15 tydzień ciąży: pojawienie się włosów

15 tydzień ciąży: pojawienie się włosów

Maleństwo waży około osiemdziesiąt gramów i ma już prawie dziesięć centymetrów długości. Jego skóra jest jeszcze bardzo cienka i widać prześwitujące przez nią naczynia krwionośne. Całe ciało dziecka pokryte jest meszkiem płodowym, zwanym lanugo, który jest początkiem owłosienia.

Rozwój dziecka w 15 tygodniu ciąży

Dziecko rozwija się bardzo szybko zarówno pod względem masy ciała, jak i długości. Maluszek zaczyna nabierać kształtów Od piętnastego tygodnia ciąży rozpoczyna się bowiem magazynowanie tkanki tłuszczowej, która zaczyna powstawać w dole pleców i na pośladkach. Kończyny górne i dolne wydłużają się, przy czym nogi stają się wyraźnie dłuższe od rąk. Mocne kości, coraz lepiej rozwinięte mięśnie i duża swoboda ruchów sprawiają, że już niedługo poczujesz obecność swojego dziecka. Niektóre kobiety pierwsze takie ruchy czują już między czternastym a szesnastym tygodniem ciąży. To najczęściej szczupłe panie, które już wcześniej urodziły dziecko. Większość kobiet zaczyna odczuwać ruchy płodu między dwudziestym a dwudziestym drugim tygodniem ciąży.

Skóra twojego dziecka jest jeszcze bardzo cienka, pomarszczona, ma barwę czerwoną lub różową i widać przez nią formujący się układ naczyniowy. Na jej powierzchni pojawia się lanugo. Czym jest lanugo? Jest to meszek płodowy, który jest początkiem owłosienia. Dziecko najczęściej rodzi się z włosami płodowymi. Jednak  przed narodzinami w większości zanikają i pozostaje jedynie ich część, zwykle na główce noworodka. Jeśli masz w sobie geny odpowiedzialne za kolor czarny, to włosy i komórki mieszków włosowych twojego dziecka zaczynają wytwarzać ciemny pigment.  A jaki kolor włosów będzie miało dziecko? To jest ciągle wielka niewiadoma. Może zdarzyć się tak, że choć rodzice mają ciemne włosy i gen barwy ciemnej jest dominujący, to dziecko będzie miało włosy jasne. Dlaczego? Nauka wyjaśnia, że każde z rodziców mogło mieć jasnowłosego przodka, są więc nosicielami recesywnego genu jasnych włosów. W takim przypadku istnieje 25% szans, że w chwili zapłodnienia połączą się te dwa geny i potomek będzie blondynem. Zdarza się, że maluch obdarzony jest wyjątkowo bujnym owłosieniem. Często jednak to tylko lanugo, które po kilku tygodniach zniknie i na jego miejscu pojawi się właściwe owłosienie.

Narządy wewnętrzne nieustannie doskonalą swoje funkcje. Wątroba zaczyna produkować żółć, która przechodzi do jelit i zmienia zabarwienie formującej się pierwszej kupki zwanej smółką. Narządy wewnętrzne zaczynają powoli zmieniać swoje miejsce na docelowe, ale przed nimi jeszcze długa droga. Jądra wędrują do moszny, a jajniki do miednicy mniejszej. Dziecko zaczyna wdychać i wydychać płyn owodniowy do maleńkich zawiązków płuc. Początkowe ruchy oddechowe dziecka mogą wywołać delikatne czkawki. Uważa się, że od tego momentu dziecko może słyszeć różne dźwięki dochodzące z zewnątrz, na które może reagować kopaniem lub częstszymi i silniejszymi ruchami.

Samopoczucie w 15 tygodniu ciąży

Zgaga w ciąży jest typową dolegliwością, szczególnie na tym etapie. W wyniku działania hormonów ciążowych kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku, co powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle i klatce piersiowej. Dodatkowo proces trawienia zwalnia i przebiega dwukrotnie dłużej niż normalnie. Jak temu zaradzić? Warto zadbać o to, by dieta w ciąży była odpowiednia. Jedz powoli i przeżuwaj każdy kęs starannie, aby odciążyć żołądek. Posiłki powinny być częste, a porcje niewielkie. Trzeba koniecznie ustalić, które potrawy wywołują zgagę i wykluczyć je z menu. Najczęściej są to napoje gazowane, fasola, hot dogi, owoce cytrusowe, potrawy pikantne i tłuste. Co zrobić, kiedy już zgaga cię dopadnie? Nie kładź się. W pozycji pionowej dolegliwości będą zdecydowanie mniejsze. Ciąża ma też swoje widoczne zalety. Efektem ubocznym, jakie mają hormony w ciążowy, jest doskonała forma twoich włosów i paznokci, które są teraz świetnie odżywione. Zwykle w trakcie ciąży włosy mniej wypadają, zyskują na objętości. W przypadku niektórych kobiet włosy mniej się przesuszają, innych mniej przetłuszczają. Włosy kręcone mogą się nieco wyprostować, proste zacząć się kręcić. W trakcie ciąży może także pojawić się więcej włosów w miejscach niepożądanych np. na twarzy czy podbrzuszu. Wszystkiemu winny jest męski hormon, który produkujesz w ciąży.

Oprac. Agata Opiela
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Marek Gogacz, specjalista ds. ginekologii
i położnictwa

Fot. Science Photo Library/East News

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie

Ciąża tydzień po tygodniu

Program SMYK & Spółka

Okazje cenowe