16 tydzień ciąży - pierwsze odczuwalne ruchy dziecka

16 tydzień ciąży - pierwsze odczuwalne ruchy dziecka

W ciąży każdy miesiąc przynosi zmiany i mnóstwo wzruszeń. Takich przeżyć dostarczają z pewnością pierwsze ruchy dziecka, które uświadamiają rzeczywiste jego istnienie, a wizje rodzicielskie stają się wtedy bardziej realne. U niektórych kobiet już  w tym tygodniu pojawiają się długo wyczekiwane, pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka.

Rozwój dziecka w 16 tygodniu ciąży

Pod koniec szesnastego tygodnia dziecko osiąga długość około dwunastu centymetrów i waży już ponad sto gramów. Jego skóra jest ciągle niemal przezroczysta i bardzo cienka. Zaczyna ją pokrywać tłusta, biaława substancja zwana mazią płodową. Utworzona jest przede wszystkim z mieszaniny martwych komórek skóry i wydzieliny gruczołów łojowych. Maź płodowa ma za zadanie ochronę dziecka przed utratą ciepła oraz ułatwia mu przejście przez kanał rodny podczas porodu. Od tego tygodnia ciąży dziecko zaczyna słyszeć i reagować na dźwięki, odbierając drgania docierające do jego skóry. Dźwiękiem, który lubi najbardziej i dociera do niego najczęściej jest głos mamy. Dlatego rozmawiaj ze swoim maluchem jak najczęściej. Wskazane jest także słuchanie muzyki w ciąży, zwłaszcza słuchanie muzyki klasycznej w ciąży wydaje się być najlepsze, ale przede wszystkiej takiej, która sprawia przyjemność i relaksuje. Badania wykazały, że wprowadzenie muzyki do psychoprofilaktyki ciąży i porodu wywołuje obniżenie napięcia psychofizycznego, uspokaja, eliminuje lęk i niepewność oraz powoduje odprężenie. Pamiętaj, że do dziecka docierają wszystkie dźwięki, również te zbyt głośne, a macica nie stanowi dźwiękoszczelnej komory.

Mięśnie dziecka stają się coraz silniejsze i maluch spontanicznie rusza rękami i nogami. Niektóre kobiety mogą już na tym etapie odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Mogą być na początku odczuwane jakobulgotanie w brzuchu, delikatne trzepotanie, łaskotanie czy  burczenie. Łatwiej je wyczuć wieczorem, leżąc na wznak, kiedy bodźce otoczenia nie rozpraszają, łatwiej się wyciszyć i skupić. Z czasem ruchy dziecka w ciąży zmieniają się w kopnięcia, uderzenia i fikołki. Pierwsze ruchy kobieta wyczuwa między szesnastym a dwudziestym pierwszym tygodniem ciąży. W kolejnej ciąży kobiety mogą poczuć pierwsze szturchańce nawet w trzynastym tygodniu, ze względu na to, że znają i pamiętają te doświadczenia z poprzedniej ciąży. Kobiety rodzące po raz pierwszy zwykle wyczuwają pierwsze ruchy w dwudziestym tygodniu ciąży. Ale zdarza się, że trzeba poczekać dłużej. Wyczekiwane ruchy malucha u części kobiet pojawiają się nawet w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży. Zwykle szczupłe kobiety wyczuwają kopnięcia wcześniej i mocniej niż dobrze zbudowane mamy. Z psychologicznego punktu widzenia dziecko komunikuje się z rodzicami poprzez wykonywane ruchy. Często jest tak wrażliwe na dotyk, że odpowiada na niego odruchem „spłoszenia” czyli gwałtownym ruchem całego ciała lub podczas głaskania brzucha uwypukla się on w miejscu jego dotyku przez rodziców. Około dwudziestego  tygodnia ciąży ruchy dziecka są częste, choć słabe. Natomiast od trzydziestego drugiego tygodnia ciąży stają się nieco rzadsze, lecz bardziej odczuwalne i widoczne dla przyszłych rodziców. Zwiększają swoją częstotliwość po trzydziestym siódmym tygodniu ciąży. W trzecim trymestrze maluszek ma zazwyczaj swój stały rytm aktywności, a najbardziej aktywny jest pomiędzy godziną dwudziestą pierwszą, a pierwszą w nocy.

Samopoczucie w ciąży - kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży

Twoje samopoczucie jest zdecydowanie lepsze niż w pierwszym trymestrze ciąży. Możesz mieć więcej energii, a wskutek odziaływania hormonów rośnie twoje libido. Macica coraz bardziej się powiększa, a rosnący brzuch może powodować powstawanie rozstępów. Mogą pojawić się głównie na brzuchu, ale również na piersiach, pośladkach i innych miejscach, szczególnie jeśli ciąża wiąże się z nadmiernym wzrostem masy ciała. Można w niewielkim stopniu im przeciwdziałać stosując kremy na rozstępy i masaże skóry. Wybieraj preparaty możliwie najbardziej naturalne np. masło shea. Niestety, jeśli masz predyspozycje do rozstępów, to wszelkie starania mogą się okazać bezskuteczne.

W tym okresie ciąży pojawiać się mogą również wzdęcia. Podwyższony poziom progesteronu powoduje zmniejszone napięcie ścian jelit i w efekcie wydłuża się czas przesuwania treści pokarmowej.
Staraj się jeść możliwe często i w małych ilościach, unikać potraw tłustych, napojów kofeinowych i gazowanych, mocno przyprawionych ostrych potraw, słonych przekąsek i słodyczy.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

Program SMYK & Spółka

Okazje cenowe