34 tydzień ciąży - wolniejszy rozwój dziecka

34 tydzień ciąży - wolniejszy rozwój dziecka

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży rozwój dziecka ulega spowolnieniu, ponieważ jego rozwój fizyczny w łonie mamy jest niemal zakończony. Teraz malec będzie się skupiał bardziej na przybieraniu na wadze i magazynowaniu tłuszczu, niezbędnego do utrzymania stałej temperatury ciała po narodzinach.

Rozwój dziecka w 34 tygodniu ciąży

Dziecko jest już niemal w pełni ukształtowane. Jego organy i układy działają prawie normalnie. Maluch nie może się już swobodnie poruszać. Znajduje się tuż przy ścianie macicy, z łatwością jesteś w stanie rozróżnić wystającą część ciała malca. Kości czaszki są ciągle bardzo miękkie i niezrośnięte, aby ułatwić przejście przez stosunkowo wąski kanał rodny.

Jeśli spodziewasz się chłopca, to jego jądra schodzą teraz z jamy brzusznej do moszny. Zdarzają się sytuacje, w których jedno lub dwa jądra nie zstąpią na swoją pozycję. Nie ma jednak powodów do obaw, na pewno znajdą się na swoim miejscu zanim malec ukończy roczek.

Gdyby doszło do porodu już teraz, maluch prawdopodobnie poradziłby sobie z oddychaniem, płuca dziecka są już dość dobrze rozwinięte. Ryzyko powikłań związanych z byciem wcześniakiem jest zdecydowanie niższe i maleje z każdym dniem, nie można ich jednak wykluczyć zupełnie. Dziecko urodzone w tym tygodniu być może potrzebowałoby pomocy w oddychaniu i przebywałoby w inkubatorze, dlatego lepiej, aby poczekało jeszcze chwilę w bezpiecznym brzuchu mamy do wyznaczonego terminu porodu.

W dalszym ciągu dziecko ćwiczy wdychanie i wydychanie wód płodowych. Pije ich znaczne ilości, trenując w ten sposób żołądek, nerki i pęcherz.

Maluch zamyka oczy gdy śpi, otwiera je gdy czuwa. Teraz są one niebieskie, ale kolor oczu dziecka najprawdopodobniej ulegnie zmianie i ustali się nawet po kilku latach od urodzenia.

Jak czuje się mama - samopoczucie w 34 miesiącu ciąży

Pozostało jeszcze sześć tygodni do planowanego terminu porodu, a twój organizm wyraźnie zwalnia tempo. Pomimo tego, że dziecko w tym miesiącu przybiera na wadze ponad kilogram, twoja waga może zmienić się tylko nieznacznie, pozostać bez zmian, a nawet nieco opaść. Utrata wagi w ciąży w ostatnim miesiącu jest zwykle spowodowana zmniejszeniem ilości płynu owodniowego. Produkujesz go teraz mniej, a częstsza potrzeba oddawania moczu oznacza, że twoje ciało straci trochę płynów, a przy tym również masy ciała. Teraz nasilać mogą się dolegliwości układu pokarmowego takie jak zgaga, wzdęcia czy zaparcia, a także bóle pleców spowodowane powiększającym się brzuchem.

Zmiany hormonalne mogą wpłynąć na twoje oczy. Możesz odczuwać dyskomfort z powodu zmniejszenia produkcji łez i suchości oka. Dodatkowo może dojść do zmian krzywizny rogówki, dlatego jeśli nosisz szkła kontaktowe zrezygnuj z nich na rzecz okularów.

Szczególnie w trzecim trymestrze ciąży możesz mieć problemy z dziąsłami, mogą być one obrzmiałe i krwawić w trakcie szczotkowania. Krwawienia dziąseł w ciąży to dosyć typowy i niegroźny objaw, uważaj jednak na stany zapalne, które mogą być groźne dla dziecka.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: