Alter

Indeks: 6766052

5.0 (3 oceny)
Napisz recenzję i oceń
Cena: 23,99 zł38,00 zł
Oszczędzasz: 14,01 zł (37%)
Towar u dostawcyWysyłamy w: 1 dzień

Joanna Pettersson (pseudonim literacki) pochodzi ze Słupska, jest absolwentką filologii szwedzkiej poznańskiego UAM. Pracuje w Norwegii jako wykładowca językoznawstwa i teorii przekładu. Pisze utwory z pogranicza gatunków; jej proza łączy elementy realizmu magicznego oraz powieści przygodowych, historycznych i psychologicznych. Jest miłośniczką średniowiecznych ballad, niemieckiej literatury romantycznej, skandynawskiej przyrody, a także psów i morza.

Opublikowała powieści "Szczęściarze" i "Rozbita tarcza" oraz zbiory opowiadań "Opowieści z Nordponte" i "Potępieńcy". Ta ostatnia książka była w roku 2014 zakwalifikowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Tytułowy bohater powieści to książę żyznej i bogatej krainy, nad którą świecą dwa księżyce. Gdy go poznajemy, nie sprawuje jednak władzy; jest uwięziony w ciasnej kamiennej celi i niemal całkowicie pozbawiony kontaktu z ludźmi. Jedynym człowiekiem, którego widuje regularnie, jest jego gnębiciel, władca górzystej Sangorii kraju o klimacie pod każdym względem surowym który usiłuje wydrzeć Alterowi pewną bardzo istotną tajemnicę. W rozgrywkach między politycznymi przeciwnikami szale losu niejednokrotnie zmieniają położenie, a relacja między głównymi bohaterami staje się coraz bardziej osobista i złożona, przechodzi rozmaite fazy i nagłe zawirowania... Na widowni dziejów pojawiają się też inni gracze, znacznie bardziej pozbawieni skrupułów...

"Alter" jest w warstwie zewnętrznej fantastyczną powieścią przygodową, ale można go potraktować również jako książkę psychologiczną opowiadającą o procesie duchowego dojrzewania, o zmaganiach z traumą dzieciństwa, z narzuconymi przez środowisko stereotypami, z wewnętrznymi demonami, a także o drodze do zawarcia przymierza z mroczną stroną własnej duszy.

Książka powinna spodobać się czytelnikom, którzy lubią twórczość Ursuli Le Guin, Stephena Kinga i George'a R. R. Martina oraz tym, którym nieobca jest dawniejsza fantastyka: Tolkien, E. A. Poe, Stefan Grabiński i H. P. Lovecraft.

Podsumowanie recenzji

Napisz recenzję
5
3
4
3
2
1

Średnia ocena

5.0
Ocena ogólna
5.0
Jakość
5.0
Cena
5.0

Opinie naszych użytkowników

1 z 1
Tadek
Recenzja dodana 08.11.2020
Pasuje mi duchowość tej książki. Oddziałują na mnie elementy należące do kategorii filozoficznych i psychologicznych – są to obszary sprzyjające refleksji i rozmyślaniu nad naturą i sensem egzystencji. Książka dla inteligentnego odbiorcy, nie tylko miłośników rycerzy-awanturników.
Czy opinia była pomocna:Tak (2)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5
Katarzyna
Recenzja dodana 31.10.2020
Psychologia postaci, ich motywy, zachowania i emocje pokazano bardzo realistycznie, moce działają w sposób niewymuszony, nie czuje się sztuczności i czegoś nadnaturalnego wprowadzonego na siłę. Tutaj wszystko jest spójne, logicznie, dobrze zrobione i zachęcające.
Czy opinia była pomocna:Tak (2)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5
Joanna
Recenzja dodana 18.10.2020
Zdolna autorka, sumiennie napisana książka, mnóstwo emocji, które są dla mnie powodem do szczęścia, ponieważ pozwalają na wytchnienie, są odskocznią od rzeczywistych zmartwień.
Czy opinia była pomocna:Tak (2)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5