27 miesiąc życia dziecka - Nauka samodzielności u dziecka

27 miesiąc życia dziecka - Nauka samodzielności u dzieckaJak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Ponad dwuletnie dziecko jest coraz bardziej samodzielne, można więc coraz śmielej zachęcać dziecko do siusiania w nocniczek. Maluchy w tym wieku zaczynają odczuwać potrzebę, choć nie musi to jeszcze iść w parze z zasygnalizowaniem jej. Warto obserwować zachowania dziecka i pomóc mu, gdy zauważymy, że „coś się dzieje”. Być może mały szkrab robi minkę wskazującą, że odczuwa parcie na pęcherz, jednak jest zbyt zaabsorbowane zabawą, aby się od niej oderwać. Możesz delikatnie zasugerować mu, by usiadł na nocnik lub nakładkę na sedes. Gdy jednak nie chce tego zrobić – ustąp i spróbuj następnym razem.

Dziecko, które przekroczyło dwa latka, z każdym dniem staje się bardziej świadome swojej osoby. Nadal jest ogromnym egocentrykiem, jednak staje się wyczulone na twoją ocenę. Dziecko bardzo źle znosi krytykę, dlatego nie obarczaj go zbytnio naganami, gdyż jest za małe, aby się z nimi uporać! To czas, gdy zaczyna kształtować się poczucie pewności siebie u dziecka. Krytykując go i ganiąc bardzo zaburzasz ten ważny moment.

Dwudziestoparomiesięczne maluszki wciąż najbardziej uwielbiają zabawy z mamą i tatą. Nie szczędźcie ich sobie! Wspólne skakanie, kopanie piłki, chodzenie po linie, udawanie różnych zwierząt czy deklamowanie wierszyków wspaniale wpływają na pogłębianie więzi i ogólny rozwój dziecka.

Maluszek w tym wieku ćwiczy również intensywnie zdolności manualne. Jego małe paluszki, choć nadal jeszcze tak nieporadne, potrafią coraz więcej. Bądź więc cierpliwa, gdy samo chce zapiąć rzepy przy bucikach albo suwak przy kurteczce.

Zachęcaj go również do pomocy. Niech wrzuci obrane ziemniaki do garnka, rozsmaruje twarożek na kanapce, odniesie talerzyk do zlewu. Pochwal go za każdą czynność. Pokazuj, że pomoc mamie czy tacie może być frajdą.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.

Może Cię również zainteresować: