29 tydzień ciąży - dalszy rozwój dziecka

29 tydzień ciąży - dalszy rozwój dziecka

W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni ukształtowane. Ma proporcjonalne rączki i nóżki. W macicy robi się coraz ciaśniej, dlatego inaczej będziesz odczuwać ruchy dziecka - będą to teraz bardziej ukłucia rozpychających się maleńkich łokci i kolanek. Obecnie organizm małego człowieka skupia się na rozwoju płuc oraz magazynowaniu tkanki tłuszczowej. Maluch rośnie i przybiera na wadze - do końca ciąży podwoi albo nawet potroi swoją masę.

Rozwój dziecka w 29 tygodniu ciąży

Do tej pory maluch wykonywał ruchy oddechowe jedynie od czasu do czasu, w tym tygodniu natomiast zaczyna regularnie oddychać. Jego klatka piersiowa unosi się i opada.

Skóra dziecka staje się grubsza i gładsza, nie widać już przez nią naczyń krwionośnych. Zwiększa się ilości tkanki tłuszczowej, lecz mimo wszystko jest jej ciągle jeszcze niewiele, bo około 2-3% w stosunku do całej masy ciała. Po porodzie będzie jej około 15%.

Narządy zmysłów rozwijają się bardzo intensywnie. W korze mózgowej powstają ośrodki mowy, słuchu, węchu oraz czucia. Z tego powodu maluch doskonale pamięta twój głos, zapamiętuje zapach oraz czuje ból.

System nerwowy jest już rozwinięty. Dziecko momentalnie reaguje na bodziec. W dalszym ciągu też pojawia się u niego faza snu REM, odpowiedzialna za marzenia senne.

Jak się czuje mama - samopoczucie w 29 tygodniu ciąży

Ciąża jest wielkim wyzwaniem dla organizmu kobiety. W trakcie jej trwania dochodzi w twoim ciele do wielu zmian. Serce pompuje dodatkowo 1,5 litra krwi i jest to dla niego spory wysiłek. Twój przeciążony kręgosłup w ciąży również daje ci się we znaki, powiększająca się macica uciska narządy wewnętrzne, skutkiem czego są wzdęcia, zaparcia, zgaga czy nietrzymanie moczu. Te wszystkie uciążliwe dolegliwości można niwelować. Sposoby na zgagę w ciąży oraz inne jej objawy są różne. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby dużo odpoczywać, spacerować na świeżym powietrzu i w miarę możliwości łagodzić przykre dolegliwości.

Pomimo tego, że w brzuchu jest coraz ciaśniej, maluch nie rezygnuje ze swojej aktywności. Teraz jego ruchy odczuwasz bardziej konkretnie, są one dokładnie wymierzone i mogą być nawet bolesne.

Trzeci trymestr ciąży to także dobry czas na przygotowanie wyprawki dla dziecka. Im bliżej porodu, tym bardziej będziesz zmęczona i ociężała, dlatego nie warto odkładać tych spraw na ostatnią chwilę. Pamiętaj, aby nie kupować zbyt wielu rzeczy, ponieważ noworodek bardzo szybko rośnie i może się okazać, że niektórych ubranek nawet nie zdąży założyć. Możesz też odczuwać nieodpartą potrzebę przygotowania specjalnego miejsca dla noworodka, chcesz, aby wszystko już było gotowe na jego powitanie, by było mu bezpiecznie i wygodnie. Jest to tak zwany syndrom wicia gniazda i przejawia się on na wiele sposobów. Większość przyszłych mam w przypływie energii chciałoby przemeblować i pomalować całe mieszkanie, inne kupują coraz to nowe rzeczy dla malucha, niektóre ciągle sprzątają. To zupełnie naturalny objaw ciąży, wywołany między innymi wydzielaniem oksytocyny. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek, nie przemęczaj się za bardzo i zastanów, czy potrzebny ci jest kolejny smoczek dla malucha czy też dwudzieste śpioszki.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Ciąża tydzień po tygodniu

I TRYMESTR

II TRYMERSTR

III TRYMESTR

1 tydzień ciąży
2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży

Może Cię również zainteresować: