jego obecność na sali porodowej. Upewnij się także, czy w szpitalu, w którym zdecydowałaś się rodzić, jest możliwy poród rodzinny. Zdarza się bowiem, że małe placówki nie dysponują salami jednoosobowymi, w których byłaby możliwa obecność osób trzecich.

Pobyt w szpitalu podczas porodu – prawa pacjenta

37 tydzień ciąży to okres, kiedy warto zastanowić się, jakie masz prawa jako pacjentka oddziału położniczego. W trakcie pobytu w szpitalu masz prawo do pełnej informacji na temat porodu, stanu zdrowia twojego dziecka, wykonywanych badań i zabiegów. Powinnaś być również poinformowana o formach łagodzenia bólu porodowego. Czasy, w których kobieta podczas porodu musiała leżeć na wznak, na szczęście odchodzą do przeszłości. Obecnie tak podczas pierwszej, jak i drugiej fazy porodu możesz przyjmować dowolne pozycje, jeśli czujesz, że dzięki nim jest ci łatwiej i w jakiś sposób łagodzą one ból. Gdy przywitasz już swoje dziecko na świecie, powinno być ono położone na twoim brzuchu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, kontakt „skóra do skóry” powinien trwać około dwóch godzin. Po tym czasie malec może być zważony, zmierzony i przebadany. Późniejsze badanie dziecka, które wykonuje neonatolog, powinno odbywać się z twoim udziałem. Wiele szpitali ciągle nie respektuje praw rodzących, dlatego warto je znać i egzekwować w trakcie porodu.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

Program SMYK & Spółka

Okazje cenowe