17 tydzień ciąży: rozwój nowych umiejętności

17 tydzień ciąży: rozwój nowych umiejętności

Dziecko rośnie teraz wolniej niż w trakcie ostatnich kilku tygodni.  Nadal przyrasta jego masa ciała, która do porodu powiększy się ponad piętnastokrotnie. Układy i narządy doskonalą swoją pracę, a maluch każdego dnia pracuje nad nowymi umiejętności. Niektóre z nich mogą cię naprawdę zaskoczyć np. ziewanie, czkanie czy robienie min.

Rozwój dziecka w 17 tygodniu ciąży

Niektóre narządy wewnętrzne dziecka podejmują pracę, inne przygotowują się dopiero do niej. Chociaż dziecko wyposażone jest już we wszystkie narządy konieczne do oddychania, to w tym momencie, gdyby doszło do porodu, nie mogłoby jeszcze samodzielnie oddychać.  Pracuje już układ krążenia i moczowy, a układ pokarmowy funkcjonuje w podstawowy sposób. Poszczególne odcinki kończyn dolnych osiągają docelowe proporcje. Nadal rozwija się głowa i twarz. Dużo dzieje się teraz w ciele twojego malucha. Gdy dziecko połyka płyn owodniowy, trafia on do szybko rozwijającego się przewodu pokarmowego, a to często wywołuje czkawkę. Maluch czasem czka tak intensywnie, że możesz to już teraz poczuć. Czkawka u dziecka powoduje rytmiczne wstrząsy w jamie brzusznej mamy co kilka sekund. Zjawisko to nie powinno niepokoić, towarzyszy ono zwiększonej aktywności ruchowej malucha i ustępuje zwykle po około pół godziny. Na tym etapie ciąży dziecko jest bardzo aktywne. Porusza się swobodnie w płynie owodniowym, kopie, dotyka palców stóp i porusza rękami w pobliżu twarzy i głowy. Może wykonywać silny chwyt dłonią, co wskazuje na znaczny rozwój jego mięśni, koordynacji ruchów oraz istnienie wyraźnego odruchu chwytnego. Okresy silnych ruchów przeplatają się z okresami spokoju, kiedy dziecko zapada w drzemkę. Pojawia się rytm snu podobny do tego, który obserwuje się u noworodka. Mama wyczuwa zwykle, kiedy maluch zmienia pozycję i dąży do wygodnego ułożenia się. Dzięki nowoczesnym technikom monitorowania ciąży możemy podpatrywać co robi dziecko w brzuchu mamy. Naukowcy z Uniwersytetu Durham zaobserwowali, że dzieci potrafią ziewać nawet sześć razy w ciągu godziny. Okazuje się, że ma to niebagatelne znaczenie dla jego rozwoju. Przeprowadzone badania dowiodły, że podczas ziewania dziecko rozwija swój mózg.

Samopoczucie w ciąży - dieta w ciąży

Do tej pory mogłaś przytyć 3-4 kg. Aby przyrost wagi był prawidłowy, a dziecko dostawało odpowiednią ilość potrzebnych składników odżywczych, pamiętajo zróżnicowanej diecie. Jeśli jednak okaże się, że czegoś ci brakuje, twój organizm może sam o tym sygnalizować w postaci np. skurczów mięśni. Bardzo możliwe, że brakuje wtedy w diecie potasu, magnezu lub wapnia. W takim wypadku przeanalizuj skład swoich posiłków i wzbogać jeo naturalne źródła tych pierwiastków. Bardzo pomocne w wielu przypadkach mogą okazać się naturalne suplementy w ciąży.

W twoim ciele zachodzi duża zmiana hormonalna. W pierwszej połowie ciąży układ hormonalny pracował jak szalony produkując hormony potrzebne mamie i dziecku. W drugiej połowie ciąży łożysko jest już na tyle rozwinięte, że w większości przejmuje produkcję hormonów. Dzięki temu huśtawka emocjonalna uspokaja się, a ten etap ciąży wypełniony jest pozytywnymi emocjami i mniejszą dawką zmartwień.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie 

Ciąża tydzień po tygodniu

Program SMYK & Spółka

Okazje cenowe