Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center. Polskie historie

Indeks: 7020511

Napisz recenzję i oceń
Cena: 33,99 zł44,90 zł
Oszczędzasz: 10,91 zł (24%)
Towar w magazynieWysyłamy w: 1 dzień

Dopiero po 10 latach od tragicznych zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku ponownie pojawił się w Strefie Zero. Po 20 latach zdecydował się przerwać milczenie. Jan Szumański kierował pracami porządkującymi niebezpieczne zgliszcza i z bliska widział przerażające sceny, które już na zawsze wryły się w jego pamięć.
Książka Kamila Tureckiego to pełna zwrotów podróż przez barwne życie Jana i jego najbliższych, którzy tuż przed stanem wojennym zatrwożeni opuścili Polskę, by spełnić amerykański sen. Nowy Jork pokazał im jednak swoje mroczne oblicze. Najpierw straszna bieda zaglądała w oczy, później pojawił się paraliżujący strach przed bezlitosnymi gangami. Kiedy wydawało się, że najgorsze już za nimi, nadszedł 11 września 2001 roku.
Autor rozmawia też z Polakami, którzy przeżyli atak na WTC i krewnymi ofiar. Koszmar tamtego słonecznego wtorku do dziś odciska na nich bolesne piętno, a apokaliptyczne obrazy wciąż mają przed oczami. Tak, jakby to było wczoraj...

Od tamtego dnia minęło już 20 lat. Dorasta pokolenie, które na szczęście nie oglądało na żywo płonących wież WTC. Ta tragedia ma też bardzo ważny wątek polski i wpisuje 11 września w historię naszego kraju. Kamil Turecki ten fragment historii naszego kraju swą książką zapisuje.
Bartosz Węglarczyk

Wielokrotnie byłem w miejscach opisanych w tej książce i spotkałem jej wielu bohaterów, a jednak Kamil Turecki odsłania historie, których nigdy wcześniej nie znałem. Jan Szumański był również bohaterem naszych materiałów dla telewizji. To niezwykły człowiek, a jego wiedza o Ground Zero jest absolutnie wyjątkowa. Z tak bliska tego miejsca z pewnością jeszcze nie znaliście.
Piotr Kraśko

Kamil Turecki
Z wykształcenia amerykanista, dziennikarz od dekady związany z Onetem. Zajmuje się sprawami międzynarodowymi. Absolwent International Visitor Leadership Program organizowanego przez Departament Stanu USA. Rozmawiał między innymi z komandosem, który zabił Osamę bin Ladena, byłym szefem CIA, uciekinierką z Korei Północnej, czy synem barona narkotykowego Pabla Escobara. Jest autorem serii artykułów, po których grupa Polaków otrzymała w sumie ponad 1 mln dolarów odszkodowania za pracę w toksycznych warunkach przy oczyszczaniu terenów kompleksu WTC. Prywatnie fan motoryzacji, żużla, amerykańskiej Drogi 66 i rock n’rolla.

Podsumowanie recenzji

Napisz recenzję

Jeszcze nikt nie dodał recenzji tego produktu