Niebieski płaszczyk

Indeks: 6154315

Napisz recenzję i oceń
Cena: 51,99 zł68,25 zł
Oszczędzasz: 16,26 zł (24%)
Towar u dostawcyWysyłamy w: 1 dzień

Wiek XX w Polsce, tak bogaty w wydarzenia: pełne nadziei pierwsze lata niepodległości, rozczarowania lat 30-tych, tragedia wojny i okupacji, skomplikowane powojenne czasy PRL-u - a na tym tle koleje losów Autorki i jej najbliższych. Ludzi niezwykłych, z sercami "po lewej stronie", wnikliwie i plastycznie przez Autorkę opisanych. Udajmy się wraz z Nią w podróż przez wiek XX.

Przez rodzinne dzieje, tak mocno z dziejami kraju i ludzi w nim żyjących powiązane. W części pierwszej Czarny Sosnowiec, robotniczy Żyrardów i wreszcie sanacyjna Warszawa widziane oczami dziecka, zadziornej dziewczynki, dorastającej panienki. Opowieści przerywane wakacjami na Podhalu, na Kresach czy nad Bałtykiem. Część druga - to przejmujący, wielobarwny obraz wojennych losów w Warszawie. Życie codzienne, konspiracja i walka podziemna. Wreszcie... tragedia Powstania i tułaczki. Część trzecia - powojenne losy głównych postaci dramatu: Anity, jej męża, jej dzieci. Ich wyprawa "na Zachód" - poszukiwanie nowego miejsca do życia w Sudetach, a potem na Górnym, "Białym" Śląsku. Barwna opowieść o pierwszych powojennych latach tam spędzonych. Wreszcie, po wielu latach... powrót do innej, ale wciąż jakoś tej samej, z ruin powstałej - Warszawy. Ze wstępu Niebieski płaszczyk! Skąd taki tytuł?... Otóż Autorka pierwszych dwóch części, narratorka, a jednocześnie główna postać tej książki, gdy studiowała tuż przed wojną w warszawskiej Wyższej Szkole Nauk Politycznych, nosiła często swój ulubiony niebieski płaszczyk i takiż - z zawiniętym rondkiem - kapelusik. A był to rok 1938, czas, kiedy w Polsce narastała fala skrajnego nacjonalizmu, narodowo-prawicowa młodzież dominowała w studenckich korporacjach, organizowała uniwersyteckie getta ławkowe... Znałem Anitkę "od zawsze". Pamiętam Ją "jak przez mgłę" oczami malucha z tamtych sosnowieckich lat trzydziestych i z opowiadań mojej Mamy - Muńki, a od jesieni ’44 aż do końca Jej dni - już osobiście, spędzając z Nią, Jurkiem i chłopakami miesiące w ich leśno-górskich samotniach.

Anita, moja cioteczna siostra, była człowiekiem niezwykłym. Jej talent, odwaga, przedsiębiorczość, charyzma... Swoim optymistycznym nastawieniem do życia (mimo tak wielu tragicznych przeżyć), swoją postawą, dobrocią - była przykładem, jak należy walczyć z wszelkimi przeciwnościami, nie tracąc jednocześnie wiary w lepszą przyszłość. To, że jestem również obecny na kartach tej księgi (choć jako mały i śmieszny szkrab), że znam przedstawione tam wydarzenia z rodzinnych opowieści, a częściowo i z własnych przeżyć, ośmieliło mnie do napisania tych kilku zdań, aby zachęcić Czytelnika do bliższego zapoznania się z tą wziętą z życia historią! Życzę ciekawej lektury! Iwo Indelak, Maj 2017, Kanada

Podsumowanie recenzji

Napisz recenzję

Jeszcze nikt nie dodał recenzji tego produktu

Sprawdź inne kategorie: